Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem
Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie.
Očné kliniky, ortopedické kliniky, cievna chirurgia, kliniky asistovanej reprodukcie.
Objednajte sa.

Umelé oplodnenie

Inseminácia

Inseminácia (intrauterinná inseminácia – IUI) je najjednoduchšou metódou asistovanej reprodukcie. Vykonáva sa ak je spermiogram v norme alebo len málo pod normu alebo pri poruchách ovulácie u žien.  Predpokladom je, že má žena priechodný aspoň jeden vajíčkovod. Zákrok je ambulantný, bezbolestný, nie je potrebná anestézia.

Spermiogram

Spermiogram je základným vyšetrením na zistenie mužskej plodnosti. Pred odberom sa odporúča dodržiavať niekoľkodňovú sexuálnu abstinenciu (2-5 dní). Odber sa robí v priestoroch centra asistovanej reprodukcie, kde je na tento účel vyčlenená diskrétna odberová miestnosť.

Umelé oplodnenie – postup

Ak sa vám ani po 1 roku pravidelného nechráneného pohlavného styku nepodarilo otehotnieť (alebo po 6 mesiacoch ak máte vek nad 35 rokov), prípadne viete o probléme s plodnosťou u seba alebo vášho partera, mali by ste zvážiť návštevu centra asistovanej reprodukcie.

Centrum asistovanej reprodukcie

Na Slovensku je niekoľko centier asistovanej reprodukcie, ktorých zoznam nájdete TU. Môžete si prezrieť profil každého pracoviska vrátane cenníka, rozsahu poskytovaných služieb, informácie o zmluvných poisťovniach a prostredníctvom jednoduchého objednávkového formulára sa môžete bezplatne objednať na konzultáciu.

Príčiny neplodnosti u mužov

Príčinami neplodnosti u mužov môžu byť najmä: poruchy tvorby a dozrievania spermií (genetické poruchy, infekcie,...), vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov, nezostúpenie semenníkov do mieška, poruchy ejakulácie, nepriechodnosť semenovodov, onkologická liečba, užívanie niektorých liekov, drog, anabolických steroidov.

Príčiny neplodnosti u žien

Príčinami neplodnosti u žien môžu byť najmä: anovulácia – porucha zrenia a uvoľňovania vajíčok, vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov, nepriechodnosť vajcovodov po zápale, zrasty v oblasti malej panvy, výrastok sliznice maternice, endometrióza, sterilizácia, užívanie niektorých liekov – dlhodobé užívanie liekov proti bolesti, antikoncepcia, antipsychotiká, onkologická liečba, užívanie drog.

Neplodnosť

Neplodnosť definuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako neschopnosť dosiahnuť počatie po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku. Podľa štatistík tretina neplodnosti spočíva v ženách, tretina mužoch, a v jednej tretine v oboch partneroch alebo je príčina neplodnosti nejasná.

Preplatenie umelého oplodnenia v inom členskom štáte EÚ

V prípade preplatenia nákladov za výkon IVF v inom členskom štáte EÚ, musí byť výkon vopred schválený zdravotnou poisťovňou pred začiatkom cyklu, t. j. pred začatím podávania liekov súvisiacich s IVF. Postup schvaľovania je rovnaký ako v prípade, keď poistenka ide do centra IVF na Slovensku.

Cena umelého oplodnenia

Centrá asistovanej reprodukcie na Slovensku, ktoré nájdete na Infomedica ako zmluvných partnerov a na ktoré sa môžete objednať na konzultáciu TU, majú uzatvorené zmluvy so všetkými slovenskými zdravotnými poisťovňami (Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s., DÔVERA zdravotná poisťovňa, a.s., Union zdravotná poisťovňa, a.s.). Tieto kliniky poskytujú úvodné konzultácie bezplatne – sú platené z vášho zdravotného poistenia.

IVF / mimotelové oplodnenie – postup

IVF (in vitro fertilizácia) je metóda, pri ktorej dochádza k oplodneniu vajíčka mimo tela ženy, v laboratórnych podmienkach. Prebieha v niekoľkých fázach:

Umelé oplodnenie

Nedobrovoľná bezdetnosť alebo neplodnosť postihuje veľké množstvo párov po celom svete. Metódy asistovanej reprodukcie sú jedným zo spôsobov ako problém nedobrovoľnej bezdetnosti riešiť. V období od narodenia prvého dieťaťa počatého za pomoci asistovanej reprodukcie Louise Brown do udelenia Nobelovej ceny za vyvinutie a zdokonalenie metódy oplodnenia in vitro Robertovi G. Edwardsovi v roku 2010 sa stalo umelé oplodnenie štandardným lekárskym postupom.

Odber pupočníkovej krvi

Pupočníková krv je krv z placenty a pupočnej šnúry, ktorá obsahuje veľké množstvo kvalitných kmeňových buniek. Kmeňové bunky sú nediferencované bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa na iný, špecializovanejší druh buniek a umožniť tak telu nahradiť špecializované tkanivá, ktorých bunky sa už deliť nedokážu.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné