Bolesť lakťa – najčastejšie príčiny a najúčinnejšia liečba
Lakeť je zložený kĺb, ktorý umožňuje pohyb nášho predlaktia a ruky. Umožňuje nám odomknúť dvere, uchopiť predmety, písať perom, ale aj pracovať na počítači.
Najčastejšie príčiny bolesti lakťa
Bolesť lakťa môže mať rôzne príčiny. Časté sú úrazové poranenia lakťa, ktoré nás sa nám môžu stať nie len pri športe, ale aj v bežnom živote. Najvážnejšími následkami úrazu sú vykĺbenie a zlomenina lakťa. Príčinou sú najmä pády na lakeť alebo silný úder do lakťa (udretie vonkajšej časti lakťa o stenu alebo zárubňu dverí).
Úderom vznikne pomliaždenie a natrhnutie úponu šliach predlaktia s následnou obrannou zápalovou reakciou a bolestivým syndrómom.
Choroby spojené s lakťovým kĺbom
Ďalším dôvodom bolesti lakťa môžu choroby postihujúce aj lakťový kĺb. V tomto prípade je bolesť lakťa obvykle len jedným zo symptómov daného ochorenia. Takouto chorobou je napríklad reumatoidná artritída, pri ktorej imunitný systém napáda zdravé bunky a tkanivá v tele a spôsobuje zápal a opuchnutie kĺbu. Osteoartritída zas spôsobuje krehnutie kĺbovej chrupky. Uvoľnené časti chrupky plávajú v kĺbovej tekutine a môžu viesť k zápalu a bolesti lakťa.
Bolesť spôsobená nadmernou záťažou
Častou príčinou bolesti lakťa je jeho nadmerná záťaž, a to nie len pri športe, ale aj v bežnom živote (maľovanie bytu, strihanie stromov). K nadmernému natiahnutiu až pretrhnutiu svalových vlákien, prípadne svalov, svalových úponov alebo väzov dochádza hlavne pri dvíhaní ťažkých predmetov, ale aj pri odpale loptičky raketou či hode loptou. V týchto prípadoch je väčšinou dostačujúcou liečbou nezaťažovanie postihnutej končatiny, chladenie bolestivého miesta a po odznení akútnej bolesti odborný strečing a postupné zaťažovanie.
Dlhodobým opakovaným preťažovaním často dochádza k degeneratívnym a zápalovým ochoreniam v lakťovej oblasti. Najčastejšími zápalovými ochoreniami sú burzitída a Entezopatia.
Burzitída, zápal mazových vačkov (burzy), uložených medzi kosťou a svalom, šľachou alebo kožou, ktoré uľahčujú pohyb a zmierňujú trenie šliach a kostí. Zápal vznikne buď pri náhlom podráždení, alebo pri dlhodobom preťažovaní. Prejavuje sa bolesťou, opuchom, sčervenaním, zvýšenou teplotou kĺbu a obmedzením rozsahu pohybu.
Entezopatie (ochorenia šliach) v oblasti lakťa sú dve. Bolestivý zápal v oblasti vonkajšej časti lakťa je spájaný najčastejšie s tenisom. Najmä používanie bekhendového úderu veľmi namáha väzivové úpony predlaktia. Preto je označovaný ako tenisový lakeť. Napriek názvu nie sú spojené len so športovou aktivitou, vznikajú pri rôznej opakovanej aktivite, ktorá nadmerne zaťaží svaly predlaktia alebo udretím lakťa. Príčinou nemusia byť len vonkajšie faktory ako preťaženie, môžu to byť aj vnútorné faktory, ktoré predstavujú pridružené ochorenia pacienta ako napríklad cukrovka alebo geneticky či hormonálne podmienené ochorenia.
Príčinou bolesti sú zápaly šliach, resp. mikrotrhliny v šľache, ktorá pripája sval k bočnému výbežku ramennej kosti.
Druhým ochorením šliach v oblasti lakťa je zápal v oblasti vnútornej časti lakťa (oštepársky, golfový lakeť). Je menej časté ako tenisový lakeť, jeho prejavy a liečba je obdobná.
Príznaky zápalového ochorenia
Na začiatku zápalového ochorenia je akútna bolesť lokalizovaná na konkrétnu oblasť kĺbu a jeho okolia. Okolie kĺbu môže byť opuchnuté, začervenané a na dotyk bolestivé. Hybnosť je obmedzená. Bolesť sa objavuje pri alebo po námahe, po stlačení postihnutého miesta. Po spánku nastupuje výrazná úľava. Ale v priebehu času je ochorenie stále viac agresívnejšie a bolesť sa stáva trvalou. Ak bolesť neustúpi do 6 týždňov, stáva sa ochorenie chronickým. V chronických prípadoch býva často poškodený aj lakťový kĺb, v ktorom sa zápal udržuje. Riešením je operačné uvoľnenie napätia v šľache a odstránenie poškodeného tkaniva doplnené artroskopickou operáciou lakťového kĺbu.
Liečba bolestivého lakťa
Aby sme zmiernili bolestivé príznaky degeneratívnych a zápalových ochorení je potrebné hlavne prerušiť činnosť, ktorá vyvoláva zápal. Ak nemožno dodržiavať kľudový režim, pacient nosí ortézu a využíva sa kiniziotaping. Bolesť zmierni kompresný obväz a na postihnutú oblasť môžeme prikladať ľadové obklady. Vhodné je užívanie protizápalových liekov a mastí.
Účinnou je fyzikálna terapia – elektroliečba, laser, magnetoterapia, kryoterapia, bioptronová lampa. Pomáha aj röntgenoterapia – ožarovanie protizápalovými dávkami rtg žiarenia.
Pri nelepšení je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý odsaje nadbytočnú tekutinu ihlou a injekčne aplikuje kortikoid do postihnutého miesta, prípadne vám na zmiernenie zápalu predpíše antibiotiká. Po ustúpení bolesti je potrebné svaly a šľachy predlaktia rozcvičiť a posilniť a kĺb začať znovu zaťažovať len postupne.
Ak ťažkosti pretrvávajú aj po vyčerpaní všetkých možností konzervatívnej liečby je vhodným riešením operačný zákrok. Pred vlastnou operáciou je potrebná podrobná diagnostika lakťového kĺbu vrátane RTG a MRI.
Operácia problematického lakťa
Výber konkrétneho chirurgického postupu pri operácii tenisového alebo golfového lakťa závisí od výsledkov diagnostických vyšetrení, miesta a rozsahu poškodenia. Základom všetkých postupov je odstránenie poškodeného tkaniva a premiestnenie úchytu svalu na zápalom nepoškodené miesto. Pri chronických zápaloch môže byť zasiahnutý aj lakťový kĺb, čo vyžaduje sprievodnú artroskopickú operáciu na odstránenie poškodeného tkaniva a zmeny na kosti. Operácia prebieha cez rez vedený nad lakťom.
Po operácii sa ruka približne na dva týždne fixuje sadrovou dlahou alebo ortézou. Nasledujúce dva mesiace sa odporúča kľudový režim. Nasleduje rehabilitácia podľa odporúčaní lekára. Záťaž sa zvyšuje postupne, aby nedošlo k nárazovému preťaženiu operovanej ruky. K športovým aktivitám sa možno vrátiť najskôr po troch až šiestich mesiacoch po zákroku.
Zápalom šľachy v oblasti lakťa netrpia teda len športovci – tenisti, golfisti či oštepári ale všetci, čo opakovanými pohybmi denne preťažujú svoje predlaktie, napr. počítačovou myšou, štetcom, perom či nožnicami. Preto by sme sa mali vyhýbať opakovaným pohybom, ktoré vyvíjajú tlak na lakťový kĺb. Kľúčom ku zdravým kĺbom sú tri základné pravidlá – regenerácia, strečing a hlavne nepreceňovanie svojich síl.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: