Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem
Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie.
Očné kliniky, ortopedické kliniky, cievna chirurgia, kliniky asistovanej reprodukcie.
Objednajte sa.

Bolesť lakťa – najčastejšie príčiny a najúčinnejšia liečba

Lakeť je zložený kĺb, ktorý umožňuje pohyb nášho predlaktia a ruky. Umožňuje nám  odomknúť dvere, uchopiť predmety, písať perom, ale aj pracovať na počítači.

Bolesť lakťa

Najčastejšie príčiny bolesti lakťa

Bolesť lakťa môže mať rôzne príčiny.  Časté sú úrazové poranenia lakťa, ktoré nás sa nám môžu stať nie len pri športe, ale aj v bežnom živote. Najvážnejšími následkami úrazu sú vykĺbenie a zlomenina lakťa. Príčinou sú najmä pády na lakeť alebo silný úder do lakťa (udretie vonkajšej časti lakťa  o stenu alebo zárubňu dverí).

Úderom vznikne pomliaždenie a natrhnutie úponu šliach predlaktia s následnou obrannou zápalovou reakciou a bolestivým syndrómom.

Choroby spojené s lakťovým kĺbom

Ďalším dôvodom bolesti lakťa môžu choroby postihujúce aj lakťový kĺb. V tomto prípade je bolesť lakťa obvykle len jedným zo symptómov daného ochorenia. Takouto chorobou je napríklad reumatoidná artritída, pri ktorej imunitný systém napáda zdravé bunky a tkanivá v tele a spôsobuje zápal a opuchnutie kĺbu. Osteoartritída zas spôsobuje krehnutie kĺbovej chrupky. Uvoľnené časti chrupky plávajú v kĺbovej tekutine a môžu viesť k zápalu a bolesti lakťa.

Bolesť spôsobená nadmernou záťažou

Častou príčinou bolesti lakťa  je jeho nadmerná záťaž, a to nie len pri športe, ale aj v bežnom živote (maľovanie bytu, strihanie stromov). K nadmernému natiahnutiu až pretrhnutiu svalových vlákien, prípadne svalov, svalových úponov alebo väzov dochádza hlavne pri dvíhaní ťažkých predmetov, ale aj pri odpale loptičky raketou či hode loptou. V týchto prípadoch je väčšinou dostačujúcou liečbou nezaťažovanie postihnutej končatiny, chladenie bolestivého miesta a po odznení akútnej bolesti odborný strečing a postupné zaťažovanie.

Dlhodobým opakovaným preťažovaním často dochádza k degeneratívnym a zápalovým ochoreniam  v lakťovej oblasti.  Najčastejšími zápalovými ochoreniami sú burzitída a Entezopatia.

Burzitída, zápal mazových vačkov (burzy), uložených medzi kosťou a svalom, šľachou alebo kožou, ktoré uľahčujú pohyb a zmierňujú trenie šliach a kostí. Zápal vznikne buď pri náhlom podráždení, alebo pri dlhodobom preťažovaní. Prejavuje sa bolesťou, opuchom, sčervenaním, zvýšenou teplotou kĺbu a obmedzením rozsahu pohybu.

Entezopatie (ochorenia šliach) v oblasti lakťa sú dve. Bolestivý zápal v oblasti vonkajšej časti lakťa je spájaný najčastejšie s tenisom. Najmä používanie bekhendového úderu veľmi namáha väzivové úpony predlaktia. Preto je označovaný ako tenisový lakeť. Napriek názvu nie sú spojené len so športovou aktivitou, vznikajú pri rôznej opakovanej aktivite, ktorá nadmerne zaťaží svaly predlaktia alebo udretím lakťa. Príčinou nemusia byť len vonkajšie faktory ako  preťaženie, môžu to byť aj  vnútorné faktory, ktoré predstavujú pridružené ochorenia pacienta ako napríklad cukrovka alebo geneticky či hormonálne podmienené ochorenia.

Príčinou bolesti sú zápaly šliach, resp. mikrotrhliny v šľache, ktorá pripája sval k bočnému výbežku ramennej kosti.

Druhým ochorením šliach v oblasti lakťa je zápal v oblasti vnútornej časti lakťa (oštepársky, golfový lakeť). Je menej časté ako tenisový lakeť, jeho prejavy a liečba je obdobná.

Príznaky zápalového ochorenia

Na začiatku zápalového ochorenia je akútna bolesť lokalizovaná na konkrétnu oblasť kĺbu a jeho okolia. Okolie kĺbu môže byť opuchnuté, začervenané a na dotyk bolestivé. Hybnosť je obmedzená. Bolesť sa objavuje pri alebo po námahe, po stlačení postihnutého miesta. Po spánku nastupuje výrazná úľava. Ale v priebehu času je  ochorenie stále viac agresívnejšie a bolesť sa stáva trvalou. Ak bolesť neustúpi do 6 týždňov, stáva sa ochorenie chronickým. V chronických prípadoch býva často poškodený aj lakťový kĺb, v ktorom sa zápal udržuje. Riešením je operačné uvoľnenie napätia v šľache a odstránenie poškodeného tkaniva doplnené artroskopickou operáciou lakťového kĺbu.

Liečba bolestivého lakťa

Aby sme zmiernili bolestivé príznaky degeneratívnych a zápalových ochorení je potrebné hlavne prerušiť činnosť, ktorá vyvoláva zápal. Ak nemožno dodržiavať kľudový režim, pacient nosí ortézu a využíva sa kiniziotaping.  Bolesť zmierni kompresný obväz a na postihnutú oblasť môžeme prikladať ľadové obklady. Vhodné je užívanie protizápalových liekov a mastí.

Účinnou je fyzikálna terapia – elektroliečba, laser, magnetoterapia, kryoterapia, bioptronová lampa. Pomáha aj röntgenoterapia – ožarovanie protizápalovými dávkami rtg žiarenia.

Pri nelepšení je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý odsaje nadbytočnú tekutinu ihlou a injekčne aplikuje kortikoid do postihnutého miesta, prípadne vám na zmiernenie zápalu predpíše antibiotiká. Po ustúpení bolesti je potrebné svaly a šľachy predlaktia rozcvičiť a posilniť a kĺb začať znovu zaťažovať len postupne.

Ak ťažkosti pretrvávajú aj po vyčerpaní všetkých možností konzervatívnej liečby je vhodným riešením operačný zákrok. Pred vlastnou operáciou je potrebná podrobná diagnostika lakťového kĺbu vrátane RTG a MRI.

Operácia problematického lakťa

Výber konkrétneho chirurgického postupu pri operácii tenisového alebo golfového lakťa závisí od výsledkov diagnostických vyšetrení, miesta a rozsahu poškodenia. Základom všetkých postupov je odstránenie poškodeného tkaniva a premiestnenie úchytu svalu na zápalom nepoškodené miesto. Pri chronických zápaloch môže byť zasiahnutý aj lakťový kĺb, čo vyžaduje sprievodnú artroskopickú operáciu na odstránenie poškodeného tkaniva a zmeny na kosti. Operácia prebieha cez rez vedený nad lakťom.

Po operácii sa ruka približne na dva týždne fixuje sadrovou dlahou alebo ortézou. Nasledujúce dva mesiace sa odporúča kľudový režim. Nasleduje rehabilitácia podľa odporúčaní lekára. Záťaž sa zvyšuje postupne, aby nedošlo k nárazovému preťaženiu operovanej ruky. K športovým aktivitám sa možno vrátiť najskôr po troch až šiestich mesiacoch po zákroku.

Zápalom šľachy v oblasti lakťa netrpia teda len športovci – tenisti, golfisti či oštepári ale všetci, čo opakovanými pohybmi denne preťažujú svoje predlaktie, napr. počítačovou myšou, štetcom, perom či nožnicami. Preto by sme sa mali vyhýbať opakovaným pohybom, ktoré vyvíjajú tlak na lakťový kĺb. Kľúčom ku zdravým kĺbom sú tri základné pravidlá – regenerácia, strečing a hlavne nepreceňovanie svojich síl.

SPORTCLINIC, s.r.o.

SPORTCLINIC, s.r.o.

Černyševského 14, 85101, Bratislava
Zobraziť kontakty

ARTHROMED, s. r. o.

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Krížna 8, 946 03, Kolárovo
Zobraziť kontakty

UNITED CLINIC s.r.o.

UNITED CLINIC s.r.o.

Ľudovíta Fullu 5274, 90101, Malacky
Zobraziť kontakty

Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o.

Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o.

Jarmočná 15, 949 01, Nitra
Zobraziť kontakty


Diskusia

Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.

Zásady ochrany osobných údajov

Zoznam práv a informácii pre Dotknutú osobu (ďalej aj „Zoznam práv“) podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon“) Dotknutou osobou sa na účely tohto Zoznamu práv považuje každá fyzická osoba, ktorej osobné údaje sa spracúvajú, pričom za spracúvanie osobných údajov sa  považuje spracovateľská operácia alebo súbor spracovateľských operácií s osobnými údajmi alebo so súbormi osobných údajov, najmä získavanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, štruktúrovanie, uchovávanie, zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, využívanie, poskytovanie prenosom, šírením alebo iným spôsobom, preskupovanie alebo kombinovanie, obmedzenie, vymazanie, bez ohľadu nato, či sa vykonáva automatizovanými prostriedkami alebo neautomatizovanými prostriedkami (ďalej len „Dotknutá osoba“). Prevádzkovateľom webovej stránky www.infomedica.sk sa na účely tohto Zoznamu práv považuje Wisehouse s. r. o., IČO: 48 245 127, so sídlom Lozornianska 11, Bratislava, PSČ 841 06, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. 105273/B, email: infomedica@infomedica.sk (ďalej len „Prevádzkovateľ“). Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými údajmi a informáciami:
 1. identifikačnými údajmi a kontaktnými údajmi Prevádzkovateľa uvedenými vyššie
 1. účelom spracúvania osobných údajov, na ktorý sú osobné údaje určené, ako aj právny základ spracúvania osobných údajov:
 • účel spracúvania osobných údajov:
 1. Reklamné a marketingové služby,
 2. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb a obchodu,
 3. Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
 4. zabezpečenie zaslania Osobných údajov Dotknutej osoby klinike jednodňovej zdravotnej starostlivosti na základe výberu Dotknutej osoby.
 • právny základ spracovania osobných údajov:
 1. súhlas Dotknutej osoby so spracúvaním osobných údajov,
 2. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je Dotknutá osoba,
 3. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby, spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné podľa zák. č.  431/2002 Z. z.
 1. identifikáciou príjemcu alebo kategóriou príjemcov:
 • Prevádzkovateľ,
 • poskytovateľ zdravotnej starostlivosti,
 • zariadenie kúpeľnej starostlivosti,
 • banky, pobočky zahraničných bánk,
 • advokáti
 • notári,
 1. informáciou o tom, že Prevádzkovateľ nezamýšľa preniesť osobné údaje do tretej krajiny alebo medzinárodnej organizácie,
Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté nasledovné údaje a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými skutočnosťami:
 1. dobe uchovávania osobných údajov predstavujúcej 10 rokov,
 2. práve požadovať od Prevádzkovateľa prístup k osobným údajom týkajúcich sa dotknutej osoby,
 3. práve na opravu osobných údajov,
 4. práve na vymazanie osobných údajov,
 5. práve na obmedzenie spracúvania osobných údajov,
 6. práve namietať spracúvanie osobných údajov,
 7. práve na prenosnosť osobných údajov,
 8. práve kedykoľvek svoj súhlas odvolať,
 9. práve podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona,
 10. poskytovanie osobných údajov je zákonnou požiadavkou, zmluvnou požiadavkou a aj požiadavkou, ktorá je potrebná na uzavretie zmluvy,
 11. práve Dotknutej osobe neposkytnúť osobné údaje Prevádzkovateľovi,
 12. Prevádzkovateľ bez poskytnutia osobných údajov od Dotknutej osoby nemôže vykonávať činnosť realitnej kancelárie pre Dotknutú osobu ani zadať vypracovanie návrhu zmlúv, ktorých zmluvnou stranou má byť Dotknutá osoba ani vykonať opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby,
 13. Dotknutá osoba výslovne súhlasí aby sa na ňu vzťahovalo rozhodnutie, ktoré je založené výlučne na automatizovanom spracúvaní osobných údajov vrátane profilovania a ktoré má právne účinky, ktoré sa jej týkajú alebo ju obdobne významne ovplyvňujú.
Dotknutá osoba vyhlasuje, že ku dňu oboznámenia sa s týmto Zoznamom práv a poskytnutím jej osobných údajov Prevádzkovateľovi dovŕšila 18 rokov veku.  
Podmienkami používania

* Vyplnenie týchto položiek je povinné

Pravidlá pre prispievateľov

Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:

 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné