Krátkozrakosť – prejavy, liečba a operácia
Krátkozrakosť (myopia) patrí medzi najčastejšie očné vady. Jej vznik je ovplyvnený hlavne genetickou predispozíciou, ale aj vonkajšími vplyvmi. Niekedy vzniká pri šedom zákale. Krátkozrakosť sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky, človek vidí blízke predmety ostrejšie ako vzdialené. Väčšinou býva diagnostikovaná v detskom veku a počas dospievania, do dospelosti narastá, potom sa stabilizuje.
Krátkozraké oko je príliš dlhé alebo má príliš zakrivenú šošovku, kvôli čomu sa lúče svetla prechádzajúce očnou šošovkou a rohovkou nestretávajú na sietnici, ale pred ňou a tak sa obraz na sietnicu nepremieta ostro, ale rozmazane. Hodnoty krátkozrakosti sa označujú v dioptriách so znamienkom mínus. Najnižším stupňom je jednoduchá krátkozrakosť do -3,00 dioptrie, o miernej krátkozrakosti hovoríme v rozpätí od -3,25 do -6,5 dioptrie. Nad -6,75 dioptrie hovoríme o ťažkej krátkozrakosti.
Konzervatívna/neoperačná liečba krátkozrakosti
Krátkozrakosť sa koriguje okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Používajú sa konkávne šošovky (rozptylky), ktoré rozptyľujú svetelné lúče. Korekčné konkávne šošovky pomôžu zaostriť svetelné lúče na sietnicu, kde utvoria ostrý obraz. Okuliare alebo kontaktné šošovky môžu byť predpísané na celodenné použitie, alebo ak je krátkozrakosť slabšia, môžu byť nutné iba na určité aktivity, napr. čítanie alebo šoférovanie. O šošovkách pozri viac tu.
Operácia krátkozrakosti
Laserová operácia krátkozrakosti sa vykonáva niekoľkými metódami:
-
povrchová metóda s použitím excimerového laseru – PRK/Lasek/epiLasek
PRK/Lasek/epiLasek alebo fotorefrakčná keratoktómia je metóda operácie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Excimerový laser sa používa na korekciu refrakčných chýb oka a jeho úlohou je úprava povrchu rohovky tak, aby operácia vyústila do ostrejšieho a jasnejšieho videnia pacienta. PRK je staršia laserová metóda, ktorá bola schválená už v roku 1995. LASEK rovnako ako epiLASEK sú skratky používané na modifikáciu technického postupu pri PRK. Ide o povrchovú laserovú metódu realizovanú excimerovým laserom, ktorý odparí z povrchu rohovky nadbytočné tkanivo, ktoré spôsobuje očnú vadu. Pred operáciou, ktorá trvá približne 15 minút, sú oči znecitlivené očnými kvapkami.
Výhodou PRK je menšia finančná náročnosť, nevýhodou trochu dlhšie hojenie, cca 3 – 4 dni. Cena zákroku sa pohybuje približne v rozmedzí 380 – 480 eur.
2. hĺbková metóda s použitím femtosekundového a excimerového laseru – femtoLASIK
Lasik/FemtoLasik je femtolasiková laserová operácia, ktorou sa koriguje krátkozrakosť, astigmatizmus a ďalekozrakosť. Metóda v sebe spája laserovú úpravu rohovky s použitím dvoch druhov lasera – femtosekundového a excimerového. Na začiatku operácie femtosekundovým laserom očný chirurg vytvorí laserovým lúčom ochrannú lamelu, odklopí ju a pomocou excimerového laseru odstráni očnú vadu. Potom lamelu zas priklopí.
Operácia, ktorá trvá približne 15 minút, je bezbolestná, so stabilnými výsledkami. Operujú sa obe oči naraz. Cena operácie krátkozrakosti sa pohybuje približne v rozmedzí 550 – 800 eur.
3. hĺbková s použitím femtosekundového laseru, bez použitia excimerového laseru – SMILE
Relex Smile je technológia na odstránenie krátkozrakosti až do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov. Celú operáciu vykonáva len femtosekundový laser, ktorý je výnimočný rýchlosťou zákroku a pooperačnou bezbolestnosťou. Femtolaser odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg na povrchu oka vytvoriť lamelu (lamela – pozri Lasik/Femto Lasik). Laser vo vnútri rohovky oddelí v 3D nadbytočné tkanivo, ktoré chirurg odstráni špeciálnou pinzetou. Na rozdiel od iných metód, ktoré pracujú s kombináciou dvoch laserov, femtosekundového laseru a excimerového laseru, sa excimerové laserové žiarenie pri tejto metóde nepoužíva.
Operácia aj pooperačná liečba sú bezbolestné, videnie sa stabilizuje do 24 hodín. Operácia krátkozrakosti touto metódou vás vyjde približne v rozmedzí 900 – 1100 eur.
Prelex je skratka znamenajúca presbyobic lens exchange, čo znamená výmenu šošovky u pacientov so zníženou schopnosťou akomodácie oka (zaostrenia – napríklad na písmená pri čítaní). Je jednou z alternatívnych metód korekcie zraku využívajúcou implantáciu multifokálnej (bifokálnej či trifokálnej) vnútroočnej šošovky. Cena zákroku sa podľa typu šošovky pohybuje približne v rozmedzí 1 000 – 1400 eur.
Operácia krátkozrakosti a poisťovne
Laserová operácia krátkozrakosti sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že pacient má rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: