Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené žily, zväčša na dolných končatinách. Pri klasickej operácii kŕčových žíl sa chirurgické vyradí z obehu žilovej krvi celý rozšírený,  nefunkčný úsek kmeňa veľkej, alebo malej skrytej žily (safény). Prerušia sa a podviažu prítoky skrytej žily tesne pod vtokom do hĺbkovej stehnovej žily. Vďaka tomuto postupu sa zamedzí opakovanému vzniku kŕčových žíl, čo je najväčšou výhodou klasického chirurgického postupu. Klasická operácia kŕčových žíl je zvlášť vhodná pri extrémne rozšírených skrytých žilách.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 30 – 120 min

Anestézia: celková, spinálna alebo lokálna

Zotavenie: 2 – 6 týždňov

Návrat do práce: 1 – 3 týždne

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Pre koho je určená

Klasická operácia kŕčových žíl je zvlášť vhodná pri extrémne rozšírených skrytých žilách.

Pred operáciou

Podľa pokynov lekára je potrebné určitý čas pred operáciou vysadiť niektoré lieky, ak ich užívate. (napr. ženské hormonálne lieky, antikoncepciu, lieky na riedenie krv. Pokiaľ to Váš zdravotný stav vyžaduje, lieky na riedenie krvi  je možné nahradiť podávaním injekcií.

Pred operáciou pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie (odber krvi, RTG vyšetrenie hrudníka, EKG vyšetrenie, zhodnotenie celkového zdravotného stavu lekárom v odbore interná medicína a anestéziológom).

Priebeh operácie

Dĺžka operačného výkonu sa pohybuje od 30 až do 120 min., priemerne okolo 60 min.. Pri operácii sa kožné rezy vedú v slabine pred vnútorným členkom a v mieste kŕčových žíl. Žily sa vypreparujú, podviažu a prerušia sa prítoky krvi. Cez rez pred vnútorným členkom sa odstráni žila, ktorá vstupuje do hlbokého žilného systému. Cez rezy v mieste kŕčových žíl sa odstránia jednotlivé kŕčové žily. Rany sa zošijú, niekedy môže byť zavedený drén.

Po operácii

Niekoľko hodín po operácii je možné začať chodiť, rany môžete sprchovať od druhého dňa po operácii.

Pooperačné bolesti sú tlmené liekmi proti bolesti. Zároveň sú ako prevencia tvorby zrazeniny aplikované injekcie, ktoré sa obvykle aplikujú ešte 10 dní po operácii aj doma.

V rámci komplexnej starostlivosti o pacientov s varikóznym ochorením sa po operácii podávajú malé dávky antitrombotík (lieky zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín) podkožnými injekciami.

Pokiaľ nenastanú žiadne komplikácie, odchádzate domov v deň operácie, kde musíte dodržiavať kľudový režim. Nezabudnite si zabezpečiť odvoz zo zdravotníckeho zariadenia. Stehy sa podľa veľkosti rany a priebehu hojenia odstraňujú 7 – 12 deň po operácií. Nástup do zamestnania je 1-3 týždne po operácii, je však potrebné aspoň 6 týždňov používať elastické pančuchy. 2 – 4 týždne sa odporúča pobyt mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.

Možné riziká a komplikácie

Tak ako každá operácia, aj odstránenie kŕčových žíl svoje riziká a možné komplikácie. Porozprávajte sa o nich so svojim chirurgom. Sú to napríklad:

 • infekcia, ako pri každom chirurgickom zákroku
 • alergická reakcia na lieky alebo dezinfekciu
 • dočasná necitlivosť alebo neuralgická bolestivosť predkolenia
 • hyperpigmentácia kože nad operovanou žilou počas vstrebávania krvných zrazenín (obvykle odoznie v priebehu niekoľkých týždňov)
 • na koži v blízkosti kŕčových žíl, najmä v blízkosti členkov, sa môžu tvoriť bolestivé vredy. pred Tvorba vredu zvyčajne začína objavením sa zafarbenej škvrny na koži. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavil vred, okamžite vyhľadajte svojho lekára
 • krvné zrazeniny. Občas sa žily hlboko v nohách zväčšia. V takýchto prípadoch môže byť postihnutá noha bolestivá a opuchnutá. Akákoľvek pretrvávajúca bolesť nôh alebo opuch si vyžaduje lekársku starostlivosť, pretože to môže znamenať krvnú zrazeninu -tromboflebitídu
 • krvácanie. V niektorých prípadoch môžu prasknúť žily veľmi blízko kože. To zvyčajne spôsobuje len menšie krvácanie. Ale akékoľvek krvácanie vyžaduje lekársku starostlivosť.
 • keloidná jazva
 • recidíva kŕčových žíl.

Výhody

 • zmiernenie, alebo odstránenie ťažkostí u pacientov s kŕčovými žilami, ako bolesti, únava dolných končatín, nočné kŕče, opuchy, svrbenie, ale aj zhoršená kvalita kože a podkožia.
 • prevencia vzniku možných komplikácii varixov – povrchová, alebo hĺbková žilová trombóza, krvácanie pri poranení varixov.
 • predchádzanie, alebo zmiernenie už existujúcich kožných zmien. Neliečené kŕčové žily môžu viesť k vytvoreniu vredov predkolenia
 • zlepšenie estetického vzhľadu dolných končatín.

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné