Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie.
Očné kliniky, ortopedické kliniky, cievna chirurgia, kliniky asistovanej reprodukcie.
Objednajte sa.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Druhy operácie kŕčových žíl

Laserová operácia kŕčových žíl

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie.

Operácia kŕčových žíl

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou. Počas operácie sa pod ultrazvukom zavedie malým vpichom alebo rezom laserové vlákno a následne sa za pomoci laserového generátora pri pomalom vyťahovaní laserového vlákna poškodená žila zataví a časom sa rozpadne. Pacient po zákroku odchádza domov. Operácia kŕčových žíl laserom prináša vysoký pooperačný komfort v porovnaní s tradičnou chirurgickou liečbou, najmä kratšiu rekonvalescenciu. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Ošetrenie trvá priemerne hodinu, PN do troch dní.

Úspešnosť liečby je vysoká a nežiadúce účinky takmer zanedbateľné. Recidíva je však určená geneticky a závisí na kvalite žilovej steny. Z krátkodobého a strednodobého hľadiska je však z hľadiska výsledkov táto metóda porovnateľná s tradičnými operačnými postupmi.

Pomocou lasera sa úspešne odstraňujú aj:

 • rozšírené žilky na tvári
 • pavúčikovité cievky
 • hemangiomy
 • metličkové kŕčové žily.

Táto terapia laserom prebieha bezkontaktne, cez neporušenú kožu. Na takýto druh ošetrenia sú vhodné žilky do priemeru 1 mm. Dôležitá je aj farba žiliek a ich dostatočný kontrast oproti okoliu. Princípom laserovej liečby je selektívna fototermolýza, kedy svetlo laseru sa absorbuje v krvi v príslušnej žilke a mení sa na teplo. Dochádza k zataveniu žily a jej zmršteniu. Úspešnosť liečby je vysoká a nežiadúce účinky sú takmer zanedbateľné.

Cena laserovej operácie kŕčových žíl sa určuje buď cenou impulzu (pohybuje sa od 2,-€ za impulz) alebo  cenou podľa ošetrovanej oblasti (od 30,-€).

Rádiofrekvenčná ablácia

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov). Technika zákroku je podobná ako pri laseri, žilový kmeň sa však uzatvára pomocou rádiofrekvenčnej energie, teplota sondy je niekoľkokrát nižšia ako pri laseri. Zabraňuje sa tak tepelnému poškodeniu okolitých tkanív, nervových vlákien a kože. Výkon je mimoriadne šetrný, bezpečný a pacienti ho dobre znášajú. Nevznikajú hematómy, pacient necíti bolesť a môže sa v krátkej dobe vrátiť k bežným činnostiam.

Výhody:

 • minimálne invazívna metóda vykonávaná v lokálnej anestézii, šetrná, účinná a bezpečná
 • vnútrožilové tepelné uzavrenie žily rádiofrekvenčnou energiou
 • zamedzenie popálenia alebo poradenia pacienta vysokou dávkou energie
 • malé pooberačné komplikácie
 • zníženie výskytu krvných hematómov
 • rýchla rekonvalescencia – pacient začína chodiť v deň zákroku, ostatné normálne činnosti behom niekoľkých dní.

Cena operácie formou rádiofrekvenčnej ablácie sa pohybuje od 900,00 €.

VenaSeal

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe. Do žily sa zavedie jedným vpichom katéter, ktorého pomocou sa do žily aplikuje malé množstvo biologického lepidla. Behom pár sekúnd lepidlo zatvrdne a žila sa trvalo uzatvorí. Výsledok je viditeľný okamžite.

Zákrok je bezbolestný, účinný a časovo nenáročný. Je vhodný pre veľmi široké spektrum problémov s kŕčovými žilami, od estetických vád až po bércove vredy. Vykonáva sa len v lokálnom umŕtvení. Ešte v deň zákroku môžete ísť pracovať. Nie je potrebná hospitalizácia ani nosenie kompresných pančúch. Tak ako pri každej metóde liečby kŕčových žíl, vhodnosť VenaSeal  pre vás musí posúdiť cievny chirurg.

Výhody:

 • bezbolestnosť
 • vykonáva sa len v lokálnom umŕtvení
 • okamžitý návrat k bežným aktivitám
 • vhodnosť pre všetky druhy problémov s kŕčovými žilami
 • nie je potrebná kompresia špeciálnou pančuchou

Nevýhodou tejto metódy je cena, ktorá len za spotrebovaný materiál dosahuje niekoľkonásobok ceny rádiofrekvenčnej alebo laserovej ablácie.

ClariVein

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič. Tento je zavádzaný do žilového kmeňa pod ultrazvukovou sondou. Súčasne sa v bezprostrednej blízkosti rotujúcej sondy vstrekuje sklerotizačný roztok, ktorý sa mení na penu a dostane sa tak aj do vedľajších žilových vetiev. Žila po výkone splasne a po niekoľkých týždňoch sa premení na väzivový pruh. Nepoužíva sa tepelná energia ako pri rádiofrekvenčnej alebo laserovej ablácii. Po výkone sa nasadzuje špeciálna kompresívna pančucha, ktorá má vplyv na priebeh hojenia. Je potrebné ju nosiť asi jeden až dva týždne. Tak ako je to pri všetkých metódach operácií kŕčových žíl, o vhodnosti použitia ClariVein rozhoduje cievny chirurg.

Výhody:

 • rýchla, bezpečná a nebolestivá
 • bez vzniku modrín
 • bez celkovej anestézie
 • účinnosť 92-98%
 • minimálne obmedzenia po operácii
 • okamžitý návrat k bežným aktivitám
 • dlhodobý efekt ošetrenia.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť. Od klasickej operácie, pri ktorej je vytrhnutá celá žila sa odlišuje tým, že sa odstraňujú len poškodené časti žily. Používa sa vtedy, keď nie je postihnutý hlavný žilový kmeň alebo je tento ošetrený inou metódou.

Flebektómia je šetrnejšia ku tkanivám a nezanecháva väčšie hematómy ako po klasickej operácii kŕčových žíl. Uskutočňuje sa v lokálnej anestézii, vpichy a ranky sa zahoja asi do jedného týždňa, drobné podliatiny sa vstrebávajú 2-6 týždňov, minimálne 14 dní po operácii je potrebné nosiť špeciálne kompresívne pančuchy. Bezprostredne po zákroku môžete odísť domov, športové činnosti je potrebné obmedziť v období 3-6 týždňov po operácii.

Flebektómiu je možné vykonávať, len po predchádzajúcom vyšetrení cievnym chirurgom, ktorý zváži všetky kontraindikácie zákroku.

Sklerotizácia

Sklerotizácia kŕčových žíl (varixov) sa používa na malé popraskané žilky – metličky a pavúčikovité varixy. Je to injekčná metóda. Najskôr lekár vyšetrí povrchový žilový systém. Ak je postihnutý, táto liečba poskytuje malú nádej na trvalý úspech liečby.

Pri sklerotizácii kŕčových žíl je do žily vpichnutý sklerotizačný roztok, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, čím sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily.

Pred sklerotizáciou kŕčových žíl je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler. Sklerotizácia trvá 10-30 min. Pri menších žilkách sa do nich injekčne aplikuje sklerotizačná tekutina, pri väčších pena. Na každých 3-5 cm žily sa realizuje 1 vpich, behom zákroku je realizovaných viac vpichov. Výkon nie je veľmi bolestivý, nevyžaduje podávanie žiadnych bolesť utišujúcich prostriedkov, nevyžaduje sa pracovná neschopnosť a dá sa opakovať (na tej istej končatine do 2-3 týždňov). Na miesto vpichu sa prikladá kompresívna bandáž a následne pacient nosí kompresívne pančuchy nepretržite niekoľko dní a potom ďalších cca 10 dní iba počas dňa. Rekonvalescencia je nenáročná, pacient hneď po operácii odchádza domov. Hneď po zákroku je doporučovaná chôdza.

Po sklerotizácii najčastejšou kozmetickou komplikáciou bývajú pigmentové škvrny (zmiznú do niekoľkých mesiacov alebo sa odstraňujú laserom) a objavenie červených žiliek v okolí, ktoré sa môžu liečiť sklerotizáciou. Tiež sa môžu objaviť drobné modriny a začervenania, ktoré sa cca behom mesiaca vstrebú.

Sklerotizácia samotná nerieši príčinu kŕčových žíl, odstraňuje len vedľajšie postihnuté vetvy. Často sa používa ako doplnok po operácii kŕčových žíl. 

Výhody sklerotizácie kŕčových žíl:

 • časová nenáročnosť
 • minimálna záťaž
 • nevyžaduje sa PN
 • je možné ju opakovať.

Cena sklerotizácie sa pohybuje od 20,00 € za ampulku roztoku.

Priebeh operácie kŕčových žíl

Pred operáciou

Pred operáciou kŕčových žíl váš lekár zistí aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetrí váš žilový systém a vyhodnotí mieru poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk, z ktorého lekár zistí nefunkčné žilové úseky, v ktorých je zistený spätný tok krvi (žilové chlopne prestávajú tesniť a nedostatočne bránia spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou). Následne vás lekár informuje o rozsahu prípadnej operácie a určí najmenej invazívny operačný výkon.

Výber spôsobu operácie kŕčových žíl

Väčšina pacientov je operovaná v režime jednodňovej chirurgie. Po 1 až 2 hodinách pacient odchádza domov. Pri správnom prevedení vykazujú tieto výkony menej komplikácií ako operácie v nemocnici. Spôsob operácie určí každému pacientovi chirurg individuálne. Mali by ste preto dbať na to, aby váš operatér bol skúsený cievny chirurg.

Výber správneho druhu operácie kŕčových žíl by vám mal odporučiť lekár na základe posúdenia vášho zdravotného stavu a vyšetrenia vášho žilového systému prostredníctvom ultrazvuku.

Priebeh operácie

Počas operácie chirurg odstráni kŕčové žily a ich funkciu prevezmú ostatné zdravé žily. Chirurg najskôr naplní žilový kmeň anestetikom, ktoré ho znecitlivie. Následne hlavný žilový kmeň zataví  laserom alebo rádiofrekvenciou. Moderné operačné metódy sú v súčasnosti veľmi šetrné.

Okrem najmodernejších metód operácie majú pacienti na výber aj klasickú chirurgickú operáciu – metóda strippingu a extirpácie varixov. Je to metóda známa už viac ako sto rokov a spočíva vo vytrhnutí celého nefunkčného úseku povrchového žilového kmeňa – hlavného aj rozšírených vetví, najčastejšie od triesla až po podkolenie. Jej nevýhodou je vyššia pooperačná bolestivosť, vznik krvných podliatin a rekonvalescencia okolo 3 až 5 týždňov. Vyžaduje sa PN. Lepší kozmetický efekt má flebektómia. Žily sa odstraňujú prostredníctvom mikrorezov a vpichov pomocou háčikov. Je to k tkanivu šetrnejšie, nezanecháva veľké hematómy ani pigmentácie. Ranky sú také malé, že sa nemusia zošiť alebo sa lepia pomocou pásikov. Pacient nosí špeciálne kompresívne pančuchy asi 3 až 4 týždne.

Po operácii

Po operácii by ste mali dodržiavať preventívny režim a dochádzať na pravidelné kontroly ultrazvukom.Diskusia

Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.

Zásady ochrany osobných údajov

Zoznam práv a informácii pre Dotknutú osobu (ďalej aj „Zoznam práv“) podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon“) Dotknutou osobou sa na účely tohto Zoznamu práv považuje každá fyzická osoba, ktorej osobné údaje sa spracúvajú, pričom za spracúvanie osobných údajov sa  považuje spracovateľská operácia alebo súbor spracovateľských operácií s osobnými údajmi alebo so súbormi osobných údajov, najmä získavanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, štruktúrovanie, uchovávanie, zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, využívanie, poskytovanie prenosom, šírením alebo iným spôsobom, preskupovanie alebo kombinovanie, obmedzenie, vymazanie, bez ohľadu nato, či sa vykonáva automatizovanými prostriedkami alebo neautomatizovanými prostriedkami (ďalej len „Dotknutá osoba“). Prevádzkovateľom webovej stránky www.infomedica.sk sa na účely tohto Zoznamu práv považuje Wisehouse s. r. o., IČO: 48 245 127, so sídlom Lozornianska 11, Bratislava, PSČ 841 06, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. 105273/B, email: infomedica@infomedica.sk (ďalej len „Prevádzkovateľ“). Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými údajmi a informáciami:
 1. identifikačnými údajmi a kontaktnými údajmi Prevádzkovateľa uvedenými vyššie
 1. účelom spracúvania osobných údajov, na ktorý sú osobné údaje určené, ako aj právny základ spracúvania osobných údajov:
 • účel spracúvania osobných údajov:
 1. Reklamné a marketingové služby,
 2. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb a obchodu,
 3. Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
 4. zabezpečenie zaslania Osobných údajov Dotknutej osoby klinike jednodňovej zdravotnej starostlivosti na základe výberu Dotknutej osoby.
 • právny základ spracovania osobných údajov:
 1. súhlas Dotknutej osoby so spracúvaním osobných údajov,
 2. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je Dotknutá osoba,
 3. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby, spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné podľa zák. č.  431/2002 Z. z.
 1. identifikáciou príjemcu alebo kategóriou príjemcov:
 • Prevádzkovateľ,
 • poskytovateľ zdravotnej starostlivosti,
 • zariadenie kúpeľnej starostlivosti,
 • banky, pobočky zahraničných bánk,
 • advokáti
 • notári,
 1. informáciou o tom, že Prevádzkovateľ nezamýšľa preniesť osobné údaje do tretej krajiny alebo medzinárodnej organizácie,
Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté nasledovné údaje a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými skutočnosťami:
 1. dobe uchovávania osobných údajov predstavujúcej 10 rokov,
 2. práve požadovať od Prevádzkovateľa prístup k osobným údajom týkajúcich sa dotknutej osoby,
 3. práve na opravu osobných údajov,
 4. práve na vymazanie osobných údajov,
 5. práve na obmedzenie spracúvania osobných údajov,
 6. práve namietať spracúvanie osobných údajov,
 7. práve na prenosnosť osobných údajov,
 8. práve kedykoľvek svoj súhlas odvolať,
 9. práve podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona,
 10. poskytovanie osobných údajov je zákonnou požiadavkou, zmluvnou požiadavkou a aj požiadavkou, ktorá je potrebná na uzavretie zmluvy,
 11. práve Dotknutej osobe neposkytnúť osobné údaje Prevádzkovateľovi,
 12. Prevádzkovateľ bez poskytnutia osobných údajov od Dotknutej osoby nemôže vykonávať činnosť realitnej kancelárie pre Dotknutú osobu ani zadať vypracovanie návrhu zmlúv, ktorých zmluvnou stranou má byť Dotknutá osoba ani vykonať opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby,
 13. Dotknutá osoba výslovne súhlasí aby sa na ňu vzťahovalo rozhodnutie, ktoré je založené výlučne na automatizovanom spracúvaní osobných údajov vrátane profilovania a ktoré má právne účinky, ktoré sa jej týkajú alebo ju obdobne významne ovplyvňujú.
Dotknutá osoba vyhlasuje, že ku dňu oboznámenia sa s týmto Zoznamom práv a poskytnutím jej osobných údajov Prevádzkovateľovi dovŕšila 18 rokov veku.  
Podmienkami používania

* Vyplnenie týchto položiek je povinné

Pravidlá pre prispievateľov

Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:

 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné