Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily
Liečba kŕčových žíl v súčasnosti vďaka miniinvazívnym postupom už nepredstavuje nevyhnutný dlhodobý pobyt v nemocnici a nepríjemné zotavovanie. Vo väčšine prípadov je možné liečbu vykonávať ambulantne. Pre liečbu kŕčových žíl viete urobiť veľa aj vy sami a spomaliť tak vývoj kŕčových žíl.
Domáca liečba kŕčových žíl
Domáca liečba kŕčových žíl zahŕňa:
1. Cvičenie
Začnite sa hýbať. Najlepší spôsob ako podporiť krvný obeh v nohách je chôdza. Môžete tiež začať s miernou turistikou, plávaním, bicyklovaním. Posilňovanie s ťažkými činkami nie je vhodné. Vyhnite sa tiež dlhodobému státiu alebo sedeniu.
2. Úprava hmotnosti a skladby stravy
Zníženie hmotnosti zníži zaťaženie na obeh krvi v žilách. Na kvalitu vašich žíl vplýva aj skladba stravy. Mali by ste obmedziť používanie soli, zabránite tak opuchom spôsobeným zadržiavaním vody.
3. Fajčenie
Prestaňte fajčiť. Fajčenie spôsobuje zužovanie a oslabovanie cievnych stien.
4. Teplo
Horúce prostredie spôsobuje neprirodzené roztiahnutie ciev a zvýšenú záťaž na ich funkčnosť. Vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, saunám, termálnym prameňom.
5. Vhodné oblečenie a obuv
Nenoste tesné oblečenie a bielizeň, najmä okolo pásu, nôh a slabín, nakoľko môžu znížiť prietok krvi. Vyhnite sa tiež vysokým opätkom.
6. Zdvíhanie nôh
Cirkuláciu krvi v nohách zlepšíte tak, že niekoľkokrát denne zdvihnete nohy nad úroveň srdca (napríklad tak, že si ľahnete na chrbát a pod nohy si podložíte niekoľko vankúšov).
7. Prírodná liečba
Alternatívne liečby chronickej žilovej nedostatočnosti uvádzajú ako účinnú liečbu používanie a užívanie prípravkov z výťažkov pagaštanu konského, hlohu, hrozna (listy aj bobule) alebo komornice lekárskej. Pred začatím užívania akéhokoľvek doplnku výživy by ste sa mali poradiť so svojim lekárom o možných kontraindikáciách s inými liekmi ktoré užívate.
Kompresia – nosenie špeciálnych kompresívnych pančúch
Kompresívne pančuchy stláčajú nohy a pomáhajú žilám a svalom nôh pohybovať krv efektívnejšie. Pri začínajúcich prejavoch ochorenia je vhodné preventívne nosenie kompresívnych pančúch, ktoré pevne sťahujú nohu a tým vytvárajú tlak na rozšírené žily tak, aby zúžili ich prierez. Žilové chlopne sa tak môžu lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Na trhu je viacero typov kompresívnych pančúch (podkolienky, stehenné pančuchy, tehotenské pančuchy, dámske a pánske pančuchy, atď.), pričom rozsah kompresie je potrebné prispôsobiť stavu ochorenia žíl.
Kompresívne pančuchy sa delia podľa kompresívnych tried na základe veľkosti tlaku, ktorý vyvíjajú na oblasť členka:
- podporná kompresia
- 1. kompresná trieda – v počiatočných štádiách
- 2. kompresná trieda – pokročilejšie štádiá
- 3. kompresná trieda – závažné ochorenia kŕčových žíl.
Správny typ a triedu kompresívnych pančúch by mal určiť váš cievny lekár.
Lieky na kŕčové žily
Ďalším zo spôsobov konzervatívnej liečby kŕčových žíl je užívanie liekov – venofarmák, ktorých existuje veľké množstvo. Lieky na kŕčové žily (venofarmaká) priaznivo vplývajú na žilový a lymfatický systém, zlepšujú odtok krvi z dolných končatín, podporujú kvalitu cievnych stien, zlepšujú ich pevnosť a pružnosť, pôsobia protizápalovo, znižujú opuchy. Vo venofarmakách sa nachádzajú látky prírodného, polosyntetického, syntetického pôvodu alebo ich kombinácia. Z rastlinného pôvodu majú preukázateľné účinky flavonoidy a saponíny. Rovnako sú na trhu dostupné aj rôzne masti a gély na kŕčové žily, ktoré pomáhajú stabilizovať cievne steny, zlepšujú prekrvenie kože a znižujú tvorbu opuchov a modrín.
Treba však poznamenať, že venofarmaká už vzniknuté kŕčové žily nevyliečia ani neodstránia. Sú len doplnkovou liečbou k operácii.
Pred začatím užívania akéhokoľvek venofarmaka by ste sa mali poradiť so svojim lekárom o možných kontraindikáciách s inými liekmi ktoré užívate.
Nezabúdajte, že liečba žilových ochorení musí byť komplexná a celoživotná. V prípade, že trpíte žilovým ochorením, mali by ste okrem vyššie uvedených opatrení v rámci domácej liečby navštíviť cievneho lekára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu. Či už kompresiou špeciálnymi kompresívnymi pančuchami, medikamentami – venofarmakami alebo liečbu chirurgickú.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: