Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Flebektómia je minimálne invazívny ambulantný výkon, pri ktorom sú odstránené povrchové žily prostredníctvom drobných rezov v koži. Flebektómia sa používa vtedy, ak sú varixy natoľko objemné, že ich nemožno ošetriť skleroterapiou prípadne sa nedá očakávať ich vymiznutie po rádiofrekvenčnom alebo laserovom ošetrení.

Od klasickej operácie, pri ktorej je vytrhnutá celá žila sa odlišuje tým, že sa odstraňujú len poškodené časti žily. Používa sa vtedy, keď nie je postihnutý hlavný žilový kmeň alebo je tento ošetrený inou metódou.

Flebektómia je šetrnejšia ku tkanivám a nezanecháva väčšie hematómy ako po klasickej operácii kŕčových žíl. Uskutočňuje sa v lokálnej anestézii, vpichy a ranky sa zahoja asi do jedného týždňa, drobné podliatiny sa vstrebávajú 2-6 týždňov, minimálne 14 dní po operácii je potrebné nosiť špeciálne kompresívne pančuchy. Bezprostredne po zákroku môžete odísť domov, športové činnosti je potrebné obmedziť v období 3-6 týždňov po operácii.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 30 – 90 min

Anestézia: lokálna

Zotavenie: 3 dni

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: 1 deň

Cena: od 800 €

V ktorej klinike sa flebektómia vykonáva - porovnanie

Názov kliniky   Hodnotenie Hradené zo ZP* Doplatok Cena operácie Cena operácie
pre samoplátcov
Online dopyt
  Imea – cievna klinika Názov kliniky: Imea – cievna klinika
Košice
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie: hradí ZP  Cena operácie pre samoplátcov: od 800 €  Online dopyt: Mám záujem
* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál
Názov kliniky Cena operácie
Imea – cievna klinika

Imea – cievna klinika

Košice

hradí ZP

od 800 €

Mám záujem

Hradené zo ZP*

Doplatok

Nie

* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál

Pre koho je určená

Metóda je určená na liečbu menších kŕčových žíl. Najvhodnejšími kandidátmi  sú pacienti, ktorí sú schopní chodiť bez pomoci, sú schopní nosiť kompresné pančuchy (nemajú problémy s arteriálnou cirkuláciou) a nie sú alergickí na lokálne anestetiká. Prípadné aktívne infekcie, vyrážky alebo iné významné stavy kože musia byť vyriešené pred zákrokom.

Pred operáciou

Pred operáciou kŕčových žíl váš lekár zistí aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetrí váš žilový systém a vyhodnotí mieru poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk, z ktorého lekár zistí nefunkčné žilové úseky, v ktorých je zistený spätný tok krvi (žilové chlopne prestávajú tesniť a nedostatočne bránia spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou). Následne vás lekár informuje o rozsahu operácie a určí najmenej invazívny operačný výkon.

Výber správneho druhu operácie kŕčových žíl by vám mal odporučiť lekár na základe posúdenia vášho zdravotného stavu a vyšetrenia vášho žilového systému prostredníctvom ultrazvuku. Väčšina pacientov je operovaná v režime jednodňovej chirurgie. Po 1 až 2 hodinách pacient odchádza domov.

Priebeh operácie

Flebektómia/ Miniflebektómia je metóda na odstránenie bočných kŕčových žíl z malých rezov pomocou špeciálneho inštrumentária. Zákrok sa vykonáva pri lokálnej anestézii a deformované cievy sa odstraňujú pomocou mini-extirpácií. Miniflebektómia predstavuje tzv. mini-operáciu. V oblasti žily sa vytvorí malý rez, časť žily sa vytiahne, aby sa vykonala lokálna kompresia. Po jednoduchej operácii je miesto vpichu na žile uzavreté, rez je  miniranka je pekne zašitá.

Pre lepší účinok sa zvykne používať laserová alebo lekárska skleroterapia súčasne. Mini-ranky sa zašívajú jemnými, plastickými stehmi a s následným použitím kompresného plátna sa dosiahne ideálny kozmetický účinok. Pri liečbe žíl na nohách je menej traumatická. Pacienti sa tak rýchlo zotavia a po operácii nemajú bolesť. Operácia trvá 30 až 90 minút, podľa počtu a závažnosti kŕčových žíl u konkrétneho pacienta.

Po operácii

Je dôležité:

 • hneď po operácii vykonávať bežné denné aktivity,
 • minimálne 1 týždeň po flebektómii denne nosiť elastické kompresívne pančuchy,
 • užívať všetky predpísané lieky pre prevenciu trombózy a tromboflebitídy – v prípade nedodržania odporúčaní môžu byť dôsledky veľmi vážne,
 • vyhnúť sa intenzívnemu cvičeniu a zdvíhaniu ťažkých vecí minimálne 3 dni po zákroku.
 • Po zákroku sú bežné drobné podliatiny, hrbole alebo hrudky v oblastiach pod rezmi, ktoré ustúpia po niekoľkých dňoch. Pacienti môžu pozorovať nepohodlie, necitlivosť alebo mravčenie v oblasti rezu. Tieto problémy sa zvyčajne vyriešia po niekoľkých týždňoch.

Možné riziká a komplikácie

 • hematómy a krvácanie z rany – môžu s vyskytnúť po akomkoľvek chirurgickom zákroku
 • tromboflebitída
 • hlboká žilová trombóza
 • tromboembolizmus pľúcnej aorty.

Všetky tieto komplikácie sú život ohrozujúce pre pacienta, preto je potrebné venovať veľkú pozornosť ich prevencii.

Výhody

 • účinne odstráni veľké, vyduté kŕčové žily, ktoré nie je možné odstrániť inou metódou
 • prakticky žiadne zjazvenie
 • od klasickej operácie, pri ktorej je vytrhnutá celá žila sa odlišuje tým, že sa odstraňujú len poškodené časti žily
 • minimálne nepohodlie po liečbe
 • šetrná, účinná a bezpečná
 • malé pooperačné komplikácie

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné