Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem
Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie.
Očné kliniky, ortopedické kliniky, cievna chirurgia, kliniky asistovanej reprodukcie.
Objednajte sa.

Meniskus kolena – prejavy, stupne poškodenia a liečba

Poškodený meniskus nie je len výsadou športov, ale potrápiť môže každého. Niekedy môže stačiť jeden nešťastný pohyb či pád, a problémy sú na svete.

V každom kolene sa medzi stehennou a holennou kosťou nachádzajú 2 menisky – vonkajší a vnútorný. Ide o väzivové chrupky, ktorých hlavnou úlohou je tlmenie nárazov. Zároveň sú zodpovedné za celkovú stabilitu kolena, vyrovnávajú nesúmernosť kĺbových plôch kostí, chránia kĺbovú chrupku a napomáhajú rozotieraniu tekutiny po ploche, čím zabezpečujú výživu povrchovej vrstvy chrupiek.

Vnútorný meniskus je o niečo menej pohyblivejší, čo ho robí viac náchylnejším na poškodenie. Práve poranenie menisku predstavuje jedno z najčastejších poranení kolenného kĺbu. Hlavnou príčinou jeho poškodenia sú rôzne úrazy. Ak vás po páde alebo náraze trápi bolesť kolena a jeho pohyblivosť je obmedzená, návštevu lekára by ste odkladať nemali. S veľkou pravdepodobnosťou ste sa aj vy zaradili medzi šťastlivcov, ktorí si poškodili meniskus.

Ako vzniká poškodenie menisku?

Meniskus sa väčšinou poškodí pri náhlom, neprirodzenom rotačnom pohybe, ale i pri väčšom náraze. Väčšina poškodení vzniká pri športoch. Najrizikovejšími športmi sú tie, pri ktorých dochádza k rotačným pohybom, napríklad lyžovanie a futbal. No k poškodeniu menisku môže dôjsť aj pri bežnejších aktivitách – turistike, behu či nešťastnom páde spojenom s podvrtnutím kolena.

Poškodenie môže taktiež vzniknúť aj v dôsledku degeneratívnych zmien – artrózy kolena. Chrupka vekom slabne, jej hrúbka sa znižuje, a preto je náchylnejšia na poškodenie. Pri degeneratívnom ochorení kolena môže aj menšia záťaž kolena (ako napríklad neobratné vstávanie zo stoličky) spôsobiť poškodenie menisku. S týmto druhom poškodenia sa najčastejšie stretávame pri vyšších vekových kategóriách.

Menisku môže byť poškodený v rôznom rozsahu, poškodená môže byť len niektorá jeho časť, ale taktiež môže byť poškodený aj celý.

Príznaky poškodeného menisku

Jedným z príznakov roztrhnutia menisku je pocit preskočenia, lupnutia v kolene počas pohybu či úrazu. Najčastejším príznakom poškodeného menisku je následne silná bolesť, ktorá môže byť nepretržitá, no môže sa objavovať aj len pri niektorých druhoch pohybu, napríklad pri chôdzi do kopca alebo po schodoch. K bolestivosti sa zvykne pridať aj neschopnosť vystrieť nohu. Ďalšími príznakmi sú:

 •   zasekávanie alebo až úplný blok kolena,
 •   opuch kolena,
 •   neschopnosť vykonať drep,
 •   neschopnosť pohnúť kolenom v plnom rozsahu,
 •   pocit, že koleno „kladie odpor“.

Hoci väčšina pacientov zvláda aj naďalej chôdzu, zaťažovanie kolena s poškodeným meniskom môže poškodiť aj ďalšie časti kolena, preto pri podozrení z jeho poranenia by ste nemali odkladať návštevu lekára.

Bezplatná objednávka na kliniku

Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie, vyplňte náš formulár a my sa postaráme o zvyšok!

Diagnostika poškodenia

Poranenie menisku sa diagnostikuje na základe anamnézy a popisu úrazu v spojení s vyšetrením špecialistom a potvrdením poškodenia zobrazením RTG, prípadne magnetickou rezonanciou, čo pomáha špecifikovať rozsah a vážnosť poškodenia kolena. Vyšetrenie je doplnené aj o špeciálne testy pohyblivosti ako sú napríklad McMurrayho test, Steinmannov test alebo Apleyov test.

Liečba

V prípade malého rozsahu poškodenia alebo nejasnej diagnóze roztrhnutia menisku je zahájená konzervatívna liečba. Pacient je odoslaný na rehabilitácie a na fyzikálnu liečbu, v akútnej fáze pri bolesti a opuchu je odporúčaná liečba vo forme tabletiek, alebo mastí (napr. Flector, Voltaren), chladením, odľahčením končatiny a obmedzením fyzickej aktivity.

Ak konzervatívna liečba neprináša želaný efekt, alebo je poškodenie menisku rozsiahle, nasleduje operačné riešenie. Nejde však o vážny zákrok, ktorého je potrebné sa obávať. Operácia, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii artroskopicky, zvyčajne netrvá dlhšie ako pol hodiny a pacientovi po nej ostanú v kolene len dve približne centimetrové rany.

Zákrok nevyžaduje ani dlhší pobyt v nemocnici. Štandardne sa vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie. Oproti klasickým technikám, ktoré sa používali v minulosti, ide o veľmi šetrnú a miniinvazívnu liečebnú metódu. Jej úspešnosť závisí od stupňa poškodenia a včasnej diagnózy.

Po operácií je nesmierne dôležitá kvalitná rehabilitácia, ktorá postupne prinavráti kolenu stratenú pohyblivosť. Celková rekonvalescencia môže trvať od 3 týždňov do 3 mesiacov z závislosti od zložitosti vykonaného zákroku.

Ako predchádzať poraneniu menisku

Základom prevencie poraneniu menisku je predchádzanie úrazom a nadmernému zaťažovaniu kolena. Ako prevencia pred poškodením pomôžu dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 •   pred športovým výkonom si doprajte dostatočnú rozcvičku a strečing,
 •   pracujte na rozvíjaní sily, rovnováhy, koordinácie a flexibility,
 •   intenzitu a trvanie tréningu zvyšujte postupne,
 •   doprajte telu dostatočnú regeneráciu medzi tréningami,
 •   dbajte na výber kvalitnej športovej výbavy, najmä tenisiek pri behu,
 •   pite dostatok vody pred, počas a po výkone,
 •   vyhýbajte sa aktivitám, ktoré vám spôsobujú bolesť,
 •   udržiavajte si zdravú hmotnosť, predídete tak zvýšenému namáhaniu kolena.

Nezabúdajte, že keď sa koleno raz poškodí, aj po tej najkvalitnejšej liečbe a rehabilitácií, už nikdy nebude ako predtým. Športujte preto s rozumom a snažte sa vyhýbať nadmernému zaťažovaniu kolien.

Ak na sebe spozorujete príznaky poškodeného menisku, návštevu lekára neodkladajte. Nechcete si predsa spôsobiť väčšie poškodenie než už máte. Čím skôr navštívite odborníka, tým je väčšia pravdepodobnosť, že poškodené koleno vo veľkej miere neovplyvní kvalitu vášho ďalšieho života.

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Krížna 8, 946 03, Kolárovo
Zobraziť kontakty

SPORTCLINIC, s.r.o.

SPORTCLINIC, s.r.o.

Černyševského 14, 85101, Bratislava
Zobraziť kontakty

ARTHROMED, s. r. o.

UNITED CLINIC s.r.o.

UNITED CLINIC s.r.o.

Ľudovíta Fullu 5274, 90101, Malacky
Zobraziť kontakty

Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o.

Prvá nitrianska jednodňová chirurgia, s.r.o.

Jarmočná 15, 949 01, Nitra
Zobraziť kontakty


Diskusia

Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.

Zásady ochrany osobných údajov

Zoznam práv a informácii pre Dotknutú osobu (ďalej aj „Zoznam práv“) podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon“) Dotknutou osobou sa na účely tohto Zoznamu práv považuje každá fyzická osoba, ktorej osobné údaje sa spracúvajú, pričom za spracúvanie osobných údajov sa  považuje spracovateľská operácia alebo súbor spracovateľských operácií s osobnými údajmi alebo so súbormi osobných údajov, najmä získavanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, štruktúrovanie, uchovávanie, zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, využívanie, poskytovanie prenosom, šírením alebo iným spôsobom, preskupovanie alebo kombinovanie, obmedzenie, vymazanie, bez ohľadu nato, či sa vykonáva automatizovanými prostriedkami alebo neautomatizovanými prostriedkami (ďalej len „Dotknutá osoba“). Prevádzkovateľom webovej stránky www.infomedica.sk sa na účely tohto Zoznamu práv považuje Wisehouse s. r. o., IČO: 48 245 127, so sídlom Lozornianska 11, Bratislava, PSČ 841 06, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. 105273/B, email: infomedica@infomedica.sk (ďalej len „Prevádzkovateľ“). Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými údajmi a informáciami:
 1. identifikačnými údajmi a kontaktnými údajmi Prevádzkovateľa uvedenými vyššie
 1. účelom spracúvania osobných údajov, na ktorý sú osobné údaje určené, ako aj právny základ spracúvania osobných údajov:
 • účel spracúvania osobných údajov:
 1. Reklamné a marketingové služby,
 2. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb a obchodu,
 3. Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
 4. zabezpečenie zaslania Osobných údajov Dotknutej osoby klinike jednodňovej zdravotnej starostlivosti na základe výberu Dotknutej osoby.
 • právny základ spracovania osobných údajov:
 1. súhlas Dotknutej osoby so spracúvaním osobných údajov,
 2. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je Dotknutá osoba,
 3. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby, spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné podľa zák. č.  431/2002 Z. z.
 1. identifikáciou príjemcu alebo kategóriou príjemcov:
 • Prevádzkovateľ,
 • poskytovateľ zdravotnej starostlivosti,
 • zariadenie kúpeľnej starostlivosti,
 • banky, pobočky zahraničných bánk,
 • advokáti
 • notári,
 1. informáciou o tom, že Prevádzkovateľ nezamýšľa preniesť osobné údaje do tretej krajiny alebo medzinárodnej organizácie,
Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté nasledovné údaje a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými skutočnosťami:
 1. dobe uchovávania osobných údajov predstavujúcej 10 rokov,
 2. práve požadovať od Prevádzkovateľa prístup k osobným údajom týkajúcich sa dotknutej osoby,
 3. práve na opravu osobných údajov,
 4. práve na vymazanie osobných údajov,
 5. práve na obmedzenie spracúvania osobných údajov,
 6. práve namietať spracúvanie osobných údajov,
 7. práve na prenosnosť osobných údajov,
 8. práve kedykoľvek svoj súhlas odvolať,
 9. práve podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona,
 10. poskytovanie osobných údajov je zákonnou požiadavkou, zmluvnou požiadavkou a aj požiadavkou, ktorá je potrebná na uzavretie zmluvy,
 11. práve Dotknutej osobe neposkytnúť osobné údaje Prevádzkovateľovi,
 12. Prevádzkovateľ bez poskytnutia osobných údajov od Dotknutej osoby nemôže vykonávať činnosť realitnej kancelárie pre Dotknutú osobu ani zadať vypracovanie návrhu zmlúv, ktorých zmluvnou stranou má byť Dotknutá osoba ani vykonať opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby,
 13. Dotknutá osoba výslovne súhlasí aby sa na ňu vzťahovalo rozhodnutie, ktoré je založené výlučne na automatizovanom spracúvaní osobných údajov vrátane profilovania a ktoré má právne účinky, ktoré sa jej týkajú alebo ju obdobne významne ovplyvňujú.
Dotknutá osoba vyhlasuje, že ku dňu oboznámenia sa s týmto Zoznamom práv a poskytnutím jej osobných údajov Prevádzkovateľovi dovŕšila 18 rokov veku.  
Podmienkami používania

* Vyplnenie týchto položiek je povinné

Pravidlá pre prispievateľov

Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:

 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné