Operácia menisku je najčastejšou artroskopickou operáciou kĺbov. Pri operácii sa používa štandardné artroskopické vybavenie – endoskop (tenký optický kábel, na jednom konci je umiestnená kamera, ktorá sa zavádza do kĺbu a na druhom konci je obraz z kamery premietaný do počítača). Pri operácii sa odstraňuje len poškodená časť menisku, zdravá časť zostáva v kolennom kĺbe. V niektorých prípadoch najmä po čerstvých úrazoch mladých ľudí sa dá meniskus zošiť.
Dĺžka operácie: 15 min
Anestézia: lokálna alebo celková
Zotavenie: 3-4 týždne, pri náhrade menisku cca 3 mesiace
Návrat do práce: 3-4 týždne
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Operácia menisku porovnanie
Pre koho je určená
Najčastejšie príznaky pretrhnutia menisku sú:
- bolesť
- zlá pohyblivosť a opuch
- zasekávanie alebo úplné zablokovanie kolena
- nemožnosť pohnúť kolenom v plnom rozsahu
Pred operáciou
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia, zdravotného stavu pacienta a celkovej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou alebo v deň operácie a nalačno. Oblasť kolena je potrebné oholiť.
Priebeh operácie
Pri operácii menisku chirurg malým rezom zavedie do kĺbu artroskop – tenkú kovovú trubičku zakončenú miniatúrnou kamerou a svetlom. Ďalší malý rez urobí na kolene tak, aby sa mohol čo najlepšie dostať k poranenej časti menisku. Podľa druhu poškodenia poranenú časť menisku odstráni alebo ju len zošije. O tom, či bude možné meniskus zošiť, rozhodne lekár väčšinou až priamo pri artroskopii. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestézii. Samotná operácia menisku trvá približne 15 minút, na klinike však zostanete po operácii asi 2 hodiny, ktoré strávite na lôžku.
Po operácii
Po operácii je potrebné minimálne 1 týždeň zaťažovať operovanú nohu maximálne 1/3 bežnej váhy. Koleno nebýva obzvlášť bolestivé. Návrat do práce je možný po 2-4 týždňoch v závislosti od rozsahu operácie a poškodenia kĺbu.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie.
Výhody
- lepší pooperačný rozsah hybnosti
- zlepšenie kvality života
- minimálne invazívny zákrok
- krátky čas hojenia
- rýchlejšia a menej bolestivá rehabilitácia
- menej zjazvenia