Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Operácia menisku je najčastejšou artroskopickou operáciou kĺbov. Pri operácii sa používa štandardné artroskopické vybavenie – endoskop (tenký optický kábel, na jednom konci je umiestnená kamera, ktorá sa zavádza do kĺbu a na druhom konci je obraz z kamery premietaný do počítača). Pri operácii sa odstraňuje len poškodená časť menisku, zdravá časť zostáva v kolennom kĺbe. V niektorých prípadoch najmä po čerstvých úrazoch mladých ľudí sa dá meniskus zošiť.

Totálna endoprotéza (TEP) kolenného kĺbu

Dĺžka operácie: 15 min

Anestézia: lokálna alebo celková

Zotavenie: 3-4 týždne, pri náhrade menisku cca 3 mesiace

Návrat do práce: 3-4 týždne

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Operácia menisku porovnanie

Pre koho je určená

Najčastejšie príznaky pretrhnutia menisku sú:

 • bolesť
 • zlá pohyblivosť a opuch
 • zasekávanie alebo úplné zablokovanie kolena
 • nemožnosť pohnúť kolenom v plnom rozsahu

Pred operáciou

Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia, zdravotného stavu pacienta a celkovej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou alebo v deň operácie a nalačno. Oblasť kolena je potrebné oholiť.

Priebeh operácie

Pri operácii menisku chirurg malým rezom zavedie do kĺbu artroskop – tenkú kovovú trubičku zakončenú miniatúrnou kamerou a svetlom. Ďalší malý rez urobí na kolene tak, aby sa mohol čo najlepšie dostať k poranenej časti menisku. Podľa druhu poškodenia poranenú časť menisku odstráni alebo ju len zošije. O tom, či bude možné meniskus zošiť, rozhodne lekár väčšinou až priamo pri artroskopii. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestézii. Samotná operácia menisku trvá približne 15 minút, na klinike však zostanete po operácii asi 2 hodiny, ktoré strávite na lôžku.

Po operácii

Po operácii je potrebné minimálne 1 týždeň zaťažovať operovanú nohu maximálne 1/3 bežnej váhy. Koleno nebýva obzvlášť bolestivé. Návrat do práce je možný po 2-4 týždňoch v závislosti od rozsahu operácie a poškodenia kĺbu.

Možné riziká a komplikácie

Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:

 • prekonaná trombóza, embólia
 • používanie hormonálnych preparátov
 • poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
 • obezita,
 • dna,
 • psoriáza,
 • iné prekonané ochorenia.

Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:

 • nadmerná krvácavosť
 • krvné zrazeniny
 • zanesenie infekcie
 • problémy spojené s podaním anestézie.

Výhody

 • lepší pooperačný rozsah hybnosti
 • zlepšenie kvality života
 • minimálne invazívny zákrok
 • krátky čas hojenia
 • rýchlejšia a menej bolestivá rehabilitácia
 • menej zjazvenia

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné