Artróza kolena (gonartróza) – príznaky a liečba
Artróza kolena (gonartróza) je pomerne častým problémom s kĺbmi. Hoci toto ochorenie vieme liečiť, ide o zdĺhavý proces. Preto je dôležité dbať čo najviac na prevenciu a svoje kolená si chrániť.
Čo je to artróza kolena?
Artróza kolena, odborne nazývaná aj gonartróza, je ochorenie počas ktorého dochádza k rozpadu a miznutiu chrupavky v kolene. Nejde o proces, ktorý by bolo možné brať na ľahkú váhu. Chrupavka totiž zohráva v kolene (a ďalších kĺboch) dôležitú úlohu. Tlmí nárazy a zabezpečuje hladký pohyb kostí voči sebe.
Pri stenčovaní chrupavky dochádza k stúpaniu tlaku medzi kosťami, zvyšuje sa ich prekrvenie a vzniká bolesť. Telo na tento problém reaguje po svojom. Začína tvoriť tzv. kostné výbežky čím sa postupne mení tvar kosti a aj kĺbu. Výsledkom tohto procesu je opuch a znížená schopnosť pohybu v postihnutom kolene.
Príčiny vzniku artrózy kolena
Medzi najčastejšie príčiny vzniku artrózy kolena patrí vek. Najmä po 45 roku života sa výrazne zvyšuje riziko ochorenia. So stúpajúcim vekom schopnosť chrupavky zachovať si pružnosť a pevnosť klesá. Medzi ďalšie príčiny vzniku artrózy patrí:
- Dedičnosť – súvisí skôr s dedením rôznych abnormalít v tvare kĺbov alebo genetické mutácie spôsobujúce artrózu kolien.
- Pohlavie – ženy po päťdesiatke majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia než muži.
- Hmotnosť – nadváha pôsobí negatívne na všetky kĺby v tele kolená nevynímajúc
- Šport – športovci majú vysokú pravdepodobnosť vzniku artrózy nakoľko sú ich kolená nadmerne zaťažované a vystavené úrazom.
Prejavy artrózy kolena
Medzi najčastejšie spomínaným prejavom patrí bolesť kolena na začiatku chôdze alebo pri vstávaní. Teda po dlhšej fáze oddychu. Pri pokročilejších fázach dochádza k pukaniu, bolesti aj v pokoji alebo zníženej hybnosti samotného kolena.
Diagnostika artrózy kolena
Prvým krokom pri pretrvávajúcich problémoch s kolenom by mala byť návšteva lekára. Ten posúdi funkčný stav kolena, stuhnutosť či rozsah pohybu. Potom nasleduje ďalšie vyšetrenie pomocou prístrojov.
- Röntgen – dokáže potvrdiť artrózu kolena na základe zmeny kostí. Táto metóda však nedokáže odhaliť skorší stupeň ochorenia, kedy je poškodená iba chrupavka, zatiaľ čo kosť je nepoškodená.
- Magnetická rezonancia – dokáže odhaliť problémy s chrupavkou, no ani táto metóda nie je dokonalá. Posudzujúci lekár musí byť skutočným odborníkom, aby dokázal spozorovať aj drobné zmeny v chrupavke.
Liečenie artrózy kolena
Liečba artrózy kolena prebieha vo väčšine prípadov bez chirurgického zásahu. Zvyčajne sa používa kombinácia:
- cvičenie – zamerané na posilnenie svalov okolo kolena na zlepšenie stability kĺbu.
- chudnutie – dnes má každý priemerný človek nejaké to kilo navyše. Strata aj menšieho množstva telesnej hmotnosti vie pomôcť znížiť bolesť.
- lieky proti bolesti – slúžia zvyčajne na zýšenie životného komfortu pre pacienta.
- výživové doplnky – rôzne kĺbové výživy môžu pomôcť pri liečení artrózy kolena.
- obstreky – injekcia so špeciálnou látkou priamo do kolena. Potláča bolesť a opuch, pomáha zlepšovať hybnosť kolena.
- rehabilitácia – podobne ako cvičenie aj rehabilitácia má pomôcť posilniť ochabnuté svaly a znížiť tlak na chrupavku.
- ortéza – pomáha zafixovať a vyrovnať zakrivenie kolena v neskorších fázach artrózy kolena.
Operácia kolena v prípade artrózy
Pokiaľ vyššie uvedená liečba nezaberie a ochorenie postupuje ďalej, je možné pristúpiť k operácii. Tá sa odlišuje podľa miery poškodenia kolena. V niektorých prípadoch ide iba o menší zásah, kedy sa odstránia voľné časti chrupavky, koleno sa vypláchne a prípadne sa poškodená chrupavka nahradí zdravou z inej časti kolena.
Pri vážnejších problémoch sa narovnáva kosť napílením a zafixovaním v novej polohe dlahami a skrutkami. V poslednom štádiu ochorenia sa pristupuje k implantácii umelého kĺbu kolena.
Prevencia pred artrózou kolena
Ak sa chcete podobným návštevám lekárov vyhnúť, mali by ste sa o svoje kolenné kĺby (a nielen tie) starať. Dôležitý je aktívny životný štýl. Udržovať koleno v pohybe, no v rámci možností ho nepreťažovať. Odporúča sa napríklad bicyklovanie, plávanie alebo ľahká turistika. Ak ste vášnivý bežec, mali by ste dbať na správnu obuv a pokiaľ možno nebehať po tvrdých povrchoch.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: