Poletíte za teplom? Cievny chirurg radí, nezabudnite na toto!
- S prichádzajúcou jarou mnohí z nás zvažujú nabratie novej energie na vyhriatej pláži. Na jar však musíme za slniečkom letieť o čosi ďalej. Čomu odporúča cievny chirurg venovať zvýšenú pozornosť?
Cestovanie na dlhé vzdialenosti naozaj prináša so sebou isté zdravotné riziká. Jedným z nich je takzvaná cestovateľská trombóza, ktorá vzniká pri cestovaní s obmedzeným pohybom dolných končatín dlhšom ako päť hodín.
Preto by ste mali vedieť o možnom riziku žilovej trombózy, jej príznakoch a snažiť sa jej predísť. Žilová trombóza je stav, kedy sa v hlbokých žilách vytvorí krvná zrazenina. Pri prúdení krvi sa návrat krvi z hlbokých žíl do srdca sťažuje pôsobením gravitácie a relatívne dlhšou cestou krvi z nôh späť do srdca (v porovnaní s inými končatinami). Obehu krvi pomáha činnosť svalov na nohách pri bežnej chôdzi. Ak sa človek dlho nehýbe (ako sa deje pri lete lietadlom), tok krvi z nôh do srdca je obmedzovaný a to môže viesť k vzniku zrazeniny v žilách na nohách.
- Mám kŕčové žily, je moje riziko vyššie?
Ľudia, ktorí majú problémy s krvným obehom, môžu byť vystavení riziku vzniku krvných zrazením v nohách. Príznakmi môžu byť opuchnuté a bolestivé lýtka alebo stehná, začervenanie, zmena farby kože, no niekedy nie sú príznaky viditeľné.
Dlhé cesty lietadlom predstavujú zvýšené riziko pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami ako sú kŕčové žily, vysoký krvný tlak, obezita alebo cukrovka. Riziko vzniku zdravotných komplikácií rastie úmerne aj s dĺžkou letu, vekom pacienta a výskytom pridružených ochorení.
Ďalšie riziká letu lietadlom sú:
Tlak v kabíne – počas letu lietadlom je tlak v kabíne menší ako ten, ktorý je na zemi. Telo tak neabsorbuje toľko kyslíka, čo spomaľuje tok krvi a zhoršuje existujúce zdravotné problémy.
Obmedzené miesto na nohy – v lietadlách väčšinou nebýva dostatok miesta na nohy, nie je možné si nohy natiahnuť, čo vedie k nehybnosti a zhoršeniu krvného obehu.Dehydratácia – vzduch v lietadle má nízku vlhkosť (10 až 20% v porovnaní s bežnou vlhkosťou v miestnosti 40%). Dehydratácia môže spomaliť tok krvi a zhoršiť problémy s kŕčovými žilami.
- Ako mám toto riziko znížiť?
V prípade kŕčových žíl a opuchov nôh jednoznačne pomôžu kompresívne pančuchy.
Kompresívne pančuchy sťahujú nohy, stimulujú tok krvi a zlepšujú krvný obeh. V súčasnosti existuje veľký výber kompresívnych pančúch, dokonca aj špeciálne kompresívne pančuchy na cestu lietadlom.
Okrem toho by ste si mali obliecť pohodlné oblečenie, ktoré vás nebude tlačiť, nezabudnite piť dostatočné množstvo tekutín (predídete tak dehydratácii). Ak je to možné, vyberte si miesta v lietadle s väčším priestorom na nohy, aby ste si ich mohli občas natiahnuť a urobiť pár jednoduchých pohybov, ktoré zlepšia váš krvný obeh. Tiež sa počas letu, ak je to možné, skúste pravidelne postaviť a poprechádzať.
Ako prevencia proti tvorbe krvných zrazenín sa po dohode s lekárom niekedy používajú lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ktoré ale nemajú významný efekt na prevenciu trombózy alebo nízkomolekulárne heparíny vo forme injekcií, ktoré sa aplikujú pred odletom.
Najlepšou radou ako prežiť bezproblémovú dovolenku, je zbaviť sa kŕčových žíl ešte pred dovolenkou. Je to možné ambulantne a najmä bezbolestne. V Blumental Clinic vykonávame odstránenie kŕčových žíl metódami, po ktorých nie je nutné nosiť kompresné pančuchy dlhú dobu, čiže celé leto a tak nie je problém vykonať zákrok aj počas neho. Ak však plánujete letnú dovolenku s dlhým pobytom na slnku, je vhodný minimálne 1-2 týždňový odstup od operácie, avšak po podaní nízkomolekulárnych heparínov je let možný aj bezprostredne na druhý deň po operácii.
MUDr. Vladimír Kovács, PhD. MHA
Primár Blumental Clinic
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: