Vaša zdravotná dokumentácia je dostupná aj online
Viete, že ak potrebujete nahliadnuť do svojej zdravotnej dokumentácie, už nemusíte ísť k lekárovi? Najdôležitejšie údaje z Vašej zdravotnej dokumentácie sú už dostupné aj v elektronickej podobe. Stačí ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID). Otvoríte si stránku Národného portálu zdravia https://www.npz.sk/, kliknete vpravo hore na ikonku „Moja Zdravotná knižka“ a prihlásite sa pomocou občianskeho preukazu s čipom.
Je to bezpečné?
Elektronická zdravotná knižka (EZK) je v podstate množina záznamov v databáze – v Národnom registri elektronických zdravotných knižiek, ktorý prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Databáza je dôkladne zabezpečená oddelením identifikačných a klinických údajov a šifrovaním. To znamená, že identifikačné údaje o Vašej osobe a údaje o Vašom zdravotnom stave nie sú zhromažďované na jednom mieste, sú oddelené a šifrované.
Do elektronickej zdravotnej knižky môže okrem Vás vstúpiť len autorizovaný a autentifikovaný zdravotnícky pracovník. Na to, aby sa lekár dostal do Vášho EZK, musí mať vydaný elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka, pracovať v certifikovanom informačnom systéme a mať v Národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS) nastavený prístup lekára k Vašej EZK. Na prístup lekára do Vašej EZK môžete dať súhlas aj priamo vy. Každý záznam v EZK obsahuje identifikáciu a elektronický podpis zdravotníckeho pracovníka, ktorý ho vytvoril. Údaje nemôžu byť kopírované ani preposielané mimo NZIS. Každý jeden záznam v rámci NZIS je šifrovaný.
Čo všetko nájdete v elektronickej zdravotnej knižke?
Určite nájdete záznamy o zdravotnej starostlivosti, ktorá Vám bola poskytnutá po 1.1. 2018. Do tohto dátumu bolo zapisovanie údajov do elektronickej zdravotnej knižky možné, ale nebolo povinné.
Elektronická zdravotná knižka vzniká tak, že vybrané údaje zo zdravotnej dokumentácie, vedenej u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, sú zhromažďované v Národnom zdravotníckom informačnom systéme. Záznamy v elektronickej zdravotnej knižke teda pochádzajú od zdravotníckych pracovníkov, ktorí vám poskytujú zdravotnú starostlivosť, alebo zo zdravotnej poisťovne, ktorá za Vás zdravotnú starostlivosť uhrádza. Elektronická zdravotná knižka teda obsahuje aj údaje z Vášho účtu poistenca zdravotnej poisťovne a môže obsahovať aj Vaše vlastné záznamy.
Elektronická zdravotná knižka je celkom prehľadne rozdelená do viacerých častí – priečinkov. V priečinku Osoba nájdete Vaše základné identifikačné údaje. Pacientsky sumár obsahuje základné život zachraňujúce údaje, ako napríklad údaje o alergiách, o chorobe, ktoré sú na základe posúdenia ošetrujúceho lekára dôležité z hľadiska záchrany Vášho života a zdravia, údaje o implantovaných zdravotníckych pomôckach, ale aj kontaktné údaje Vášho všeobecného lekára alebo iného ošetrujúceho lekára, ktorého si vyberiete. Ďalšie údaje o poskytnutej zdravotnej starostlivosti nájdete v priečinkoch Očkovania, Liečba, Laboratórne vyšetrenia, Vyšetrenia a Recepty. Obsah týchto priečinkov zodpovedá ich názvom, nájdete tam záznamy o absolvovaných očkovaniach, vyšetreniach, laboratórnych rozboroch, liečbe ochorení, liekoch viazaných na lekársky predpis. Pokiaľ chcete, môžete do elektronickej zdravotnej knižky doplniť aj vlastné záznamy, ako kontakt na inú osobu ako lekára, či užívanie voľno predajných liekov.
Kto všetko môže nahliadnuť do vašej elektronickej zdravotnej knižky?
Okrem Vás poskytuje elektronická zdravotná knižka potrebné informácie len osobám vymenovaným v zákone a v rozsahu v akom to povoľuje zákon. Nie všetci oprávnení vstupovať do Vašej elektronickej zdravotnej knižky vidia všetky Vaše záznamy. Každému z nich je sprístupnená len časť informácií, nevyhnutná pre riadne poskytnutie zdravotnej starostlivosti. Zjednodušene, všeobecný lekár vidí všetko okrem záznamov vytvorených lekárom so špecializáciou v špecializačnom odbore psychiatria alebo psychológom so špecializáciou v špecializačnom odbore klinická psychológia. Špecialista vidí len svoje záznamy, záchranná zdravotná služba to, čo je nevyhnutné pre poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, laborant v laboratóriu len údaje na žiadanke o rozbor, lekárnik len údaje potrebné na vydanie lieku na predpis…
Čo obsahuje Vaša elektronická zdravotná knižka, kto a v akom rozsahu môže do nej nahliadať, upravuje Zákon NR SR č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Ako je to so zdravotnou dokumentáciou vytvorenou pred 1.1. 2018?
Čo sa týka starších záznamov, vedených v papierovej forme, zdravotnú dokumentáciu ako celok vedie všeobecný lekár. Iný ošetrujúci zdravotnícky pracovník vedie zdravotnú dokumentáciu len v rozsahu ním poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Na to, aby Vám lekár vydal Vašu zdravotnú dokumentáciu, nemáte právny nárok. Všeobecný lekár má totiž povinnosť uchovávať Vašu zdravotnú dokumentáciu 20 rokov od posledného poskytnutia zdravotnej starostlivosti pacientovi. Riadne vedenie zdravotnej dokumentácie kontroluje samosprávny kraj, ktorý môže lekárovi udeliť pri pochybení pokutu. Ste však oprávnení nahliadať do svojej zdravotnej dokumentácie a máte právo robiť si na mieste výpisky alebo kópie z nej.
Zdravotná dokumentácia a zmena všeobecného lekára
Pri zmene všeobecného lekára je predchádzajúci lekár povinný doručiť zdravotnú dokumentáciu (kópiu, rovnopis) Vášmu novému všeobecnému lekárovi. Hoci nemáte zákonný nárok na to, aby Vám lekár vydal Vašu zdravotnú dokumentáciu, nie je to zakázané. Lekár má právo rozhodnúť sa, že doručí zdravotnú dokumentáciu novému lekárovi tak, že ju odovzdá Vám. V takomto prípade by však mohol zodpovedať za prípadnú stratu dokumentácie. Riziko doručenia zdravotnej dokumentácie prostredníctvom pacienta je pre lekára rozhodne vyššie, ako zaslanie poštou, kuriérom alebo doručenie prostredníctvom svojho zamestnanca.
Výpis z účtu poistenca zdravotnej poisťovne
Ďalšou veľmi efektívnou možnosťou ako získať informácie o poskytnutej zdravotnej starostlivosti, je požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o Výpis z účtu poistenca.
Výpis obsahuje informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za Vás uhradila zdravotná poisťovňa – platby poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, údaje o poskytnutých zdravotných výkonoch, liekoch, dietetických potravinách a zdravotníckych pomôckach.
Každý poistenec má zo zákona právo požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o Výpis z účtu poistenca. Elektronický výpis poskytujú zdravotné poisťovne bezplatne, za vydanie písomného Výpisu z účtu poistenca účtujú zdravotné poisťovne administratívny poplatok, spravidla niekoľko desiatok centov.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: