Povinné očkovanie v 3. mesiaci
Základné očkovanie v 3. mesiaci – 1. dávka proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde, invazívnym hemofilovým infekciám, detskej obrne a pneumokokovým invazívnym ochoreniam.
Vakcíny, podávané v rámci povinného očkovania v 3. mesiaci na Slovensku
Hexavalentná (šesťzložková) vakcína chráni deti pred šiestimi ochoreniami: diftéria (záškrt), tetanus, pertussis (čierny kašeľ), invazívnym hemofilovým infekciám, poliomyelitíde (detskej obrne) a hepatitíde (žltačke) typu B.
Očkuje sa očkovacou látkou DTaP, čo je bezpečnejšia verzia staršej očkovacej látky nazývanej DTP.
Proti niektorým z týchto ochorení je možné očkovať aj s použitím samostatnej vakcíny pre každé ochorenie. Dostupná je napr. samostatná poliovakcína (vakcína proti prenosnej detskej obrne) a poliovakcína v kombinácii so zložkami proti iným ochoreniam. Napríklad so záškrtom, tetanom a čiernym kašľom, alebo len záškrt a tetanus.
Pneumokoková konjugovaná vakcína chráni pred najzávažnejšími ochoreniami spôsobenými pneumokokmi. Do očkovacieho kalendára bola vakcína pridaná v roku 2009.
Tento typ vakcíny vzniká spojením (konjugáciou) dvoch zložiek – polysacharidu pneumokoka a bielkovinového nosiča. Takáto vakcína je schopná vyvolať silnejšiu imunitnú odpoveď a zároveň je účinná už u najmenších detí. Od roku 2011 sa môže 13-valentná pneumokoková konjugovaná vakcína použiť už aj u dospelých nad 50 rokov.
U detí s vysokým rizikom pneumokokovej infekcie po 2. roku života sa môže použiť pneumokoková polysacharidová vakcína, pričom tvorba protilátok medzi 2. a 5. rokom je slabšia. Vakcínou sa bežne očkujú starší dospelí.
Choroby, proti ktorým sa vykonáva očkovanie v 3. mesiaci
Zášrkt (diftéria) je závažné ochorenie spôsobené baktériou. Zapríčiňuje hrubé povlaky v hrdle, ktoré môžu mať za následok sťažené dýchanie a môže viesť až k uduseniu. Ochorenie môže poškodiť srdce, následkom je jeho zlyhávanie.
Tetanus je závažné ochorenie spôsobené baktériami, ktoré spôsobuje bolestivé napnutie svalstva, zvyčajne na celom tele. Dôsledkom býva stuhnutie žuvacích svalov, pacienti nemôžu otvoriť ústa a nemôžu ani prehĺtať. Baktéria tetanu sa dostáva do tela cez znečistené rany pri poranení. Ochorenie neprežije takmer polovica chorých. Preočkovať sa treba dať každých 15 rokov. Inak sa môže stať, že očkovanie nebude účinné.
Čierny kašeľ – pertussis spôsobuje záchvaty kašľa a hlavne malým deťom robí problémy pri jedení a pití. Ide o závažné ochorenie spôsobené baktériami. V dojčenskom veku vznikajú pod vplyvom tejto choroby poruchy dýchania. Záchvaty kašľa môžu trvať mnoho týždňov. Ochorenie môže vyvolať zápal pľúc, kŕče, poškodenie mozgu a u dojčiat sa môže skončiť smrťou.
Hemofilové infekcie ochorenie spôsobené baktériou Haemophilus influenzae typu B (Hib), bolo pred zavedením očkovania u detí do 5 rokov najčastejšou príčinou hnisavého zápalu mozgových blán – purulentnej meningitídy. Ochorenie spôsobovalo tiež opuch v hrdle s rizikom udusenia a bolo príčinou zápalov pľúc, stredného ucha, infekcií kĺbov, kostí. Baktéria hemofila sa prenáša vzduchom z človeka na človeka a v tele sa šíri krvou.
Prenosnú detskú obrnu, po latinsky nazvanú poliomyelitída, spôsobujú vírusy. Do organizmu sa dostávajú nakazenou stravou, vodou a následne tráviacim traktom. Vo väčšine prípadov takáto prítomnosť vírusu v tele človeka prebieha bez príznakov. V niektorých prípadoch však môže vírus obrny zapríčiniť trvalé ochrnutie nôh alebo rúk. Infekcia môže byť aj smrteľná, ak postihne dýchacie svaly.
Žltačka typu B, infekčný zápal pečene, spôsobuje vírus hepatitídy typu B. Inkubačná doba ochorenia, je veľmi dlhá. Trvá 50 až 180 dní. Vírus sa medzi ľuďmi prenáša krvou, sexuálnym stykom, krvnými derivátmi alebo telesnými tekutinami. Choroba sa môže preniesť aj počas pôrodu z matky na novorodenca. K nákaze stačí minimálne aj voľným okom neviditeľné množstvo krvi. Vírus je veľmi odolný a veľmi dlho prežíva. Hepatitída typu B je nebezpečná najmä preto, že často prebieha nepoznane a dlhšiu dobu. Prechádza do chronicity. Výsledkom môže byť stvrdnutie – cirhóza pečene.
Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) je najčastejšou príčinou závažných infekcií a aj úmrtí na infekciu u detí v prvých rokoch života. Baktéria pneumokoka spôsobuje život ohrozujúce infekcie ako hnisavý zápal mozgových blán, celkovú otravu krvi a závažné ochorenia, ako sú zápaly pľúc a hnisavé zápaly stredného ucha. Pneumokok môže zanechať na chorom vážne trvalé následky. Najzávažnejšie je nervové poškodenie s porušeným vývojom dieťaťa a poškodenie zmyslových orgánov. Pneumokokové ochorenia sú čím ďalej, tým ťažšie liečiteľné antibiotikami, pretože baktérie sa proti nim stávajú odolné.
Proti pneumokokom sa deti plošne očkujú od roku 2009. Dovtedy toto očkovanie nebolo plne hradené poisťovňami a očkované boli len deti s poruchami imunity a na žiadosť rodičov.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: