Nová moderná operačná liečba vyskočenej platničky na Slovensku. Čo je endoskopická operácia chrbtice? Spýtali sme sa ortopéda.
Bolesti chrbta. Prečo nás tak často trápia?
Sedavý spôsob života, ktorému sa v dnešnej konzumnej dobe ubráni len málo z nás, prináša nielen nedostatok pohybu a s tým často spojenú väčšiu či menšiu nadváhu, ale aj chybné držanie tela a nesprávne návyky pri chôdzi, sedení a státí. Nesprávne pohybové stereotypy prinášajú nerovnováhu zaťaženia svalov, v dôsledku čoho sú niektoré svalové skupiny oslabené a iné príliš posilnené. Príčina bolesti chrbta často zostanú neodhalené.
Väčšine pacientov s bolesťou chrbta nie je diagnostikované žiadne vážnejšie ochorenie. Malé percento bolestí chrbta má pôvod v ochorení vnútorných orgánov ako žlčník alebo pankreas, niekedy sú sprievodným javom onkologických ochorení. Najčastejšou je však bolesť v oblasti bedrovej chrbtice, ktorej príčinou je tzv. „vyskočená platnička“, odborne hernia disku.
Pojem „vyskočená platnička“ pozná asi každý. Čo to vlastne je?
Medzistavcová platnička je pružná chrupavka medzi stavcami, ktorá umožňuje ich vzájomný pohyb a tlmí nárazy pri chôdzi, behu a skákaní. Vnútri platničky sa nachádza pružné rôsolovité jadro, okolo ktorého sa nachádza vonkajšia väzivová vrstva. Dlhodobým nesprávnym zaťažovaním chrbtice, alebo náhlym veľkým zaťažením sa platnička deformuje a môže nastať jej vysunutie, prasknutie vo vnútri platničky a vyklenutie obsahu do priestoru – hernia disku.
Chrbtica najviac pohyblivá v driekovej časti, kde sa nachádzajú najvyššie a najviac zraniteľné platničky. Väčšinou dochádza k vysunutiu platničky medzi 4. a 5. bedrovým stavcom (hernia disku L4/L5). Vyskočená platnička v driekovej časti sa prejavuje bolesťou chrbta, ale nie len chrbta, keďže z miechy vychádzajú nervové korene a vlákna, ktoré inervujú iné časti tela a orgány. Ak vysunutá platnička tlačí na nerv, cítime bolesť alebo stratu citlivosti, v tej časti tela, ktorú tento nerv inervuje. Bolesť sa môže šíriť od sedacích svalov smerom dolu alebo po prednej strane stehna, môže prichádzať a odchádzať, zhoršuje sa napr. pri kýchnutí alebo podobnom tlaku. Jedným z príznakov je aj strata citlivosti v nohe.
Ako tomu môžeme predísť? Dá sa to vôbec?
Bolesti chrbta je možné predísť najmä dostatkom vyváženého pohybu a správnym držaním tela pri opakovaných činnostiach ako sedenie pri počítači, šoférovanie, zdvíhanie bremien či športovanie. Hoci je to práve pohyb a športovanie, ktorými sa snažíme proti bolestiam chrbta bojovať, často sú to práve nesprávne pohybové návyky pri športe, ktoré bolestivý stav ešte zhoršia. Dostatočný pohyb a pravidelné športovanie je jedinou správnou cestou, ako sa bolesti chrbta vyhnúť, odporúčame však dozor skúseného trénera.
Ako sa „vyskočená platnička“ lieči?
Pri bolestiach chrbtice je základom liečby kľudný režim a medikamentózna liečba (lieky proti bolesti, masti a gély…). Veľmi účinnou je rehabilitácia – rehabilitačné cviky, masáže, kúpele a fyzikálne terapie ako elektroliečba, magnetoterapia, kinezioterapia a pod..
V prípade závažnejších prípadoch je potrebné využiť možnosť chirurgickej liečby. Na našej klinike Shams v Banskej Bystrici sme v súlade so súčasným trendom pri liečbe vysunutej medzistavcovej platničky nahradili otvorené operácie chrbtice pre pacienta šetrnejšou, menej rizikovou a menej bolestivou endoskopickou operáciou. Sme jedným z prvých pracovísk na Slovensku, ktoré prináša pacientovi túto možnosť. Ide o miniinvazívnu operáciu, pri ktorej sa šetrne cez malý, menej ako 1 centimetrový rez pomocou endoskopu odstráni vysunutá časť platničky. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Trvá okolo 40 minút. Bolesť spôsobovaná vysunutou platničkou ustúpi hneď po operácii. Pacient zvyčajne v ten istý po operácií odchádza domácej liečby.
Prečo je endoskopická operácia chrbtice pre pacienta výhodnejšia ako klasická otvorená operácia?
Endoskopická operácia chrbtice je pre pacienta veľmi šetrná operačná metóda. Malý rez znamená menšie poškodenie tkaniva, tým aj menšiu bolesť po operácií a rýchlejšie hojenie. Nie je potrebná dlhšia hospitalizácia, pacient na kliniky obvykle strávi len jeden deň. Doba práceneschopnosti sa líši od fyzickej náročnosti zamestnania. Pokiaľ má fyzicky nenáročné povolanie, vracia sa pacient do práce už po niekoľkých dňoch. Zákrok nie je hradený z verejného zdravotného poistenia a jeho cena vrátane pred a pooperačnej zdravotnej starostlivosti predstavuje 2.500 Eur.
MUDr. Ihsan Al Khouri, PhD.
Ortopedická klinika Shams, Banská Bystrica
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: