Liečba kŕčových žíl
Konzervatívna (neoperačná) liečba:
Konzervatívna liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami. Sťahovacia pančucha vytvorí tlak na rozšírené žily, žilové chlopne sa môžu lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia krvi. Najvhodnejšie sú zdravotné elastické pančuchy druhej kompresnej triedy, pričom najčastejšie sú doporúčané dlhé stehenné pančuchy so samodržiacim lemom. Je veľmi dôležité, aby ste mali správnu veľkosť pančúch, aby boli pevné a vytvárali tlak na celú dolnú končatinu. Vhodné je aj striedanie teplej a studenej sprchy.
Konzervatívna liečba je vhodná v počiatočných štádiách ochorenia. Problémy spôsobené kŕčovými žilami síce zmierni, ale neodstráni už vzniknuté kŕčové žily. Už vzniknuté kŕčové žily je možné odstrániť len operatívne. O možných spôsoboch operácie kŕčových žíl sa dozviete tu.
Operácie kŕčových žíl:
Klasická chirurgická operácia kŕčových žíl
– vykonáva sa buď v celkovej alebo lokálnej anestézii. Pri operácii sa podviaže povrchový žilový kmeň veľkej žily v triesle a odstráni sa kmeň tejto žily (vo väčšine prípadov len jeho časť) a aj jej vetvy pomocou kovového vodiča, ktorý chirurg do žily zasunie. Nevýhodou klasickej chirurgickej operácie je jej bolestivosť, nešetrnosť, devastácia podkožia, dlhá rekonvalescencia, vznik hematómov a horší kozmetický efekt.
Flebektómia
– moderná forma operácie, kŕčové žily sa odstraňujú cez mikrorezy a vpichy so špeciálnymi háčikmi. Metóda flebektómie je šetrnejšia ako klasická chirurgická operácia, ranky sa nemusia zašívať, ale lepia sa pásikmi. Hneď po operácii sa navliekajú špeciálne kompresívne pančuchy, ktoré pacient nosí približne týždeň a následne asi 4 týždne len počas dňa.
Endovaskulárne metódy operácie kŕčových žíl
– laserové a rádiofrekvenčné operácie kŕčových žíl – vykonávajú sa v rámci jednodňovej chirurgie a v lokálnej anestézii. Pod ultrazvukovou kontrolou sa zavedie do žilového kmeňa sonda (laserová alebo rádiofrekvenčná). Pri jej pomalom vyťahovaní sa žila prostredníctvom žiarenia (laserového alebo rádiofrekvenčného) uzatvorí, žilový kmeň v tele zostáva a postupne sa mení na väzivový pruh. Prečítajte si viac o laserovej operácii kŕčových žíl.
Liečba bercového vredu
– liečba je veľmi náročná, väčšinou sa lieči chirurgickou operáciou. Bercov vred sa uzavrie až niekoľko týždňov až mesiacov po operácií. Pacient musí nosiť špeciálne pančuchy dlhodobo a dochádzať na preväzy.
Sklerotizácia
– do žily sa vstrekne sklerotizačný roztok, ktorý v kombinácii s následnou kompresiou a nosením špeciálnych kompresívnych pančúch spôsobí zalepenie žily. Sklerotizácia sa používa najčastejšie ako doplnková liečba po operácii kŕčových žíl. Ak je postihnutý hlavný žilový kmeň, sklerotizácia vám v liečbe kŕčových žíl nepomôže. Preto by vám mal skúsený cievny chirurg pred zákrokom vyšetriť váš žilový systém za pomoci ultrazvuku.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: