Kompresívne pančuchy pre mužov
Kŕčové žily nie sú ochorením, ktoré postihuje výlučne ženy. Môže ním trpieť každý, vrátane mužov.
Národný portál zdravia uvádza, že 55 % žien má známky žilového ochorenia dolných končatín a asi 25 percent žien má viditeľné kŕčové žily. Muži sú postihnutí menej často, viditeľné varixy má asi len 15 percent mužov. Naproti tomu, podľa výsledkov štúdie z roku 2003, ktorá sa uskutočnila v Edinburgu na vzorke 1566 ľudí (699 mužov a 867 žien) vo veku 18 až 64 rokov, bola zistená mierne vyššia prevalencia kŕčových žíl u mužov (39,7%) ako u žien (32,2%).
Muži by si mali predovšetkým uvedomiť, že kŕčové žily sú ochorením, nie je to len kozmetický problém. Mnohí muži sa nezaujímajú o liečbu, pretože ich jednoducho nezaujíma vzhľad ich žíl. Toto ochorenie by však nemali zanedbávať.
Príčiny vzniku kŕčových žíl u mužov
Žily slúžia na to, aby odvádzali krv z tkanív naspäť do srdca (tepny ju zasa zo srdca privádzajú do tela). Aby sa krv mohla do srdca vrátiť, žily musia pracovať proti pôsobiacej gravitácii. Chlopne v žilách sa otvárajú, aby krv prúdila smerom k srdcu a zatvárajú, aby neprúdila späť. Ak sa tento mechanizmus naruší, pôsobením tlaku krvi sa žilové steny oslabujú, rozširujú, narušuje sa funkčnosť chlopní, a vznikajú kŕčové žily. Neliečené kŕčové žily začínajú vystupovať na povrch, sú nápadnejšie a môžu viesť k vzniku bolestivých vredov a krvných zrazenín, následkom ktorých môže byť až pľúcna embólia.
Príčiny vzniku kŕčových žíl sa u mužov a žien nelíšia, môže ich byť niekoľko. Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí:
- vek – postupujúcim vekom žily strácajú elasticitu
- gény – výskyt kŕčových žíl v rodine
- nadváha – spôsobuje väčší tlak na žily
- dlhodobé sedenie alebo státie.
Kompresívne pančuchy pre mužov
S niektorými rizikovými faktormi sa nedá bojovať, ale pre zdravie vašich žíl by ste sa mali zamyslieť nad úpravou vášho životného štýlu. Upraviť stravu, začať pravidelne cvičiť a znížiť hmotnosť. V neposlednom rade je pri prejavoch ochorenia vhodné nosiť kompresívne pančuchy, ktoré pevne sťahujú nohu a vytvárajú tlak na rozšírené žily, aby zúžili ich prierez. Kompresívne pančuchy poskytujú úľavu od malých dočasných opuchov členkov až po chronické štádium žilovej nedostatočnosti. Netreba sa nechať zmiasť, na prvý pohľad sa totiž kompresívne pančuchy (alebo podkolienky) nelíšia od tých bežných.
V skutočnosti sú však upletené úplne inou technológiou a na iných strojoch ako bežné pančuchy alebo podkolienky. Hlavným rozdielom je tlak, ktorým pôsobia na dolné končatiny, ktorý postupne od členkov smerom hore klesá a pomáha žilám dopraviť krv späť k srdcu. Bez stupňovaného tlaku by pančucha nebola účinná, a mohla by dokonca uškodiť.
Druhy kompresívnych pančúch
Na výber máte rôzne druhy pančúch, dostupné vo viacerých farebných prevedeniach:
- lýtkové pančuchy – alebo podkolienky, ktoré sú najjednoduchšou variantou kompresívnych pančúch. Často sa nimi začína či už na odporučenie lekára alebo z vlastného rozhodnutia. Na nohe držia vďaka širokému lemu. Nie sú vhodné ak sa vyskytujú kŕčové žily priamo pod alebo nad kolenom. Lem podkolienky nesmie nikdy obopínať postihnutú žilu alebo byť tesne nad alebo pod ňou
- stehenné pančuchy – používajú sa najmä pri ochorení žíl v oblasti stehna
- pančuchové nohavice – používajú sa pri postihnutí žíl vysoko na stehne až v trieslach, časť obopínajúca brucho už nie je kompresná.
Typy kompresívnych pančúch podľa druhu problémov
Podľa druhu problémov, ktoré vám kŕčové žily spôsobujú, je potrebné zvoliť najvhodnejší typ pančuchy podľa kompresnej triedy. Existuje totiž niekoľko typov pančúch podľa kompresnej triedy:
- podporná preventívna kompresia CCLA (tlak v oblasti členku 10 – 17 mmHg) – na bezpríznakové stavy, prevenciu vzniku varixov, pri cestovaní
- zdravotná kompresia ľahká – kompresná trieda CCL1 (tlak v oblasti členku 18 – 21 mmHg) – určená na metličkové žilky, unavené a ťažké nohy, večerné alebo príležitostné opúchanie nôh, prevencia cestovnej trombózy
- zdravotná kompresia stredne silná – kompresná trieda CCL2 (tlak v oblasti členku 23 – 32 mmHg) – chronické žilové ochorenia, po operácii varixov, stav po flebotrombóze, zhojený bércov vred, výrazná varikóza so sklonom k edémom
- zdravotná kompresia silná – kompresná trieda CCL3 (tlak v oblasti členka 34 – 46 mmHg) – pokročilé chronické žilové ochorenie, výrazné edémy, kožné zmeny, lymfedémy, pokročilá flebitída, stavy po recidivujúcich ulceráciách, sekundárna varikóza.
Prečo používať kompresívne pančuchy pre mužov
- sú bezpečné a účinné
- odďaľujú alebo v niektorých prípadoch aj odstraňujú potrebu operácie a užívanie liekov
- umožňujú prežiť aktívny deň bez únavy nôh aj v náročných podmienkach
- zachovávajú prirodzený a zdravý vzhľad nôh až do zrelého veku.
Zdroj: Aries, medical products: https://ariesmedishop.sk/
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: