Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem
Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie.
Očné kliniky, ortopedické kliniky, cievna chirurgia, kliniky asistovanej reprodukcie.
Objednajte sa.

Bolesť ramena – toto sú najčastejšie príčiny bolesti v ramene

Svojim ramenám obvykle nevenujeme veľa pozornosti. To sa zmení vo chvíli, v ktorej nám bolesť ramena spraví z pôvodne jednoduchých každodenných činností ako fénovanie vlasov, zvesenie kabáta z vešiaka či zapnutie podprsenky heroický výkon.

Bolesť ramena

Príznaky problémov s ramenom

S pribúdajúcim vekom pravdepodobnosť problémov s ramenami rastie. Bolesť môže prísť postupne alebo náhle, jej intenzita sa môže pohybovať od miernej až po neznesiteľnú. Pokiaľ je bolesť len mierna, môžeme spočiatku skúsiť kľudový režim a domácu liečbu protizápalovými liekmi a masťami. Ak však bolesť po niekoľkých týždňoch nezmizne, rozhodne by sme mali navštíviť lekára.

Pokiaľ je bolesť silná, alebo vieme, že sme sa zranili, návštevu lekára rozhodne neodkladajme. Problémy s ramenom sú často bagatelizované, veríme, že bolesť prejde. Lekára často vyhľadáme až potom, čo nám bolesť a obmedzená hybnosť ramena začnú výrazne obmedzovať každodenný život. Nezabúdajme však, že aj moderná medicína dosahuje lepšie výsledky pri rýchlej a správnej diagnostike a liečbe.

Najčastejšie príčiny bolestivého ramena

Príčinami bolesti v ramene môžu byť funkčné, degeneratívne, traumatické alebo zápalové zmeny, ako aj tumory, neurologické a cievne ochorenia. Nie vždy sa podarí zistiť príčinu bolesti. Niekedy vyžaruje do ramena bolesť, ktorej zdrojom sú iné časti tela. Bolesť ramena môže súvisieť napríklad s problémami s krčnou chrbticou, artritídou či herniou diskov.

Zápal alebo natrhnutie rotačnej manžety

V oblasti ramenného kĺbu sa nachádza skupina šliach a svalov, ktoré tvoria rotátorovú manžetu. Zabezpečujú správnu polohu hlavy ramennej kosti voči kĺbovej jamke lopatky a podieľajú sa na koordinácii pohybov v oblasti ramenného pletenca. Najčastejšou príčinou bolesti ramena je zápal alebo natrhnutie v rotátoroch ramenného kĺbu. Roztrhnutie môže byť čiastočné, kedy je len časť šľachy je odtrhnutá od kosti, ku ktorej je pripojená, alebo sa šľacha sa oddelí od kosti úplne. Možnosť roztrhnutia rotátorovej manžety rastie s pribúdajúcim vekom. Ako sa vekom oslabuje rozhranie medzi šľachou a kosťou, stáva sa rotátorova manžeta náchylnejšou na zranenie. Najčastejšími situáciami, kedy k tomuto zraneniu dochádza je pád na ľad, zakopnutie a pád na rameno, či ťahanie psa na vodítku.

Natrhnutie sa prejavuje bolesťou, obmedzenou hybnosťou až stratou svalovej sily v oblasti postihnutého ramena. V závislosti od poškodenia jednotlivých svalov je v niektorých prípadoch nutné zošitie šliach (sutúra), častejšie však ukotvenie (refixácia) šľachy na pôvodné miesto pomocou špeciálneho materiálu. Tento proces sa dá vykonať miniinvazívne, artroskopiou.

Zápal šľachy rotátorovej manžety sa nazýva úžinový syndróm ramena (impingement syndróm).

Je to bolestivý stav ramenného kĺbu spôsobený podráždením až zápalovou reakciou synoviálneho vačku, uloženého pod lopatkovým výbežkom. Jeho funkciou je zmiernenie trenia šliach a kostí. Zúžením priestoru medzi hlavicou ramennej kosti a lopatkovým výbežkom zápalu dochádza postupne k ich mechanickému kontaktu, ktorý je príčinou zápalu a niekedy až poškodenia šliach.

Príčinou tohto problému môže byť úraz (najčastejšie pád na lyžiach alebo z bicykla), dlhodobé preťažovanie pri práci alebo športe (tenis, volejbal) alebo vekom podmienené zmeny, či ukladanie kalcifikátov v tejto oblasti

V počiatočných štádiách zápalu je liečba konzervatívna. Aplikuje sa protizápalová liečba nesteroidnými antireumatikami a masťami a rehabilitácia. Pokiaľ konzervatívna liečba neprinesie zlepšenie stavu, je zvyčajne indikovaná operačná liečba. Degeneračné a zápalové zmeny sú obvykle ošetrené artroskopicky.

Bezplatná objednávka na kliniku

Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie, vyplňte náš formulár a my sa postaráme o zvyšok!

Vykĺbenie ramenného kĺbu

Pri vykĺbení ramenného kĺbu hlavica ramennej kosti vyskočí z kĺbovej jamky a buď sa následne vráti do kĺbu alebo zostane v nesprávnej polohe. K vykĺbeniu dochádza najčastejšie pri páde na vystretú a navonok vytočenú hornú končatinu. Najrizikovejším športom, pri ktorom často dochádza k vykĺbenie ramena je hokej, pretože ramenný kĺb je pri tomto športe extrémne namáhaný. Pri vykĺbení ramena často dochádza k poškodeniu mäkkých častí ako je kĺbové puzdro, okraj kĺbovej jamky či okolité šľachy a svaly.

Diagnóza sa stanovuje pomerne ľahko pri klinickom vyšetrení lekárom. Röntgenové vyšetrenie ramena nález potvrdí a odhalí prípadné pridružené zlomeniny. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou /MRI/, odhalí prípadne vylúči prítomnosť Bankartovej lézie, stavu pri ktorom väzy a kĺbové puzdro môžu zostali roztiahnuté i roztrhnuté. Tento nález môže v budúcnosti viesť k instabilite ramena a k opakovaniu vykĺbenia ramena. Pri potvrdení Bankartovej lézie sa odporúča artroskopia ramenného kĺbu so súčasným prišitím poškodeného väziva k okraju kĺbovej jamky pomocou mini kotvičiek. Touto operáciou sa minimalizuje riziko opakovaného vykĺbenia.

Liečba vykĺbenia ramena spočíva v jeho napravení a fixácii. Po kľudovom režime trvajúcom zvyčajne jeden alebo dva týždne a ústupe bolestí a opuchu nastupuje rehabilitačný program na obnovenie rozsahu hybnosti a posilnenie svalových skupín.

Instabilita ramenného kĺbu

Opakované úrazy ramenného kĺbu spojené s jeho vykĺbením môžu vyústiť do traumatickej instability, čo je chronický poúrazový stav ramenného kĺbu s pocitom neistoty a opakovanými vyskočeniami ramena z kĺbovej jamky. Traumatická instabilita je indikáciou na operačnú liečbu. V súčasnosti je najmodernejšou operačnou metódou artroskopická operácia.

Klinický stav nestabilného ramenného kĺbu nemusí byť dôsledkom opakujúcich sa úrazov. Príčinou multidirekcionálnej instability, ktorá sa vyskytuje najmä u mladých ľudí. nie je úrazový mechanizmus, ale rozdielne zloženie kolagénu v kĺbnom puzdre a väzive. Postihuje väčšinou viaceré kĺby. Hovoríme o hypermobilite. Pretože sú postihnuté všetky stabilizačné štruktúry kĺbu rovnako, rameno môže byť nestabilné vo viacerých smeroch. Rozsah hybnosti býva väčší ako je normálne. Avšak títo jedinci často trpia na chronické bolesti ramena spôsobované nadmerným zaťažovaním nestabilného ramena. Poškodená býva najmä rotátorová manžeta.

Konzervatívna liečba multidirekcionálnej instability spočíva v dodržiavaní krátkodobého kľudového režimu po vyskočení ramena z kĺbovej jamky a následnej rehabilitácii zameranej na posilnenie svalov rotátorovej manžety a stabilizátorov lopatky. Pri neúspechu konzervatívnej liečby, prichádza do úvahy aj operačná liečba. Najmodernejšou metódou je artroskopická aplikácia kĺbneho púzdra. Úspešnosť liečby je vysoká.

Degeneratívne zmeny

Príčinou bolesti ramena a jeho zníženej hybnosti môžu byť aj postupné degeneratívne zmeny na chrupavkách a kostiach ramena. Najčastejšie ide o artrózu (osteoartritídu). Pri pojme artróza sa nám najčastejšie vybavia problémy kolena a bedra. A hoci artróza skutočne postihuje rameno menej často, nie je toto ochorenie nezvyčajné. Pri artróze postupná degenerácia kĺbovej chrupavky spôsobí, že sa kosti o seba začnú trieť, čo spôsobuje bolesť obmedzenie hybnosti. Hoci pre bolesť môžete byť v pokušení obmedziť pohyb na nevyhnutne nutnú mieru, nepodľahnite mu. Stuhnutie a skrátenie svalstva váš stav len zhoršia. Naopak, krátke jednoduché pravidelné cvičenie pod dohľadom lekára vám pomôžu udržať pružnosť svalov a tým znížiť bolesť.

Liečba artrózy je dlhodobá, začína sa nefarmakologickými liečebnými postupmi ako posilňovanie a ľahká kondičná príprava a fyzikálna liečba (elektroliečba, ultrazvuk, akupunktúra, laseroterapia, magnetoterapia, kryoterapia, kúpeľná liečba). Na zmiernenie symptómov ochorenia sa používajú protizápalové lieky, analgetiká na tlmenie bolesti myorelaxanciá na uvoľnenie spazmov svalstva.

UNITED CLINIC s.r.o.

UNITED CLINIC s.r.o.

Ľudovíta Fullu 5274, 90101, Malacky
Zobraziť kontakty

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Krížna 8, 946 03, Kolárovo
Zobraziť kontakty

SPORTCLINIC, s.r.o.

SPORTCLINIC, s.r.o.

Černyševského 14, 85101, Bratislava
Zobraziť kontakty

ARTHROMED, s. r. o. • Jan Varinsky
  1. septembra 2021 11:28

  Bolesti ramien

  Rameno boli aj rok po operačnom zákroku

 • Linda Szalayova
  8. októbra 2021 20:46

  Bolesť ramena

  Dobrý deň prajem,chcela by som sa spýtať dlhšie mám poriadnu bolesť ramena ktorá výstreluje až do krku,neviem dať ani hore ruku,každý pohyb je neskutočne bolestivý,chcela by som sa spýtať čo to môže byť,je to pravé rameno.dakujem

Diskusia

Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.

Zásady ochrany osobných údajov

Zoznam práv a informácii pre Dotknutú osobu (ďalej aj „Zoznam práv“) podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon“) Dotknutou osobou sa na účely tohto Zoznamu práv považuje každá fyzická osoba, ktorej osobné údaje sa spracúvajú, pričom za spracúvanie osobných údajov sa  považuje spracovateľská operácia alebo súbor spracovateľských operácií s osobnými údajmi alebo so súbormi osobných údajov, najmä získavanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, štruktúrovanie, uchovávanie, zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, využívanie, poskytovanie prenosom, šírením alebo iným spôsobom, preskupovanie alebo kombinovanie, obmedzenie, vymazanie, bez ohľadu nato, či sa vykonáva automatizovanými prostriedkami alebo neautomatizovanými prostriedkami (ďalej len „Dotknutá osoba“). Prevádzkovateľom webovej stránky www.infomedica.sk sa na účely tohto Zoznamu práv považuje Wisehouse s. r. o., IČO: 48 245 127, so sídlom Lozornianska 11, Bratislava, PSČ 841 06, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. 105273/B, email: infomedica@infomedica.sk (ďalej len „Prevádzkovateľ“). Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými údajmi a informáciami:
 1. identifikačnými údajmi a kontaktnými údajmi Prevádzkovateľa uvedenými vyššie
 1. účelom spracúvania osobných údajov, na ktorý sú osobné údaje určené, ako aj právny základ spracúvania osobných údajov:
 • účel spracúvania osobných údajov:
 1. Reklamné a marketingové služby,
 2. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb a obchodu,
 3. Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
 4. zabezpečenie zaslania Osobných údajov Dotknutej osoby klinike jednodňovej zdravotnej starostlivosti na základe výberu Dotknutej osoby.
 • právny základ spracovania osobných údajov:
 1. súhlas Dotknutej osoby so spracúvaním osobných údajov,
 2. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je Dotknutá osoba,
 3. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby, spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné podľa zák. č.  431/2002 Z. z.
 1. identifikáciou príjemcu alebo kategóriou príjemcov:
 • Prevádzkovateľ,
 • poskytovateľ zdravotnej starostlivosti,
 • zariadenie kúpeľnej starostlivosti,
 • banky, pobočky zahraničných bánk,
 • advokáti
 • notári,
 1. informáciou o tom, že Prevádzkovateľ nezamýšľa preniesť osobné údaje do tretej krajiny alebo medzinárodnej organizácie,
Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté nasledovné údaje a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými skutočnosťami:
 1. dobe uchovávania osobných údajov predstavujúcej 10 rokov,
 2. práve požadovať od Prevádzkovateľa prístup k osobným údajom týkajúcich sa dotknutej osoby,
 3. práve na opravu osobných údajov,
 4. práve na vymazanie osobných údajov,
 5. práve na obmedzenie spracúvania osobných údajov,
 6. práve namietať spracúvanie osobných údajov,
 7. práve na prenosnosť osobných údajov,
 8. práve kedykoľvek svoj súhlas odvolať,
 9. práve podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona,
 10. poskytovanie osobných údajov je zákonnou požiadavkou, zmluvnou požiadavkou a aj požiadavkou, ktorá je potrebná na uzavretie zmluvy,
 11. práve Dotknutej osobe neposkytnúť osobné údaje Prevádzkovateľovi,
 12. Prevádzkovateľ bez poskytnutia osobných údajov od Dotknutej osoby nemôže vykonávať činnosť realitnej kancelárie pre Dotknutú osobu ani zadať vypracovanie návrhu zmlúv, ktorých zmluvnou stranou má byť Dotknutá osoba ani vykonať opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby,
 13. Dotknutá osoba výslovne súhlasí aby sa na ňu vzťahovalo rozhodnutie, ktoré je založené výlučne na automatizovanom spracúvaní osobných údajov vrátane profilovania a ktoré má právne účinky, ktoré sa jej týkajú alebo ju obdobne významne ovplyvňujú.
Dotknutá osoba vyhlasuje, že ku dňu oboznámenia sa s týmto Zoznamom práv a poskytnutím jej osobných údajov Prevádzkovateľovi dovŕšila 18 rokov veku.  
Podmienkami používania

* Vyplnenie týchto položiek je povinné

Pravidlá pre prispievateľov

Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:

 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné