Bolesť ramena – toto sú najčastejšie príčiny bolesti v ramene
Svojim ramenám obvykle nevenujeme veľa pozornosti. To sa zmení vo chvíli, v ktorej nám bolesť ramena spraví z pôvodne jednoduchých každodenných činností ako fénovanie vlasov, zvesenie kabáta z vešiaka či zapnutie podprsenky heroický výkon.
Príznaky problémov s ramenom
S pribúdajúcim vekom pravdepodobnosť problémov s ramenami rastie. Bolesť môže prísť postupne alebo náhle, jej intenzita sa môže pohybovať od miernej až po neznesiteľnú. Pokiaľ je bolesť len mierna, môžeme spočiatku skúsiť kľudový režim a domácu liečbu protizápalovými liekmi a masťami. Ak však bolesť po niekoľkých týždňoch nezmizne, rozhodne by sme mali navštíviť lekára.
Pokiaľ je bolesť silná, alebo vieme, že sme sa zranili, návštevu lekára rozhodne neodkladajme. Problémy s ramenom sú často bagatelizované, veríme, že bolesť prejde. Lekára často vyhľadáme až potom, čo nám bolesť a obmedzená hybnosť ramena začnú výrazne obmedzovať každodenný život. Nezabúdajme však, že aj moderná medicína dosahuje lepšie výsledky pri rýchlej a správnej diagnostike a liečbe.
Najčastejšie príčiny bolestivého ramena
Príčinami bolesti v ramene môžu byť funkčné, degeneratívne, traumatické alebo zápalové zmeny, ako aj tumory, neurologické a cievne ochorenia. Nie vždy sa podarí zistiť príčinu bolesti. Niekedy vyžaruje do ramena bolesť, ktorej zdrojom sú iné časti tela. Bolesť ramena môže súvisieť napríklad s problémami s krčnou chrbticou, artritídou či herniou diskov.
Zápal alebo natrhnutie rotačnej manžety
V oblasti ramenného kĺbu sa nachádza skupina šliach a svalov, ktoré tvoria rotátorovú manžetu. Zabezpečujú správnu polohu hlavy ramennej kosti voči kĺbovej jamke lopatky a podieľajú sa na koordinácii pohybov v oblasti ramenného pletenca. Najčastejšou príčinou bolesti ramena je zápal alebo natrhnutie v rotátoroch ramenného kĺbu. Roztrhnutie môže byť čiastočné, kedy je len časť šľachy je odtrhnutá od kosti, ku ktorej je pripojená, alebo sa šľacha sa oddelí od kosti úplne. Možnosť roztrhnutia rotátorovej manžety rastie s pribúdajúcim vekom. Ako sa vekom oslabuje rozhranie medzi šľachou a kosťou, stáva sa rotátorova manžeta náchylnejšou na zranenie. Najčastejšími situáciami, kedy k tomuto zraneniu dochádza je pád na ľad, zakopnutie a pád na rameno, či ťahanie psa na vodítku.
Natrhnutie sa prejavuje bolesťou, obmedzenou hybnosťou až stratou svalovej sily v oblasti postihnutého ramena. V závislosti od poškodenia jednotlivých svalov je v niektorých prípadoch nutné zošitie šliach (sutúra), častejšie však ukotvenie (refixácia) šľachy na pôvodné miesto pomocou špeciálneho materiálu. Tento proces sa dá vykonať miniinvazívne, artroskopiou.
Zápal šľachy rotátorovej manžety sa nazýva úžinový syndróm ramena (impingement syndróm).
Je to bolestivý stav ramenného kĺbu spôsobený podráždením až zápalovou reakciou synoviálneho vačku, uloženého pod lopatkovým výbežkom. Jeho funkciou je zmiernenie trenia šliach a kostí. Zúžením priestoru medzi hlavicou ramennej kosti a lopatkovým výbežkom zápalu dochádza postupne k ich mechanickému kontaktu, ktorý je príčinou zápalu a niekedy až poškodenia šliach.
Príčinou tohto problému môže byť úraz (najčastejšie pád na lyžiach alebo z bicykla), dlhodobé preťažovanie pri práci alebo športe (tenis, volejbal) alebo vekom podmienené zmeny, či ukladanie kalcifikátov v tejto oblasti
V počiatočných štádiách zápalu je liečba konzervatívna. Aplikuje sa protizápalová liečba nesteroidnými antireumatikami a masťami a rehabilitácia. Pokiaľ konzervatívna liečba neprinesie zlepšenie stavu, je zvyčajne indikovaná operačná liečba. Degeneračné a zápalové zmeny sú obvykle ošetrené artroskopicky.
Vykĺbenie ramenného kĺbu
Pri vykĺbení ramenného kĺbu hlavica ramennej kosti vyskočí z kĺbovej jamky a buď sa následne vráti do kĺbu alebo zostane v nesprávnej polohe. K vykĺbeniu dochádza najčastejšie pri páde na vystretú a navonok vytočenú hornú končatinu. Najrizikovejším športom, pri ktorom často dochádza k vykĺbenie ramena je hokej, pretože ramenný kĺb je pri tomto športe extrémne namáhaný. Pri vykĺbení ramena často dochádza k poškodeniu mäkkých častí ako je kĺbové puzdro, okraj kĺbovej jamky či okolité šľachy a svaly.
Diagnóza sa stanovuje pomerne ľahko pri klinickom vyšetrení lekárom. Röntgenové vyšetrenie ramena nález potvrdí a odhalí prípadné pridružené zlomeniny. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou /MRI/, odhalí prípadne vylúči prítomnosť Bankartovej lézie, stavu pri ktorom väzy a kĺbové puzdro môžu zostali roztiahnuté i roztrhnuté. Tento nález môže v budúcnosti viesť k instabilite ramena a k opakovaniu vykĺbenia ramena. Pri potvrdení Bankartovej lézie sa odporúča artroskopia ramenného kĺbu so súčasným prišitím poškodeného väziva k okraju kĺbovej jamky pomocou mini kotvičiek. Touto operáciou sa minimalizuje riziko opakovaného vykĺbenia.
Liečba vykĺbenia ramena spočíva v jeho napravení a fixácii. Po kľudovom režime trvajúcom zvyčajne jeden alebo dva týždne a ústupe bolestí a opuchu nastupuje rehabilitačný program na obnovenie rozsahu hybnosti a posilnenie svalových skupín.
Instabilita ramenného kĺbu
Opakované úrazy ramenného kĺbu spojené s jeho vykĺbením môžu vyústiť do traumatickej instability, čo je chronický poúrazový stav ramenného kĺbu s pocitom neistoty a opakovanými vyskočeniami ramena z kĺbovej jamky. Traumatická instabilita je indikáciou na operačnú liečbu. V súčasnosti je najmodernejšou operačnou metódou artroskopická operácia.
Klinický stav nestabilného ramenného kĺbu nemusí byť dôsledkom opakujúcich sa úrazov. Príčinou multidirekcionálnej instability, ktorá sa vyskytuje najmä u mladých ľudí. nie je úrazový mechanizmus, ale rozdielne zloženie kolagénu v kĺbnom puzdre a väzive. Postihuje väčšinou viaceré kĺby. Hovoríme o hypermobilite. Pretože sú postihnuté všetky stabilizačné štruktúry kĺbu rovnako, rameno môže byť nestabilné vo viacerých smeroch. Rozsah hybnosti býva väčší ako je normálne. Avšak títo jedinci často trpia na chronické bolesti ramena spôsobované nadmerným zaťažovaním nestabilného ramena. Poškodená býva najmä rotátorová manžeta.
Konzervatívna liečba multidirekcionálnej instability spočíva v dodržiavaní krátkodobého kľudového režimu po vyskočení ramena z kĺbovej jamky a následnej rehabilitácii zameranej na posilnenie svalov rotátorovej manžety a stabilizátorov lopatky. Pri neúspechu konzervatívnej liečby, prichádza do úvahy aj operačná liečba. Najmodernejšou metódou je artroskopická aplikácia kĺbneho púzdra. Úspešnosť liečby je vysoká.
Degeneratívne zmeny
Príčinou bolesti ramena a jeho zníženej hybnosti môžu byť aj postupné degeneratívne zmeny na chrupavkách a kostiach ramena. Najčastejšie ide o artrózu (osteoartritídu). Pri pojme artróza sa nám najčastejšie vybavia problémy kolena a bedra. A hoci artróza skutočne postihuje rameno menej často, nie je toto ochorenie nezvyčajné. Pri artróze postupná degenerácia kĺbovej chrupavky spôsobí, že sa kosti o seba začnú trieť, čo spôsobuje bolesť obmedzenie hybnosti. Hoci pre bolesť môžete byť v pokušení obmedziť pohyb na nevyhnutne nutnú mieru, nepodľahnite mu. Stuhnutie a skrátenie svalstva váš stav len zhoršia. Naopak, krátke jednoduché pravidelné cvičenie pod dohľadom lekára vám pomôžu udržať pružnosť svalov a tým znížiť bolesť.
Liečba artrózy je dlhodobá, začína sa nefarmakologickými liečebnými postupmi ako posilňovanie a ľahká kondičná príprava a fyzikálna liečba (elektroliečba, ultrazvuk, akupunktúra, laseroterapia, magnetoterapia, kryoterapia, kúpeľná liečba). Na zmiernenie symptómov ochorenia sa používajú protizápalové lieky, analgetiká na tlmenie bolesti myorelaxanciá na uvoľnenie spazmov svalstva.
UNITED CLINIC s.r.o.
UNITED CLINIC s.r.o.
Ľudovíta Fullu 5274, 90101, Malacky Zobraziť kontaktyMedchir, s.r.o. - ortopedická klinika
Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika
Krížna 8, 946 03, Kolárovo Zobraziť kontaktySPORTCLINIC, s.r.o.
SPORTCLINIC, s.r.o.
Černyševského 14, 85101, Bratislava Zobraziť kontaktyARTHROMED, s. r. o.
ARTHROMED, s. r. o.
Blažeja Bullu 15, 036 08, Martin Zobraziť kontaktyGévé Klinika
Shams, s.r.o.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
- sú vulgárne alebo urážlivé
- nesúvisia s titulom alebo témou
- porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
- odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
- obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk
Bolesti ramien
Rameno boli aj rok po operačnom zákroku
Bolesť ramena
Dobrý deň prajem,chcela by som sa spýtať dlhšie mám poriadnu bolesť ramena ktorá výstreluje až do krku,neviem dať ani hore ruku,každý pohyb je neskutočne bolestivý,chcela by som sa spýtať čo to môže byť,je to pravé rameno.dakujem