Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem
Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie.
Očné kliniky, ortopedické kliniky, cievna chirurgia, kliniky asistovanej reprodukcie.
Objednajte sa.

Bolesť kolena – najčastejšie príčiny a prevencia

Bolesť kolena je bežná indispozícia, ktorá postihuje ľudí v každom veku. Môže vzniknúť následkom poranenia, či už natrhnutého väzu alebo poškodenej chrupavky. Zdravotné ťažkosti vrátane artritídy, dny alebo infekcií môžu tiež spôsobovať bolesť.

Veľa druhov menej závažných bolestí kolena je možné liečiť aj bez chirurgického zákroku pomocou fyzioterapie či ortézami. Avšak závažnejšie stavy už môžu vyžadovať chirurga. Treba pripomenúť, že úraz kolena, hoci minimálny, môže v budúcnosti viesť k jeho opakovaniu.

Symptómy bolestivého kolena

Miesto a intenzita bolesti môžu byť rôzne, závisia od príčiny, ktorá túto bolesť spôsobuje. Príznaky sprevádzajúce bolesť môžu byť nasledovné:

bolesť kolena
 • opuch a strnulosť
 • začervenanie a pocit tepla na dotyk
 • slabosť a nestabilita
 • praskanie a vŕzganie
 • neschopnosť vystretia nohy v kolene

Najčastejšie príčiny bolesti kolena

Bolesť kolena môže byť spôsobená zranením, mechanickými problémami, rôznymi typmi artritídy a inými problémami.

Bolesť spôsobená mechanickými problémami

 • Úlomok. Niekedy môže zranenie a degenerácia kosti alebo chrupavky spôsobiť to, že sa nejaká časť kosti alebo chrupavky odlomí a voľne sa pohybuje v kĺbe. Nemusí to nevyhnutne spôsobiť problém. Ten nastane až vtedy, keď úlomok bráni pohybu kolena. Pripomína to efekt zaseknutej ceruzky vo dverách.
 • Syndróm iliotibiálneho traktu (tzv. bežecké koleno). Tento problém nastáva vtedy, keď je pevný pruh tkaniva tiahnuci sa z prednej strany bedrového kĺbu na bočnú stranu kolena (iliotibiálny trakt) priveľmi napnutý a začne sa otierať o vonkajšiu stranu stehennej kosti. Týmto syndrómom trpia väčšinou bežci na dlhé trate.
 • Vykĺbenie jabĺčka. Dochádza k nemu vtedy, keď sa trojuholníkovitá kosť (patella) pokrývajúca prednú časť kolena skĺzne mimo kolennej časti. V niektorých prípadoch je možné tento posun vidieť voľným okom.

Bolesť bedra a chodidiel. Ľudia trpiaci niektorou z týchto bolestí sa snažia zmeniť spôsob kráčania tak, aby nezaťažovali kĺby, ktoré ich bolia. Avšak táto alternatívna chôdza spôsobuje ešte viac stresu pre koleno a vtedy sa stáva, že bolesť v bedre a v chodidlách postúpi ďalej na koleno.

Artritída

Existuje viac ako sto druhov artritídy. Z nich tie, ktoré najviac postihujú koleno sú:

 • Osteoartritída, niekedy nazývaná degeneratívna artritída, je najčastejším typom. Je to stav opotrebovania, v ktorom sa vekom a používaním ničí chrupavka.
 • Reumatoidná artritída. Táto najvysiľujúcejšia forma artritídy je autoimúnna a môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb vrátane kolena. Hoci je to chronické ochorenie, jeho prejavy môžu byt rôzne. Môžu dokonca aj zmiznúť.
 • Dna. Je to typ artritídy, ktorý vznikne keď sa kryštály kyseliny močovej ukladajú do kĺbov. Najčastejšie postihuje palec na nohe, ale nie je vylúčené ani koleno.
 • Pseudodna. Často sa zamieňa s dnou. Pseudodna však vzniká ukladaním kryštálov obsahujúcich vápnik v kĺbových tekutinách.
 • Bakteriálna artritída. Niekedy je kolenný kĺb infikovaný, čo vedie k opuchu, bolesti a začervenaniu. Nemusí tomu predchádzať žiaden úraz. Často je sprevádzaná horúčkou.

Iné problémy

Patelofemorálny syndróm je všeobecný termín, vzťahujúci sa na bolesť medzi jabĺčkom (patella) a stehennou kosťou (femur). Trpia ním prevažne atléti a mladí ľudia, zvlášť tí, ktorí majú mierny posun jabĺčka. Taktiež sa môže vyskytnúť u dospelých, u ktorých sa tento syndróm vyvinie ako následok artritídy kolena.

Lekára je potrebné navštíviť, keď:

 • vaše koleno nevie udržať váhu tela
 • máte značný opuch
 • nie ste schopný/á plne natiahnuť alebo skrčiť nohu v kolene
 • máte evidentnú deformáciu nohy alebo kolena
 • máte horúčku sprevádzanú začervenaním, bolesťou a opuchom kolena
 • cítite, že koleno je nestabilné a opotrebované.

Bezplatná objednávka na kliniku

Vyberte si kliniku jednodňovej chirurgie, vyplňte náš formulár a my sa postaráme o zvyšok!

Najčastejšie zranenia kolena, rizikové faktory a prevencia

Zranenie kolena môže postihnúť ktorýkoľvek väz, šľachu alebo tekutinou naplnený vačok, ktorý obklopuje kolenný kĺb, ale aj kosti, chrupavku a väzy, ktoré tvoria samotný kĺb.

Medzi najbežnejšie zranenia kolena patria:

 • Zranenie predného skríženého väzu – predný skrížený väz je jeden zo štyroch väzov spájajúci holennú a stehennú kosť. Zranenie tohto väzu bežne postihuje tých, ktorí hrajú basketbal, futbal a športy, ktoré vyžadujú náhlu zmenu v smere pohybu.
 • Zlomeniny – kosti kolena, vrátane jabĺčka, sa môžu zlomiť pri autohavárii alebo pri pádoch. Ľudia, ktorí majú oslabené kosti kvôli osteoporóze, môžu utrpieť zlomeniny aj obyčajným zlým došliapnutím.
 • Pretrhnutý meniskus – meniskus je tvorený pevnou elastickou chrupavkou a pôsobí ako tlmič nárazu medzi holennou a stehennou kosťou. Môže byt pretrhnutý vtedy, ak je koleno zrotované a zároveň drží celú váhu tela.
 • Zápal mazového vačku (Burzitída) – niektoré zranenia kolena spôsobujú zápal vačku, v ktorom sa nachádza tekutina vystielajúca prednú časť kĺbu. Vďaka nemu sa väzy a šľachy v kĺbe ľahko kĺžu.
 • Skokanské koleno (Tendinitída) – tendinitída je podráždenie a zápal jednej alebo viacerých šliach – pevných vláknitých tkanív, ktoré spájajú svaly s kosťami. Bežci, lyžiari, cyklisti a tí, ktorých pohyb zahŕňa skákanie, sú najviac náchylní dostať zápal jabĺčkovej šľachy, ktorá spája sval nachádzajúci sa na prednej strane stehna – kvadriceps.

Rizikové faktory:

Nasledujúce faktory môžu zvýšiť riziko problémov s kolenom:

 • Nadmerná hmotnosť. Nadváha a obezita zvyšujú záťaž v kolenných kĺboch dokonca aj pri každodenných aktivitách, ako napríklad kráčanie či chodenie po schodoch. Tak isto zvyšujú riziko osteoartritídy tým, že urýchľujú opotrebovanie chrupavky.
 • Slabá elasticita svalov a ochabnutosť patria medzi najčastejšie príčiny poranenia kolena. Prepnuté alebo ochabnuté svaly nedržia koleno ako by mali a neabsorbujú dostatok nárazov v kĺbe.
 • Určité športy. Niektoré športy vyžadujú oveľa viac záťaže na kolená. Lyžovanie v tvrdých lyžiarskych topánkach, basketbalové skoky a otočky či opakované nárazy pri behaní zvyšujú riziko poranenia.
 • Predchádzajúce poranenia. Ak ste mali poranenie kolena v minulosti je pravdepodobné, že sa to stane opäť.

Prevencia proti bolesti kolena:

Hoci nie je vždy možné predísť bolesti kolena, nasledujúce pokyny pomôžu predísť zraneniam a opotrebovaniu kĺbov:

 • Zhoďte kilá navyše. Držte si zdravú váhu. Je to to najlepšie, čo môžete pre svoje kolená urobiť. Každé kilo navyše znamená väčšiu námahu pre vaše kĺby a zvyšuje riziko poranení a osteoartritídy.
 • Udržujte sa v kondícii športovaním. Pred aktivitou sa dobre rozcvičte. Cvičte s trénerom, aby ste sa uistili, že máte dobrú techniku.
 • Cvičte správne. Je dôležité, aby cviky boli vykonávané najlepšie ako sa dá. V tom vám dopomôže profesionálny tréner.
 • Buďte ohybní a silní. Slabé svaly vedú k zraneniam. Zo spevňovania vašich kvadricepsov a šliach, ktoré držia koleno pokope, budete mať osoh. Cvičenia na rovnováhu a stabilitu pomáhajú svalom v okolí kolena pracovať spolu efektívnejšie. Aj strečing je dôležitý, pretože stuhnuté svaly prispievajú k zraneniu. Skúste ku svojim cvičeniam priradiť aj tie naťahovacie.
 • Cvičte s rozumom. Ak trpíte osteoartritídou, chronickou bolesťou kolena alebo opakujúcimi sa zraneniami, mali by ste zmeniť spôsob cvičenia. Aspoň na pár dní v týždni zvážte plávanie, vodný aerobik alebo iné aktivity menej náročné na kolená. Na úľavu niekedy stačí obmedziť zaťažujúce športy.

Ortopedickú kliniku, ktorá vykonáva diagnostiku a liečbu ortopedických ochorení a úrazov kolena nájdete na Infomedica TU. Stačí ak vyplníte jednoduchý objednávkový formulár a my vás na vami vybranú kliniku objednáme. Ak si neviete vybrať z ponuky kliník, prípadne potrebujete radu kam sa s vašim ortopedickým problémom obrátiť, kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára .

ARTHROMED, s. r. o.

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Medchir, s.r.o. - ortopedická klinika

Krížna 8, 946 03, Kolárovo
Zobraziť kontakty

UNITED CLINIC s.r.o.

UNITED CLINIC s.r.o.

Ľudovíta Fullu 5274, 90101, Malacky
Zobraziť kontakty

SPORTCLINIC, s.r.o.

SPORTCLINIC, s.r.o.

Černyševského 14, 85101, Bratislava
Zobraziť kontakty


Diskusia

Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.

Zásady ochrany osobných údajov

Zoznam práv a informácii pre Dotknutú osobu (ďalej aj „Zoznam práv“) podľa zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon“) Dotknutou osobou sa na účely tohto Zoznamu práv považuje každá fyzická osoba, ktorej osobné údaje sa spracúvajú, pričom za spracúvanie osobných údajov sa  považuje spracovateľská operácia alebo súbor spracovateľských operácií s osobnými údajmi alebo so súbormi osobných údajov, najmä získavanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, štruktúrovanie, uchovávanie, zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, využívanie, poskytovanie prenosom, šírením alebo iným spôsobom, preskupovanie alebo kombinovanie, obmedzenie, vymazanie, bez ohľadu nato, či sa vykonáva automatizovanými prostriedkami alebo neautomatizovanými prostriedkami (ďalej len „Dotknutá osoba“). Prevádzkovateľom webovej stránky www.infomedica.sk sa na účely tohto Zoznamu práv považuje Wisehouse s. r. o., IČO: 48 245 127, so sídlom Lozornianska 11, Bratislava, PSČ 841 06, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. 105273/B, email: infomedica@infomedica.sk (ďalej len „Prevádzkovateľ“). Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými údajmi a informáciami:
 1. identifikačnými údajmi a kontaktnými údajmi Prevádzkovateľa uvedenými vyššie
 1. účelom spracúvania osobných údajov, na ktorý sú osobné údaje určené, ako aj právny základ spracúvania osobných údajov:
 • účel spracúvania osobných údajov:
 1. Reklamné a marketingové služby,
 2. Sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb a obchodu,
 3. Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov,
 4. zabezpečenie zaslania Osobných údajov Dotknutej osoby klinike jednodňovej zdravotnej starostlivosti na základe výberu Dotknutej osoby.
 • právny základ spracovania osobných údajov:
 1. súhlas Dotknutej osoby so spracúvaním osobných údajov,
 2. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na plnenie zmluvy, ktorej zmluvnou stranou je Dotknutá osoba,
 3. spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na vykonanie opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby, spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné podľa zák. č.  431/2002 Z. z.
 1. identifikáciou príjemcu alebo kategóriou príjemcov:
 • Prevádzkovateľ,
 • poskytovateľ zdravotnej starostlivosti,
 • zariadenie kúpeľnej starostlivosti,
 • banky, pobočky zahraničných bánk,
 • advokáti
 • notári,
 1. informáciou o tom, že Prevádzkovateľ nezamýšľa preniesť osobné údaje do tretej krajiny alebo medzinárodnej organizácie,
Dotknutá osoba potvrdzuje, že jej boli pri získavaní jej osobných údajov poskytnuté nasledovné údaje a Dotknutá osoba sa oboznámila s nasledovnými skutočnosťami:
 1. dobe uchovávania osobných údajov predstavujúcej 10 rokov,
 2. práve požadovať od Prevádzkovateľa prístup k osobným údajom týkajúcich sa dotknutej osoby,
 3. práve na opravu osobných údajov,
 4. práve na vymazanie osobných údajov,
 5. práve na obmedzenie spracúvania osobných údajov,
 6. práve namietať spracúvanie osobných údajov,
 7. práve na prenosnosť osobných údajov,
 8. práve kedykoľvek svoj súhlas odvolať,
 9. práve podať návrh na začatie konania podľa § 100 Zákona,
 10. poskytovanie osobných údajov je zákonnou požiadavkou, zmluvnou požiadavkou a aj požiadavkou, ktorá je potrebná na uzavretie zmluvy,
 11. práve Dotknutej osobe neposkytnúť osobné údaje Prevádzkovateľovi,
 12. Prevádzkovateľ bez poskytnutia osobných údajov od Dotknutej osoby nemôže vykonávať činnosť realitnej kancelárie pre Dotknutú osobu ani zadať vypracovanie návrhu zmlúv, ktorých zmluvnou stranou má byť Dotknutá osoba ani vykonať opatrenia pred uzatvorením zmluvy na základe žiadosti Dotknutej osoby,
 13. Dotknutá osoba výslovne súhlasí aby sa na ňu vzťahovalo rozhodnutie, ktoré je založené výlučne na automatizovanom spracúvaní osobných údajov vrátane profilovania a ktoré má právne účinky, ktoré sa jej týkajú alebo ju obdobne významne ovplyvňujú.
Dotknutá osoba vyhlasuje, že ku dňu oboznámenia sa s týmto Zoznamom práv a poskytnutím jej osobných údajov Prevádzkovateľovi dovŕšila 18 rokov veku.  
Podmienkami používania

* Vyplnenie týchto položiek je povinné

Pravidlá pre prispievateľov

Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:

 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné