Magnetická rezonancia
Magnetická rezonancia/MRI vyšetrenie
Je to zobrazovacia metóda, ktorá využíva magnet a rádiové vlny na podrobné nasnímanie tela z vnútra. Najčastejšie sa používa na zobrazenie mozgu, chrbtice, brucha, panvy, krvných ciev a na diagnostikovanie poškodenia kĺbov ako kolena, zápästia, členka a ramena. MRI už je možné použiť aj na zistenie nezvyčajného tkaniva, opuchu alebo zápalu, na skúmanie problémov s prietokom krvi, ale aj pri náročných chirurgických zákrokoch pri nádorových operáciách mozgu. Skener MRI nevyužíva žiadne škodlivé žiarenie a nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je bezbolestné, ale dosť hlučné, preto na ochranu proti hluku dostanete špeciálne slúchadlá na uši.
Vyšetrenie je hradené zo zdravotného poistenia.
Objednanie na magnetickú rezonanciu / MRI vyšetrenie
Objednanie na MR vyšetrenie je možné len na základe písomnej požiadavky odborného lekára alebo nemocničného lekára (v prípade hospitalizovaných pacientov) so zdôvodnením žiadosti o vyšetrenie.
Ako funguje magnetická rezonancia / MRI?
Magnetická rezonancia využíva magnetické vlastnosti vodíkových atómov. Tie sú hojne prítomné v ľudskom tele – sú súčasťou molekúl vody, tukov a ďalších biochemických látok. Aby sme získali z vodíkových atómov MR signál musíme ich vystaviť rádiovým vlnám. Ide o podobné vlny, akými sú prenášané signály rádiových a televíznych staníc. Signál je následne zachytávaný prijímacími cievkami priloženými na telo pacienta. Kontrast v MR obraze je založený na rozdielnom zastúpení vodíkových atómov v jednotlivých tkanivách a v ich rozličných magnetických vlastnostiach.
Magnet zoraďuje atómy vodíka v smere magnetického poľa, a veľmi krátky smer rádiových vĺn spôsobí, že dočasne zmenia smer. Keď sú rádiové vlny zastavené, atómy vodíka sa opäť samy zoradia a vydávajú slabé rádiové signály, ktoré sú zachytávané cievkami. Atómy vodíka, ktoré sú v rozličných častiach orgánov a tkanív sa neskôr opäť rôznou rýchlosťou zoradia, čo spôsobí, že obraz, ktorý skener vytvára je zmesou svetlých a tmavých farieb ako na čiernobielej fotografii.
Ako prebieha vyšetrenie magnetickou rezonanciou
Základným pravidlom pri vyšetrení magnetickou rezonanciou je – žiadne kovové predmety, keďže sa pri vyšetrení používa silný magnet. Žiadna elektronika, nič kovové na oblečení (metalické nápisy, kovové háčiky, cvoky,…) Pre obsah jemných kovových čiastočiek v make up – e by mali byť ženy pri vyšetreniach v oblasti hlavy aj odlíčené.
Vyšetrenie je nebolestivé a na rozdiel od RTG a CT vyšetrenia pri ňom nie ste vystavení ionizujúcemu žiareniu. Pokojne ležíte a dostávate informácie cez slúchadlá. Slúchadlá slúžia aj na tlmenie hluku, magnetická rezonancia je trochu hlučnejšia. Pacienti majú obavy, že sa budú v prístroji cítiť stiesnene, magnetická rezonancia ale nie je úplne uzavretá, je to len tunel. Pokiaľ trpíte klaustrofóbiou, je pred vyšetrením podanie ľahkého sedatíva. Musíte sa však o tom poradiť s lekárom, ktorý vás odosiela na vyšetrenie. Nezabudnite tiež, že po podaní sedatíva je nemožné viesť motorové vozidlo.
Dĺžka vyšetrenia závisí od druhu vyšetrenia, spravidla je to okolo 20 minút, môže to však byť aj viac ako hodinu.
Pred väčšinou vyšetrení magnetickou rezonanciou nie je nutná špeciálna príprava, užívané lieky sa môžu užívať podľa predpisu. Pokiaľ vaše vyšetrenie takúto prípravu vyžaduje, napr. prísť nalačno, budete na to upozornení svojim lekárom. Súčasťou vyšetrenia je vyplnenie dotazníka, ktorý slúži na zhodnotenie rizika spojeného s vyšetrením.
Náš TIP: Prineste si na vyšetrenie jednoduché tričko a tepláky bez kovových prvkov a metalických ozdôb, aby ste mohli vyšetrenie absolvovať v kľude vo vlastnom pohodlnom oblečení.
Comments are closed.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
- sú vulgárne alebo urážlivé
- nesúvisia s titulom alebo témou
- porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
- odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
- obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk
Hello,
I would like to have a MRI.
Thank you!
Rodrigo