Zdravotné poistenie v SR
Verejné zdravotné poistenie v Slovenskej republike je povinné. Vzťahuje sa na osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky a na osoby s trvalým pobytom mimo územia Slovenskej republiky, ktoré sú zamestnané alebo podnikajú na území Slovenskej republiky, ak nie sú poistené v inom členskom štáte Európskej únie.
Každý poistenec je povinný podať prihlášku na verejné zdravotné poistenie v zdravotnej poisťovni do ôsmich dní odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia.
V priebehu troch dní Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) preverí, či si poistenec nepodal prihlášku poistenca vo viacerých poisťovniach. Na základe výsledku preverenia zdravotná poisťovňa prihlášku odmietne alebo potvrdí poistný vzťah a vydá poistencovi preukaz poistenca.
Na čo máte nárok zo zdravotného poistenia
Na základe zdravotného poistenia majú občania Slovenskej republiky právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon. Poistenie zahŕňa okrem samotnej liečby aj prevenciu, sledovanie pacienta, ošetrovanie a ďalšie úkony, ktoré by mali viesť k zlepšeniu zdravotného stavu. Na základe medzinárodných dohôd a splnených podmienok je zdravotná starostlivosť poskytovaná aj v zahraničí, ako aj poistencom iných štátov na území SR.
POZOR: Poistenec, ktorý nezaplatil príslušnej zdravotnej poisťovni preddavok na poistné za tri mesiace v príslušnom kalendárnom roku, nedoplatok za poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia alkoholu alebo inej návykovej látky, má právo len na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti (okrem zákonom stanovených výnimiek).
U lekára a v lekárni ste povinný preukázať sa preukazom poistenca. Preukaz poistenca slúži na to, aby lekár alebo lekárnik vedel, ktorá zdravotná poisťovňa zaplatí zdravotnú starostlivosť, ktorú Vám poskytne. Preukazy vydávajú zdravotné poisťovne bezplatne. Národný preukaz poistenca platí neobmedzene dlho, európsky preukaz zdravotného poistenia je platný 10 rokov. V súčasnosti poisťovne vydávajú kombinovaný preukaz, ktorý môžete použiť doma aj v zahraničí.
Pacienti poistení v zahraničí v rámci štátov EÚ sú povinní preukázať sa európskou kartou poistenia, platnou v čase ambulantného ošetrenia. Európsku kartu môže nahradiť aj formulár tzv. „Potvrdenie dočasne nahradzujúce európsky preukaz zdravotného poistenia“ vystavený na obdobie poskytnutia zdravotného výkonu.
V prípadoch ambulantného vyšetrenia bez platného európskeho preukazu je lekár oprávnený požadovať úhradu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v plnej výške. Platbu si pacient môže dať refundovať v štáte, kde je zdravotne poistený.
Comments are closed.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
- sú vulgárne alebo urážlivé
- nesúvisia s titulom alebo témou
- porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
- odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
- obsahujú akékoľvek URL odkazy mimo domény infomedica.sk
Pojištění pre studentou
Dobrý den, můj nevlastní syn má anglický a slovenský pas a nyní studuje v Žilině.
Bylo nám řečeno že není možné mu uzavřít zdravotní pojištění.
Můžete mi někdo prosím poradit??