Kŕčové žily – druhy a príznaky
Kŕčové žily (varixy) na dolných končatinách vznikajú u väčšiny dospelej populácie vyspelých krajín. Častejšie sa vyskytujú u žien ako u mužov.
Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.
Druhy kŕčových žíl:
- metličky (metličkovité venektázie) – rozšírené kožné žilky červenej farby s hrúbkou do 1 mm, za normálnych okolností neviditeľné, väčšinou sú len kozmetickým problémom
- retikulárne žily (sieťovité venektázie) sú hrubé 1 až 3 mm, majú fialovú až modrú farbu
- nekmeňové varixy – rozšírené vedľajšie vetvy hlavných kmeňov, vyskytujú sa aj samostatne alebo v kombinácii s kmeňovými varixami
- kmeňové varixy – postihujú hlavné žilové tepny, majú rôzny vzhľad od tubulárnych varixov až po veľké uzly, môžu viesť k zmenám kože a vzniku tzv bercových vredov
- insuficientné perforátory – rozšírené spojky medzi povrchovým a hlbokým žilovým systémom, často vedú k bercovým vredom, je tu hrozba preťaženia hlbokých žíl.
Varixy najskôr presvitajú cez kožu v podobe rozšírených namodralých žíl. Pokiaľ sa včas nezačne s liečbou, žily začínajú vystupovať na povrch, sú nápadnejšie a môžu vytvárať uzly.
Príznaky problémov s kŕčovými žilami
Problémy spôsobované kŕčovými žilami sú rôzne, najčastejšie to je pobolievanie v mieste kŕčových žíl, napätie, pocit ťažoby, opúchanie nôh po dlhšom státí a tiež svalové kŕče, podľa ktorých sú kŕčové žily pomenované. Problémy sa zhoršujú počas dňa a najväčšie bývajú večer a v letných mesiacoch a najmä v lýtkových svaloch. Porucha odtoku krvi zvyšuje riziko trombózy. Pokožka nad veľkými kŕčovými žilami môže byť tenká a náchylná k poraneniu a následnému krvácaniu.
Kŕčové žily bez liečby samé nikdy nezmiznú, naopak ich stav sa postupne zhoršuje. Kŕčové žily sa zväčšujú a z kozmetického problému sa stávajú ochorením. Liečbu kŕčových žíl by ste mali zveriť do rúk skúseného cievneho chirurga, ktorý vás vyšetrí a určí správny druh liečby.
Ak chcete pridať Váš názor do tejto diskusie, musíte sa prihlásiť.
V prípade, že nemáte konto, prosím zaregistrujte sa.
Pravidlá pre prispievateľov
Fórum je službou pre návsštevniíkov infomedica.sk. Príspevky sú uverejnené hneď po pridaní. INFOMEDICA si vyhradzuje právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré: