Artroskopia ramena je miniinvazívna metóda, ktorá vo väčšine prípadov nahradila v minulosti vykonávanú otvorenú operáciu ramenného kĺbu. Pri operácii sa používa štandardné artroskopické vybavenie – endoskop (tenký optický kábel, na jednom konci je umiestnená kamera, ktorá sa zavádza do kĺbu a na druhom konci je obraz z kamery premietaný do počítača). Artroskopiou ramena lekár získa informácie o type a rozsahu poškodených tkanív, ktoré nemôže získať inou metódou (RTG, MRI, USG, CT vyšetrením a pod.) a následne môže na základe nálezu začať ihneď s liečebným výkonom.
Dĺžka operácie: 30-90 minút
Anestézia: lokálna alebo celková
Zotavenie: 1 – 6 mesiacov
Návrat do práce: 7 dní až niekoľko mesiacov (záleží od práce ktorú vykonávate)
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
Medzi najčastejšie indikácie artroskopie ramena patria:
- luxácia ramenného kĺbu (vyĺbenie ramena) – k vykĺbeniu dochádza najčastejšie pri úraze (páde, autonehode). Odtrhnutím časti kĺbneho púzdra dochádza k nestabilite. Artroskopiou sa kĺbne púzdro zastabilizuje späť. Existuje množstvo druhov operácie stabilizácie ramena
- vybratie úlomkov spojivových tkanív vnútri kĺbu– tieto spôsobujú problémy pri pohybe v kĺbe
- impigement syndróm (úžinový syndróm ramena)– chronické ochorenie spôsobené degeneratívnym opotrebovaním rotátorovej manžety. Artroskopiou sa uvoľnujú chronicky utlačované svalové šľachy
- poškodenie rotátorovej manžety– ako dôsledok impigement syndrómu, kedy dochádza k pretrhnutiu svalových úponov. Artroskopiou chirurg vyšetrí stav svalov a ak je potrebné prišije pretrhnuté šľachy späť ku kosti
- poškodenie šliach bicepsu– dochádza k nemu pri chronickom zaťažovaní ramenného kĺbu, najčastejšie u volejbalistov a hádzanárov
- ošetrenie poškodenej kĺbovej chrupavky
- ošetrovanie pri zápaloch – reumatizme
- ošetrovania zvápenatelých tkanív
- diagnostika príčiny a ošetrenia ztuhnutého ramena
- diagnostika chronických bolestí ramena
Treba si uvedomiť, že nie všetky poškodenia ramena môžu byť predmetom artroskopickej operácie a niektoré veľké poškodenia musia byť operované klasickou otvorenou operáciou.
Pred operáciou
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia ramenného kĺbu, zdravotného stavu pacienta a celkovej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou alebo v deň operácie a nalačno.
Priebeh operácie
Artroskopia ramena sa vykonáva ambulantne alebo na operačnej sále. Najčastejšie sa vykonáva v celkovej anestézii, niekedy sa znecitlivuje len ramenný kĺb a pacient je pri vedomí. Záleží na rozsahu plánovaného výkonu a zdravotnom stave pacienta. Pacient je v polohe na boku alebo v sede. Chirurg na zadnej strane ramena urobí malý rez, ktorým zavedie do kĺbovej dutiny endoskop. Endoskop prenáša obraz na monitor počítača, na ktorom chirurg skontroluje tkanivá vo vnútri alebo v okolí kĺbu. Pokiaľ je to možné, chirurg začne ošetrovať poškodené štruktúry prostredníctvom nástrojov, ktoré zavedie do kĺbu druhým malým rezom na prednej strane ramena.
Po operácii
Po operácii odchádza pacient spravidla na druhý deň do domáceho ošetrenia. V závislosti od druhu operácie nosí pacient niekoľko týždňov fixačnú ortézu, v ľahších prípadoch niekoľko dní fixáciu šatkou. Počas fixácie je potrebné dodržiavať kľudový režim. Pacient podľa poučenia lekárom precvičuje len zápästie a lakťový kĺb. Po zložení fixácie začne pacient s rehabilitáciou s fyzioterapeutom.
Napriek tomu, že artroskopiou sa nevykonávajú veľké rezy, doba zotavenia je pomerne dlhá a pohybuje sa od 1 do 6 mesiacov v závislosti od toho, aké opravy v ramene boli vykonané. Bolesť a diskomfort môžu trvať niekoľko týždňov po zákroku, na zmiernenie opuchov a bolesti sa podávajú lieky a prikladá ľad. Mnohí pacienti sa po týždni môžu vrátiť k ľahkým každodenným aktivitám. Ťažšie fyzické aktivity však až niekoľko mesiacov po artroskopii.
Doba zotavenia sa líši v závislosti od typu operácie ramena, rozsahu opravy a tiež individuálnou toleranciou bolesti (môže ovplyvniť výkon rehabilitačných cvičení). V dôsledku toho sa niektorí pacienti zotavia relatívne rýchlo, zatiaľ čo iní potrebujú viac času.
Rehabilitácia po oprave rotátorovej manžety:
Prvý mesiac po operácii poškodenej rotátorovej manžety pacient nosí popruh a nie je povolený žiadny pohyb, kým sa nedosiahne čiastočná regenerácia. Potom lekár a pacient pracujú na posilnení ramena. Zotavenie trvá 3 až 4 mesiace.
Rehabilitácia po Bankartovej plastike:
Počas prvého mesiaca nie je dovolené vystrieť alebo ohnúť rameno, ale zavádzajú sa niektoré cvičenia. Pacient musí nosiť šatku a udržiavať správnu polohu ramena. Po 2 – 2,5 mesiacoch sa rehabilitačný program zameriava na obnovu celého rozsahu pohybu a naťahovania. Zotavenie sa zvyčajne dosiahne za 6 mesiacov.
Rehabilitácia po zlomeninách ramena:
Fyzikálna terapia môže trvať až 1,5 mesiaca a kosti sa zvyčajne hoja za 1,5 – 3 mesiace. Niekedy však môže trvať aj rok, aby sa mohlo plece zaťažovať normálnou váhou.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- neustupujúci opuch ramena
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie.
Výhody
- lepší pooperačný rozsah hybnosti
- zlepšenie kvality života
- minimálne invazívny zákrok
- krátky čas hojenia
- rýchlejšia a menej bolestivá rehabilitácia
- menej zjazvenia