Artroskopia členka je hneď po artroskopii ramena a kolena tretím najčastejším druhom artroskopickej operácie. Pri operácii sa používa štandardné artroskopické vybavenie – endoskop (tenký optický kábel, na jednom konci je umiestnená kamera, ktorá sa zavádza do kĺbu a na druhom konci je obraz z kamery premietaný do počítača). Artroskopiou členka lekár získa informácie o type a rozsahu poškodených tkanív, ktoré nemôže získať inou metódou (röntgenom, magnetickou rezonanciou, ultrazvukom, CT vyšetrením a pod.) a zároveň môže na základe nálezu začať ihneď s liečebným výkonom.
Dĺžka operácie: 30 min až 2 hodiny
Anestézia: lokálna, regionálna alebo celková
Návrat do práce: 3 týždne až 3 mesiace
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
Operácia je určená najmä pre pacientov, ktorí trpia nasledujúcimi diagnózami:
- nestabilita členka
- impingement syndróm
- disekujúca osteochondróza
- odstránenie voľných kĺbových teliesok – myšiek
- synovialitída – zapálené tkanivo v kĺbe
Treba si uvedomiť, že nie všetky poškodenia členka môžu byť predmetom artroskopickej operácie a niektoré veľké poškodenia musia byť operované klasickou otvorenou operáciou.
Pred operáciou
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia, zdravotného stavu pacienta a celkovej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou, alebo v deň operácie a nalačno.
Priebeh operácie
Artroskopia členka sa vykonáva ambulantne alebo na operačnej sále. Vykonáva sa v celkovej anestézii alebo pri vedomí pacienta so spinálnou, epidurálnou alebo lokálnou anestéziou. Záleží na rozsahu plánovaného výkonu a zdravotnom stave pacienta. Pacient je v polohe na chrbte s nohou vysunutou cez okraj operačného stola alebo s nohou zvesenou cez kraj stola (operácia prednej časti) alebo v polohe na bruchu (operácia zadnej časti členka a päty). Cez malý rez sa zavedie do kĺbu artroskop a sledovaním na monitore sa prezrie buď predná alebo zadná časť kĺbu, podľa toho kde má pacient problémy. Ďalšími rezmi sa zavedú do kĺbu špeciálne nástroje, ktorými je možné vnútorné štruktúry kĺbu vyšetriť alebo operačne liečiť.
Po operácii
Po operácii má pacient na členku elastickú bandáž. Počas prvých dní po opustení kliniky by mal pacient odpočívať s vyloženou nohou približne 15 cm nad úrovňou srdca. Neskôr by si mal nohu vykladať čo najčastejšie ako to bude možné. Podľa druhu a závažnosti operácie pacient používa barle, aby nezaťažoval operovanú končatinu a začína s rehabilitáciou. Po 2 až 4 týždňoch môže začať zaťažovať operovanú končatinu, pri zložitých operáciách až po 3 mesiacoch.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie.
Výhody
- zlepšenie kvality života
- minimálne invazívny zákrok
- nižšia úroveň bolesti ako pri otvorenej operácii
- krátky čas hojenia