Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Artroskopia ramena je miniinvazívna metóda, ktorá vo väčšine prípadov nahradila v minulosti vykonávanú otvorenú operáciu ramenného kĺbu. Pri operácii sa používa štandardné artroskopické vybavenie – endoskop (tenký optický kábel, na jednom konci je umiestnená kamera, ktorá sa zavádza do kĺbu a na druhom konci je obraz z kamery premietaný do počítača). Artroskopiou ramena lekár získa informácie o type a rozsahu poškodených tkanív, ktoré nemôže získať inou metódou (RTG, MRI, USG, CT vyšetrením a pod.) a následne môže na základe nálezu začať ihneď s liečebným výkonom.

Bolesť ramena

žka operácie: 30-90 minút

Anestézia: lokálna alebo celková

Zotavenie: 1 – 6 mesiacov

Návrat do práce: 7 dní až niekoľko mesiacov (záleží od práce ktorú vykonávate)

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Pre koho je určená

Medzi najčastejšie indikácie artroskopie ramena patria:

  • luxácia ramenného kĺbu (vyĺbenie ramena) – k vykĺbeniu dochádza najčastejšie pri úraze (páde, autonehode). Odtrhnutím časti kĺbneho púzdra dochádza k nestabilite. Artroskopiou sa kĺbne púzdro zastabilizuje späť. Existuje množstvo druhov operácie stabilizácie ramena
  • vybratie úlomkov spojivových tkanív vnútri kĺbu– tieto spôsobujú problémy pri pohybe v kĺbe
  • impigement syndróm (úžinový syndróm ramena)– chronické ochorenie spôsobené degeneratívnym opotrebovaním rotátorovej manžety. Artroskopiou sa uvoľnujú chronicky utlačované svalové šľachy
  • poškodenie rotátorovej manžety– ako dôsledok impigement syndrómu, kedy dochádza k pretrhnutiu svalových úponov. Artroskopiou chirurg vyšetrí stav svalov a ak je potrebné prišije pretrhnuté šľachy späť ku kosti
  • poškodenie šliach bicepsu– dochádza k nemu pri chronickom zaťažovaní ramenného kĺbu, najčastejšie u volejbalistov a hádzanárov
  • ošetrenie poškodenej kĺbovej chrupavky
  • ošetrovanie pri zápaloch – reumatizme
  • ošetrovania zvápenatelých tkanív
  • diagnostika príčiny a ošetrenia ztuhnutého ramena
  • diagnostika chronických bolestí ramena

Treba si uvedomiť, že nie všetky poškodenia ramena môžu byť predmetom artroskopickej operácie a niektoré veľké poškodenia musia byť operované klasickou otvorenou operáciou.

Pred operáciou

Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia ramenného kĺbu, zdravotného stavu pacienta a celkovej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou alebo v deň operácie a nalačno.

Priebeh operácie

Artroskopia ramena sa vykonáva ambulantne alebo na operačnej sále. Najčastejšie sa vykonáva v celkovej anestézii, niekedy sa znecitlivuje len ramenný kĺb a pacient je pri vedomí. Záleží na rozsahu plánovaného výkonu a zdravotnom stave pacienta. Pacient je v polohe na boku alebo v sede. Chirurg na zadnej strane ramena urobí malý rez, ktorým zavedie do kĺbovej dutiny endoskop. Endoskop prenáša obraz na monitor počítača, na ktorom chirurg skontroluje tkanivá vo vnútri alebo v okolí kĺbu. Pokiaľ je to možné, chirurg začne ošetrovať poškodené štruktúry prostredníctvom nástrojov, ktoré zavedie do kĺbu druhým malým rezom na prednej strane ramena.

Po operácii

Po operácii odchádza pacient spravidla na druhý deň do domáceho ošetrenia. V závislosti od druhu operácie nosí pacient niekoľko týždňov fixačnú ortézu, v ľahších prípadoch niekoľko dní fixáciu šatkou. Počas fixácie je potrebné dodržiavať kľudový režim. Pacient podľa poučenia lekárom precvičuje len zápästie a lakťový kĺb. Po zložení fixácie začne pacient s rehabilitáciou s fyzioterapeutom.

Napriek tomu, že artroskopiou sa nevykonávajú veľké rezy, doba zotavenia je pomerne dlhá a pohybuje sa od 1 do 6 mesiacov v závislosti od toho, aké opravy v ramene boli vykonané. Bolesť a diskomfort môžu trvať niekoľko týždňov po zákroku, na zmiernenie opuchov a bolesti sa podávajú lieky a prikladá ľad. Mnohí pacienti sa po týždni môžu vrátiť k ľahkým každodenným aktivitám. Ťažšie fyzické aktivity však až niekoľko mesiacov po artroskopii.

Doba zotavenia sa líši v závislosti od typu operácie ramena, rozsahu opravy a tiež individuálnou toleranciou bolesti (môže ovplyvniť výkon rehabilitačných cvičení). V dôsledku toho sa niektorí pacienti zotavia relatívne rýchlo, zatiaľ čo iní potrebujú viac času.

Rehabilitácia po oprave rotátorovej manžety:

Prvý mesiac po operácii poškodenej rotátorovej manžety pacient nosí popruh a nie je povolený žiadny pohyb, kým sa nedosiahne čiastočná regenerácia. Potom lekár a pacient pracujú na posilnení ramena. Zotavenie trvá 3 až 4 mesiace.

Rehabilitácia po Bankartovej plastike:

Počas prvého mesiaca nie je dovolené vystrieť alebo ohnúť rameno, ale zavádzajú sa niektoré cvičenia. Pacient musí nosiť šatku a udržiavať správnu polohu ramena. Po 2 – 2,5 mesiacoch sa rehabilitačný program zameriava na obnovu celého rozsahu pohybu a naťahovania. Zotavenie sa zvyčajne dosiahne za 6 mesiacov.

Rehabilitácia po zlomeninách ramena:

Fyzikálna terapia môže trvať až 1,5 mesiaca a kosti sa zvyčajne hoja za 1,5 – 3 mesiace. Niekedy však môže trvať aj rok, aby sa mohlo plece zaťažovať normálnou váhou.

Možné riziká a komplikácie

Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:

  • prekonaná trombóza, embólia
  • používanie hormonálnych preparátov
  • poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
  • obezita,dna,
  • psoriáza,
  • iné prekonané ochorenia.

Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:

  • nadmerná krvácavosť
  • neustupujúci opuch ramena
  • krvné zrazeniny
  • zanesenie infekcie
  • problémy spojené s podaním anestézie.

Výhody

  • lepší pooperačný rozsah hybnosti
  • zlepšenie kvality života
  • minimálne invazívny zákrok
  • krátky čas hojenia
  • rýchlejšia a menej bolestivá rehabilitácia
  • menej zjazvenia

Blog – súvisiace články

Artróza kolena (gonartróza) – príznaky a liečba

Artróza kolena (gonartróza) je pomerne častým problémom s kĺbmi. Hoci toto ochorenie vieme liečiť, ide o zdĺhavý proces. Preto je dôležité dbať čo najviac na prevenciu a svoje kolená si chrániť. Čo je to artróza kolena? Artróza kolena, odborne nazývaná aj gonartróza, je ochorenie počas ktorého dochádza k rozpadu a miznutiu chrupavky v kolene. Nejde [...]

Karpálny tunel – príznaky, liečba a prevencia

Syndróm karpálneho tunela je nervové ochorenie, ktoré začína trápiť čoraz viac ľudí. Liečiť sa síce dá, no oveľa jednoduchšie a lepšie je sa tomuto zdravotnému neduhu vyhnúť. Stačí sa držať niekoľkých hlavných zásad. Ak by chceli nájsť karpálny tunel na ruke, musíte ho hľadať v oblasti zápästia. Ide o úzku štrbinu, ktorou do dlane prechádza […]

Bolesť krčnej chrbtice – príznaky, prejavy a liečba

Nesprávne pohybové stereotypy, nedostatok vitamínov, či stres dávajú dennodenne zabrať krčnej chrbtici, ktorá už aj bez nich má namáhavú funkciu. Nie je preto žiadnym prekvapením, keď dlhodobo preťažovaná krčná chrbtica dá o sebe vedieť bolesťami. Krčnú chrbticu tvorí 7 stavcov (označujú sa C1-C7), pričom každý z nich má svoju špecifickú úlohu a tomu prispôsobený tvar. [...]

Meniskus kolena – prejavy, stupne poškodenia a liečba

Poškodený meniskus nie je len výsadou športov, ale potrápiť môže každého. Niekedy môže stačiť jeden nešťastný pohyb či pád, a problémy sú na svete. V každom kolene sa medzi stehennou a holennou kosťou nachádzajú 2 menisky – vonkajší a vnútorný. Ide o väzivové chrupky, ktorých hlavnou úlohou je tlmenie nárazov. Zároveň sú zodpovedné za celkovú [...]

Voda v kolene – príčiny, príznaky a liečba

Prítomnosť nadmerného množstva vody v kolene, ktorá spôsobuje jeho opuch, je jedným z príznakov poškodenia kolenného kĺbu. Príčina vzniku vody v kolene môže byť rôzna od úrazu až po zápalové ochorenie.

Bolesť lakťa – najčastejšie príčiny a najúčinnejšia liečba

Bolesť lakťa môže mať rôzne príčiny. Časté sú úrazové poranenia lakťa, ktoré nás sa nám môžu stať nie len pri športe, ale aj v bežnom živote. Najvážnejšími následkami úrazu sú vykĺbenie a zlomenina lakťa.

Bolesť ramena – toto sú najčastejšie príčiny bolesti v ramene

Svojim ramenám obvykle nevenujeme veľa pozornosti. To sa zmení vo chvíli, v ktorej nám bolesť ramena spraví z pôvodne jednoduchých každodenných činností ako fénovanie vlasov, zvesenie kabáta z vešiaka či zapnutie podprsenky heroický výkon.

Bolesť kolena – najčastejšie príčiny a prevencia

Kedy navštíviť lekára pri bolesti kolena, aké sú najčastejšie zranenia kolena, rizikové faktory a prevencia.

Rehabilitácia

Rehabilitácia má nezastupiteľné miesto v prevencii, diagnostike a liečbe ochorení pohybového aparátu. Rehabilitácia je komplexný proces, ktorý zlepšuje priebeh ochorenia a urýchľuje návrat pacienta do normálneho života. Diagnostické metódy a rehabilitačné liečebné prostriedky majú svoju presnú indikáciu, aplikujú ich rehabilitační lekári, rehabilitační pracovníci alebo fyzioterapeuti.

Nezabudnite pred operáciou

Aktuálny zdravotný stav.
Pre bezproblémový priebeh operácie je dôležitý aj váš aktuálny zdravotný stav. Prechladnutie, infekcia, zápal, zvýšená teplota môžu znamenať preloženie termínu operácie. Informujte svojho operatéra o všetkých akútnych zdravotných problémoch, ktoré sa u vás vyskytli v priebehu 14 dní pred operáciou.

Bolesť a ochorenia chrbtice – príčiny a liečba

Chrbtica je zložitý anatomický útvar, ktorý sa skladá sa zo 7 krčných, 12 hrudníkových a 5 driekových stavcov, ktoré sa pripájajú na krížovú kosť a kostrč. Hlavnou zložkou pohybového segmentu chrbtice je medzistavcová platnička spájajúca dva susedné stavce. Súčasťou tejto pohybovej jednotky sú medzistavcové kĺby, väzy a priľahlé svaly.

Totálna endoprotéza (TEP) kolenného kĺbu

Kolenný kĺb patrí do skupiny najčastejšie poranených kĺbov v ľudskom tele. Poranenie kolena je dôsledkom vrodených zmien, ako napr. hypermobilita a laxita (vrodená porucha pevnosti spojiva-kĺbového puzdra a väziva) alebo degeneratívnych zmien, artróza kolenného kĺbu.

Totálna endoprotéza (TEP) bedrového kĺbu

Bedrový kĺb je najväčším kĺbom ľudského tela. Skladá sa z jamky v panvovej kosti a do nej zapadajúcej hlavice na krčku stehennej kosti. Bolesť bedrového kĺbu je buď bolesťou samotného kĺbu, alebo okolitého väziva, môže byť dôsledkom vrodeného vyskočenia bedrových kĺbov, vrodenej deformácie bedrových kĺbov, opotrebovaní bedrových kĺbov alebo zlomeninami v oblasti bedrového kĺbu (napr. krčku stehennej kosti).

Artroskopia / cena

Cena artroskopie sa odvíja v prvom rade od toho, či ide o zdravotný výkon plne alebo čiastočne hradený zo zdravotného poistenia alebo nie a či vám bude poskytnutá štandardná alebo nadštandardná zdravotnú starostlivosť (napr. použitie materiálov alebo pomôcok, ktoré nie sú zahrnuté v základnej zdravotnej starostlivosti), resp. nadštandardné služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (napr. nadštandardná izba).

Ako prebieha artroskopia

Artroskopia je moderná vyšetrovacia a liečebná metóda poranení a ochorení končatinových kĺbov. Výhodami artroskopie sú malá operačná ranka, presné prehliadnutie kĺbu, rýchlejšie hojenie a rehabilitácia,  menšie riziko infekcie, menšia pooperačná bolesť, a rýchle zotavenie pacienta po operácii.

Kedy na súkromnej ortopedickej klinike neplatíte

Väčšina súkromných ortopedických kliník má uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. To znamená, že za to, čo vám bezplatne poskytnú v štátnych nemocniciach, nezaplatíte nič ani v súkromných centrách a klinikách.

Achillova šľacha

Achillova šľacha je najväčšia šľacha v ľudskom organizme spájajúca trojhlavý sval lýtka s pätovou kosťou. Má významnú úlohu v koordinácii chôdze. Achillova šľacha sa môže poškodiť roztrhnutím alebo zápalom a degeneráciou.

Artroskopia bedrového kĺbu

Artroskopia bedrového kĺbu sa v posledných rokoch veľmi rýchlo rozvíja. Je však technicky náročná. Vzhľadom na tvar kĺbu a jeho hlboké uloženie je manipulácia s nástrojmi náročnejšia, vyžaduje skúsenosti a dobré prístrojové vybavenie. Problémy spôsobuje obezita a veľká svalová hmota.

Tenisový lakeť / golfový lakeť

Tenisový lakeť je bolestivý stav vonkajšej strany lakťového kĺbu spôsobený zápalovou reakciou úponu šliach svalov predlaktia. Bolestivý stav vnútornej strany lakťového kĺbu sa nazýva golfový lakeť.

Ortopedické ochorenia a ich liečba

Ortopédia sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení a úrazov pohybového ústrojenstva, teda kostry, chrbtice, kĺbov a svalov. Okrem úrazov postihuje pohybový aparát opotrebovanie súvisiace s vekom, ale aj s chybnými návykmi a nesprávnym životným štýlom.

Anestézia

Anestézia je čiastočná alebo celková strata citlivosti, počas ktorej vymiznú obranné reflexy organizmu, a tak sa zabráni pocitu bolesti. Zaisťuje bezbolestnosť medicínskych výkonov.
Celková anestézia je stav celkového znecitlivenia s kontrolovanou (riadenou) stratou vedomia pacienta (uspanie). Spočíva v podávaní špecifických liekov, celkových anestetík buď injekciou do žily alebo cez dýchacie cesty.

Predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie je príprava pacienta pred plánovanými diagnostickými alebo liečebnými výkonmi s potrebou anestéziologickej starostlivosti. Vyhodnocuje sa zdravotný stav pacienta, posudzuje sa riziko plánovaného zdravotného výkonu.

Liečba krvnou plazmou

Liečba krvnou plazmou je využívaná pri artrózach veľkých a stredne veľkých kĺbov, bolesti šliach a šľachových úponov, pri chronických bolestiach chrbtice a na skrátenie doby rekonvalescencie poúrazových a pooperačných stavov. Používa sa ako podporná terapia pri natrhnutí väzov a šliach, zápalov šliach a väzov, v počiatočných štádiách poškodení chrupavky.

Konzervatívna / neoperačná liečba

Konzervatívna, neoperačná liečba má významnú úlohu v liečbe ortopedických ochorení. Neoperačná liečba v ortopédií sa samozrejme líši pri jednotlivých diagnózach, všeobecne však možno povedať, že zahŕňa zdravotnú starostlivosť formou farmakoterapie – liečby liekmi a masťami, hormonálne obstreky, liečbu krvnými preparátmi,

Ortopedické vyšetrenie

Ortopedické vyšetrenie diagnostikuje najmä vrodené a získané poruchy kĺbov a chrbtice, ich poškodenie opotrebovaním alebo úrazom. Súčasťou ortopedického vyšetrenia je anamnéza – informovanie lekára o vašich aktuálnych zdravotných problémoch, zdravotnom stave, súvisiacich zdravotných informáciách vo vašej rodine, charaktere zamestnania, voľnočasových aktivitách, ktoré by mohli ovplyvňovať váš zdravotný stav.

Jednodňová chirurgia v ortopédii

S rozvojom medicínskych postupov neustále narastá množstvo výkonov, ktoré môžu byť predmetom jednodňovej chirurgie v ortopédii.
Pri veľkom množstve operačných zákrokov nie je pobyt v nemocnici nevyhnutný, pretože sa dajú vykonať formou jednodňovej chirurgie.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné