Čo je plastika predného skríženého väzu
Po bočných stranách kolena sa nachádza vnútorný a vonkajší postranný väz a v strede kolena predný a zadný skrížený väz. Predný skrížený väz spája prednú časť holennej kosti so zadnou stranou stehennej kosti. Plastika predného skríženého väzu je chirurgický zákrok, ktorým sa nahradzuje roztrhnutý predný skrížený väz v kolene. Operácia sa vykonáva cez malé rezy okolo kolenného kĺbu.
Dĺžka operácie: 60 min
Anestézia: lokálna alebo celková
Zotavenie: 6 – 12 týždňov
Dĺžka pobytu na klinike:
Návrat do práce: administratívna práca po 2 – 3 týždňoch, fyzická 2 – 3 mesiacoch, vrcholoví športovci po 6 mesiacoch návrat do plnej tréningovej aktivity
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
Poškodenie predného skríženého väzu sa stáva najčastejšie pri priamom náraze do kolena pri úrazoch alebo športe. Je to bolestivý stav, pacient cíti prasknutie v kolene, koleno je vybočené a neskôr aj opuchnuté. Miera poškodenia sa diagnostikuje magnetickou rezonanciou alebo aj artroskopickou operáciou.
Liečba poškodenia skríženého väzu je na začiatku väčšinou konzervatívna. Plastika je vhodná najmä pre športovcov a aktívnych ľudí. Bez operácie sa dá normálne chodiť, aj keď s rizikom ďalšieho podvrtnutia kolena a následného poškodzovania štruktúr vo vnútri kĺbu, ktorej následkom môže byť predčasný rozvoj artrózy.
Pred operáciou
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia kolenného kĺbu, zdravotného stavu pacienta a posúdenia celkovej zdravotnej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou, alebo v deň operácie a nalačno. Pred operáciou treba oblasť kolenného kĺbu oholiť.
Priebeh operácie
Priebeh operácie závisí od výberu metódy rekonštrukcie predného skríženého väzu. Najčastejšie používanými metódami sú:
- Použitie štepu z ligamentum patellae (z väzivového úponu štvorhlavého stehenného svalu)
Tento štep sa používa u aktívnych a profesionálnych športovcov.
- Štep z hamstringov (svalov na zadnej strane stehna)
Používa sa u rekreačných športovcov a starších pacientov.
Po operácii
Pacient odchádza do domáceho ošetrenia zvyčajne v deň operácie. Pacient na odľahčenie operovanej končatiny používa barle (3 – 4 týždne) a nosí špeciálnu pooperačnú ortézu (cca 10 – 14 dní). Prvá kontrola nasleduje cca 8 – 10 dní po operácii, kde sa odstránia stehy.
Doba rekonvalescencie záleží od výberu operačnej metódy. Pri metóde patelárneho štepu predstavuje doba hojenia 6-8 týždňov, pri metóde štepu z hamstingu až 12 týždňov. Plná športová záťaž sa odporúča až 6 – 8 mesiacov po operácii.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie:
- obmedzená hybnosť operovaného kolena
- pretrhnutie štepu
- nadmerná krvácavosť
- obmedzenie hybnosti
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
problémy spojené s podaním anestézie.
Výhody a nevýhody metódy patelárneho štepu:
Medzi najčastejšie nevýhody patria problémy súvisiace s odborom štepu, ako bolesť v mieste odberu štepu, bolesť pri kľačaní, zjazvenie (cca 5 – 7 cm jazva). Výhodou je kratšia doba hojenia – cca 6 – 8 týždňov.
Výhody a nevýhody metódy hamstingu:
Výhodou tejto metódy je minimálne narušenie oblasti z ktorej sa štep odoberá (cca 3 cm), pacienti nemajú problémy s kľačaním. Pacienti pociťujú menšiu bolesť bezprostredne po operácii ako aj pri návrate k športovým aktivitám. Nevýhodou je však dlhšia doba hojenia, ktorá predstavuje cca 12 týždňov. Nevýhodou je tiež skutočnosť, že po odbere štepu stratia hamstringy približne 10% svojej sily čo môže byť problémom pre profesionálnych a aktívnych športovcov.