Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia poškodzujúce ruku a postihuje najčastejšie ženy. Vzniká na základe genetickej predispozície, po úrazu zápästia, po zápaloch, dlhodobým preťažovaním ruky napr. práca s počítačom, hormonálne zmeny v organizme – menopauza, tehotenstvo.
Dĺžka operácie: 10 – 20 min
Anestézia: lokálna
Zotavenie: do 6 týždňov v prípade otvorenej operácie
Návrat do práce: 2-3 týždne
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je operácia karpálneho tunela určená
Medzi typické príznaky patria náhle alebo postupne sa rozvíjajúce bolesti ruky a „mravenčenie“ (tŕpnutie) prstov ruky, ktoré sa môže objaviť cez deň ale i v noci (pacienti sa často budia a nemôžu pre ťažkosti zaspať). Pre syndróm je typická nemožnosť vykonávania určitých činností ako napr. vypadávanie predmetov z ruky, pacient si nevie zapnúť gombík, pri jemnej činnosti neudrží predmet v ruke. Častá je i stuhnutosť ruky, zvýšená únavnosť, opuch ako i obmedzená pohyblivosť prstov (pacient nevie prsty plne pokrčiť do dlane).
Pred operáciou
Operácia sa vykonáva v miestnom znecitlivení a preto nevyžaduje špeciálnu prípravu. Ak pacient užíva lieky ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. Anopyrín), je vhodné ich týždeň pred operáciou vysadiť. Pacienti ktorí užívajú lieky na riedenie krvi (napr. Warfarín) je potrebná úprava dávky po konzultácii s lekárom.
Priebeh operácie karpálneho tunela
Pacient sa na kliniku dostaví v deň operácie. Operácia sa vykonáva buď endoskopicky alebo otvorenou operáciou. Endoskopická operácia je menej invazívna. Pri otvorenej operácii sa pomocou pozdĺžneho rezu v dlani pretína priečny väz v oblasti zápästia, pod ktorým prechádza stlačený nerv (nervus medianus) a tým dochádza k uvoľneniu nervu z jeho obalov (neurolýza).
Po operácii
Pacient opúšťa kliniku už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po operácii). Na druhý deň po zákroku je nevyhnutné cvičenie s operovanou rukou (cviky budú predvedené operatérom). Bandáž na ruke je treba nosiť po dobu 2 týždňov. Po 10-14 dňoch pacient prichádza na kontrolu za účelom odstránenia stehov. Operovanú ruku môže začať pacient používať na bežné činnosti po treťom týždni od zákroku. Nasledujúce 2 až 3 mesiace je nutné vyhýbať sa akémukoľvek záťažovému používaniu postihnutej ruky.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie:
- nadmerné krvácanie počas a po operácii
- roztrhanie operačnej rany
- predĺžené hojenie rany
- tvorba hypertrofických a keloidných jaziev
- alergická reakcia na dezinfekciu a použitý materiál.
Pripravili sme aj podrobný článok o problémoch s karpálnym tunelom.