Čo je hallux valgus – vybočený alebo zakrivený palec
Hallux valgus, známy aj ako vybočený alebo vykrivený palec, je rozšírenou deformáciou palcov na nohách, ktorá je často sprevádzaná aj ďalšími súvisiacimi deformáciami chodidla. Deformita vzniká na genetickom podklade a je zhoršovaná nevhodnou obuvou, preťažovaním alebo úrazmi. Takmer vždy je hallux valgus spojený s ďalšími abnormalitami nohy: porušenie priečnej klenby nohy, vytŕčaním hlavičky I. predpriehlavkovej kosti, vnútorná rotácia palca. Ochorenie postihuje najmä ženy nad 40 rokov, výnimočne v mladšom veku. Muži tvoria len asi 15% celkového počtu pacientov.
Dĺžka operácie: 30-60 minút
Anestézia: lokálna alebo celková
Zotavenie: 2-6 týždňov
Návrat do práce: 4 týždne
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
K chirurgickému zákroku sa pristupuje najmä v prípadoch, kedy haluxy spôsobujú pacientom bolesti a s tým súvisiace problémy pri chôdzi. Tie môžu byť vyvolané zápalovými procesmi a opuchmi v dôsledku zvýšeného tlaku na palcový kĺb či trenie obuvi pri chôdzi. Vhodná obuv je pritom často pre pacientov s haluxami nedosiahnuteľná, keďže sa im noha zväčší natoľko, že nie je možné zohnať dostatočne široké topánky. Haluxy môžu byť tiež príčinou ďalších zdravotných problémov, ako je artritída či vznik kladivkových prstov na nohách, kedy palec svojim tlakom vytlačí druhý prst nad ostatné prsty na nohách, čo môže mať zas ďalšie nepríjemné následky.
Pred operáciou
Operácia haluxov môže prebiehať rôznymi spôsobmi a môže vyžadovať väčší alebo menší zásah v závislosti od štádia ochorenia a stavu poškodenia (deformácií) chodidla. Vykonáva sa v lokálnej alebo celkovej anestézii, pričom v druhom prípade je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie.
Priebeh operácie
Typ operačnej liečby je závislý od stupňa postihnutia a od prítomnosti alebo neprítomnosti degeneratívnych zmien. Pri slabo rozvinutom haluxe stačí odstrániť výrastok na nohe cez malý rez nad deformitou. V prípade potreby je možné premiestniť časť väziva tak, aby sa narovnal palec a obnovila rovnováha svalstva na nohe. V rozvinutejšom štádiu ochorenia je potrebná rekonštrukcia poškodených častí nohy. To sa uskutočňuje presunutím mäkkých častí, ako sú svaly, väzivo či šľachy do želanej polohy, ktorá sa následne fixuje pomocou skrutiek, drôtov alebo dláh, aby bolo zabezpečené jej správne zhojenie. Cieľom operácie je uľaviť pacientovi od bolesti, zamedziť progresu ochorenia a vzniku ďalších deformít a s tým spojených zdravotných komplikácií a v neposlednom rade aj dosiahnuť estetický vzhľad chodidla.
Po operácii
Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domácej liečby je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň). Bezprostredne po operácii môže pacient pociťovať bolesť a môžu pretrvávať opuchy v mieste operácie. Úľavu od bolesti, ako aj zmiernenie opuchov dosiahneme držaním operovanej končatiny vo zvýšenej polohe. Po operácii musí byť chodidlo počas najbližších 4 až 6 týždňov fixované dlahou alebo špeciálnou topánkou na odbremenenie priehlavku. Odporúča sa nezaťažovať operovanú nohu, kým sa nestabilizuje nová poloha chodidla.
Až po tomto období nasleduje obdobie rehabilitácie, pričom sa postupne zvyšuje záťaž na chodidlo. Cieľom rehabilitácie je obnovenie pohyblivosti a spevnenie svalstva, ktoré drží kosti na nohe v správnej polohe. Vo väčšine prípadov dochádza k obnoveniu funkcie chodidla do 2 mesiacov po zákroku.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie sú pri dodržiavaní všetkých pokynov veľmi zriedkavé. Väčšinou sú to:
- mierne pooperačné bolesti
- pretrvávajúci opuch
- zvýšené krvácanie
- zápal operačnej rany
Chirurgická liečba haluxov má dlhodobý efekt. Pri genetickej predispozícii je však dobre vyhýbať sa aj po operácii úzkym topánkam a vysokým opätkom, aby sa ochorenie opäť nerozvinulo.