Čo to je Achillova šľacha
Achillova šľacha je najväčšia šľacha v ľudskom organizme spájajúca trojhlavý sval lýtka s pätovou kosťou. Má významnú úlohu v koordinácii chôdze. Achillova šľacha sa môže poškodiť roztrhnutím, zápalom alebo degeneráciou. K zápalu Achillovej šľachy dochádza najčastejšie v prípade, keď je táto šľacha vystavená príliš veľkému zaťaženiu. Pri chronickom preťažovaní nastávajú na Achillovej šľache degeneratívne zmeny, ktorých typickým prejavom je chronická bolesť po záťaži a limitácia hybnosti v členkovom kĺbe. Konzervatívnou liečbou poškodení Achillovej šľachy je najmä farmakoterapia – liečba liekmi a masťami, injekcia steroidov, kľud, ľadové obklady, stiahnutie elastickým obvínadlom, kompresia, resp. zafixovanie sadrovým obväzom, ortéza, bandáž, taping, pulzná rázová vlna, rehabilitácia.
Dĺžka operácie:
Anestézia: celková
Zotavenie: 8 týždňov
Dĺžka pobytu na klinike: 1-2 dni
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
Operácia je určená pre pacientov, ktorí majú diagnostikované pretrhnutie Achillovej šľachy. Diagnostika najčastejšie prebieha pohľadom a pohmatom – šľacha pod kožou nie je celistvá a je možné v tomto mieste nahmatať priehlbinu. V prípade pochybností sa robí Thomsonov test – pacient leží na bruchu s ohnutým kolenom do 90 stupňov, stlačí sa lýtkový sval a v prípade, že pacient nepohýbe špičkou nohy, Achillova šľacha je pretrhnutá.
Pred operáciou:
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia, zdravotného stavu pacienta a celkovej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou, alebo v deň operácie a nalačno.
Priebeh operácie:
Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Môže sa vykonávať niekoľkými spôsobmi. V poslednom období sa preferujú miniinvazívne techniky, ktoré miesto pretrhnutia Achillovej šľachy otvárajú len minimálne – 3 až 4 cm a stehy sa zavádzajú špeciálnymi nástrojmi nad a pod úroveň pretrhnutia.
Po operácii:
Pacient môže opustiť kliniku už po niekoľkých hodinách po operácii. Noha spevnená dlahou alebo ortézou, pacient berie ako prevenciu vzniku trombózy lieky na riedenie krvi. Na druhý deň po operácii absolvuje na klinike preväz. Dlaha alebo ortéza sa používa cca 4 až 6 týždňov, pacient používa barle cca 8 týždňov. Návrat k športovým aktivitám po 6 mesiacoch.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie.