Čo je endoskopická operácia chrbtice
Pri bolestiach chrbtice je základom liečby kľudný režim a medikamentózna liečba (lieky proti bolesti, masti a gély…). Veľmi účinnou je rehabilitácia – rehabilitačné cviky, masáže, kúpele a fyzikálne terapie ako elektroliečba, magnetoterapia, kinezioterapia a pod. V prípade závažnejších prípadoch je potrebné využiť možnosť chirurgickej liečby. Pri liečbe vysunutej medzistavcovej platničky sa nahrádzajú otvorené operácie chrbtice pre pacienta šetrnejšou, menej rizikovou a menej bolestivou endoskopickou operáciou. Ide o miniinvazívnu operáciu, pri ktorej sa šetrne cez malý, menej ako 1 centimetrový rez pomocou endoskopu odstráni vysunutá časť platničky.
Dĺžka operácie: 40 – 60 min
Anestézia: celková
Zotavenie: niekoľko dní
Návrat do práce: niekoľko dní (pri fyzicky nenáročnom zamestnaní)
Cena: 2.500 Eur vrátane pred a pooperačnej zdravotnej starostlivosti
Pre koho je určená
Operácia je určená najmä pre pacientov ktorí trpia degeneratívnym ochorením chrbtice, pri ktorom dochádza k vysunutiu medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti.
Pred operáciou
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia, zdravotného stavu pacienta a posúdenia celkovej zdravotnej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou, alebo v deň operácie a nalačno.
Priebeh operácie
Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Trvá okolo 40 minút. Bolesť spôsobovaná vysunutou platničkou ustúpi hneď po operácii. Pacient zvyčajne v ten istý po operácii odchádza domácej liečby. Endoskopická operácia chrbtice je pre pacienta veľmi šetrná operačná metóda. Malý rez znamená menšie poškodenie tkaniva, tým aj menšiu bolesť po operácií a rýchlejšie hojenie.
Po výkone musí pacient ležať 2 hodiny a ďalších 24 hodín je monitorovaný. Na druhý deň je prepustený do domácej starostlivosti, kde musí dodržovať pooperačný režim.
Po operácii
Nie je potrebná dlhšia hospitalizácia, pacient na kliniky obvykle strávi len jeden deň. Doba práceneschopnosti sa líši od fyzickej náročnosti zamestnania. Pri fyzicky nenáročných povolaniach sa vracia pacient do práce už po niekoľkých dňoch.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie:
- nežiaduce reakcie na anestetikum
- neočakávaná strata krvi počas zákroku
- lokalizované infekcie, bez ohľadu na to, ako malá je oblasť rezu
Výhody
- minimálne invazívny zákrok, veľmi šetrná operačná metóda
- nízka pravdepodobnosť komplikácii v priebehu operácie (krvácanie, infekcia, poškodenie nervových štruktúr) alebo po operácii (vznik pooperačnej epidurálnej jazvy alebo fibrózy),
- menšia bolesť po operácii a rýchlejšie hojenie
- rýchly návrat do práce a k bežným aktivitám