Artroskopia lakťa je minimálne invazívny zákrok, ktorým chirurg diagnostikuje problém a zároveň môže zahájiť liečebný postup. Operácia sa vykonáva prostredníctvom endoskopickej sondy, ktorá je zavedená do kĺbu cez malý rez. Snímky z vnútornej strany lakťa sa premietajú na obrazovku počítača.
Dĺžka operácie: 20 – 60 min
Anestézia: lokálna, regionálna alebo celková
Zotavenie: 1 – 6 týždňov
Návrat do práce: 2 – 3 týždne
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
Operácia je určená najmä pre pacientov, ktorí trpia nasledujúcimi diagnózami:
- tenisový lakeť
- bolesti, opuchy, stuhnutie lakťa
- poškodenie kĺbovej chrupavky.
Pred operáciou
Pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie. Podľa typu plánovanej operácie, miery poškodenia kĺbu, zdravotného stavu pacienta a posúdenia celkovej zdravotnej anamnézy pacient príde na kliniku buď deň pred operáciou, alebo v deň operácie a nalačno.
Priebeh operácie
Artroskopia lakťa sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. Pacient leží na chrbte, ruka je zavesená na špeciálnom držiaku, Chirurg vykoná niekoľko drobných rezov (1cm) v oblasti lakťa a do kĺbu zavedie artroskop a všetky potrebné chirurgické nástroje. Lekár bude prostredníctvom artroskopu pozorovať váš lakťový kĺb, identifikuje problém a opraví ho. Na konci operácie budú rezy prešité a prelepené sterilnými náplasťami. Operácia podľa náročnosti trvá 20-60 minút a podľa nálezu sa vykonáva ošetrovanie chrupaviek, odstránenie voľných teliesok (synovektómia) a liečia sa poúrazové stavy a osteoartróza.
Po operácii
Po zákroku môže pacient pociťovať miernu bolesť v lakti a diskomfort, čo je úplne normálne a podávajú sa lieky proti bolesti a ľadové obklady. Toto môže trvať približne týždeň. Pooperačné doporučenia sú veľmi individuálne a vychádzajú z nálezu a chirurgických výkonov vykonaných v lakti. Návrat do práce a k bežným aktivitám môže trvať niekoľko týždňov.
Doba zotavenia sa líši v závislosti od typu operácie ramena, rozsahu opravy a tiež individuálnou toleranciou bolesti (môže ovplyvniť výkon rehabilitačných cvičení). V dôsledku toho sa niektorí pacienti zotavia relatívne rýchlo, zatiaľ čo iní potrebujú viac času.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšie rizikové faktory, o ktorých by ste mali informovať lekára:
- prekonaná trombóza, embólia
- používanie hormonálnych preparátov
- poruchy zrážania krvi, náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín,
- obezita,
- dna,
- psoriáza,
- iné prekonané ochorenia.
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- obmedzenie hybnosti
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie.
Výhody
- zmiernenie bolesti
- zlepšenie kvality života
- minimálne invazívny zákrok
- krátky čas hojenia