Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

PRK (Photorefractive Keratoctomy) je povrchová metóda odstránenia krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizmu. Vykonáva sa excimerovým laserom, ktorý odparí z povrchu rohovky nadbytočné tkanivo, ktoré spôsobuje očnú vadu.

PRK je najstaršia, dlhodobo používaná laserová metóda, ktorá bola schválená už v roku 1995. LASEK rovnako ako epiLASEK sú skratky používané na označenie technického postupu pri PRK. Táto metóda je základom pre excimer laserové zákroky a podstupujú ju klienti v súčasnosti menej často ako iné metódy. Metóda PRK je vhodná najmä pre pacientov, ktorí majú príliš tenkú rohovku a nemôžu podstúpiť iné laserové zákroky.

PRK

Dĺžka operácie: 15 – 20 min

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 5 – 6 dní

Dĺžka pobytu na klinike: niekoľko hodín

Návrat do práce: 3 – 5 dní

Cena: 375 €/ oko

Pre koho je určená

PRK je vhodná na odstránenie:

 • krátkozrakosti až do max. -6 dioptrií, v niektorých prípadoch je možné korigovať krátkozrakosť až do -12 dioptrií
 • ďalekozrakosti až do max. +4,5 dioptrií
 • astigmatizmu až do max. -4,0 or +4,0 dioptrií.

Možnosť odstránenia zmiešaných dioptrii závisí od výsledkov vyšetrenia.

Operácia ďalekozrakosti je kvôli najstabilnejším výsledkom po operácii najvhodnejšia po 35 roku života.

Pozor, pacienti, ktorí majú viac ako 40 rokov a používajú okuliare len na čítanie, nie sú ďalekozrakí. Táto očná chyba sa nazýva presbyopia, čo je zhoršenie akomodácie oka spôsobené vekom. Presbyopia sa rieši operačnou metódou PRELEX, ktorá spočíva vo výmene pôvodnej ľudskej šošovky za umelú multifokálnu vnútroočnú  šošovku.

Pred operáciou

Predoperačné vyšetrenie je zamerané na vyšetrenie vašich očí. Preto je možné absolvovať ho aj v deň operácie. Štandardne vyšetrenie prebehne v rámci prvej konzultácie na klinike a trvá približne 2 hodiny. Lekár po komplexnom posúdení vášho zdravotného stavu a refrakčnej chyby oka rozhodne, či ste vhodný na operáciu excimerovým laserom a odporučí vám vhodnú metódu. Podrobne vám vysvetlí postup zákroku a zodpovie všetky vaše otázky. Pri vyšetrení očného pozadia sa kvapkami rozširujú zreničky, preto je po vyšetrení približne 2 hodiny zhoršené videnie.

Pred operáciou musíte na 2 až 4 týždne (podľa odporučenia lekára) vysadiť nosenie mäkkých aj tvrdých kontaktných šošoviek.

Priebeh operácie

Zákrok prebieha len pár minút v lokálnej anestézii aplikáciou očných kvapiek a pri plnom vedomí pacienta. Trvá 15 – 20 minút. Nie je bolestivý.

Laserový lúč excimerového laserového prístroja pôsobí na povrch rohovky, a to buď bez predchádzajúceho zásahu chirurga – tzv. „no touch“ metóda, alebo po predchádzajúcom mechanickom odstránení povrchovej vrstvy rohovky (epitelu) lekárom.

Zákrok PRK je možné vykonať aj  na podklade tzv. digitálnej 3D mapy (WaveScan) vašej dioptrickej chyby. Táto moderná technológia zaručuje maximálnu bezpečnosť a precíznosť  zákroku. 3D mapa (WaveScan) je vytvorená počas predoperačného vyšetrenia.

Po operácii

Operácia je ambulantný výkon, hneď po nej odchádzate domov.

Asi po 3 až 4 hodinách vám môžu oči začať slziť, môžete cítiť jemné pálenie alebo rezanie oka, alebo mať pocit, akoby ste mali v oku niečo spadnuté. Oči vám môžu opuchnúť, slziť, začervenať a môžete mať aj pocit nádchy. Tieto bolesti nie sú nebezpečné a dajú sa dobre tlmiť bežnými liekmi proti bolesti /analgetikami/, ktoré si kúpite v lekárni a ktoré o kliniky na prvé dni dostanete. Oči si budete ošetrovať antibiotickými kvapkami a umelými slzami, po dobu 7 dní, 5x denne,1-2 kvapky do každého operovaného oka.

Prvé 3 dni po zákroku by ste mali dodržiavať kľudový režim, nenamáhať si oči pri počítači, šoférovaní, pozeraní televízie a bežnej pracovnej činnosti.

Možné riziká a komplikácie

Zákrok excimerovým laserom NIE JE vhodný pre pacientov:

 • mladších ako 18 rokov
 • s nestabilnou dioptrickou chybou
 • s ťažkými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami oka
 • v tehotenstve aj počas dojčenia
 • pri niektorých celkových ochoreniach (cukrovka, reumatické ochorenia, atď…)
 • s kardiostimulátorom
 • so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev.

Ako každá operácia, aj zákrok excimerovým laserom môže mať určité komplikácie. Všetky sa dajú vhodnou očnou liečbou dobre a bez následkov zvládnuť. Sú to napr.:

 • spomalené hojenie rohovky
 • drobné pooperačné jazvičky, ktoré spôsobujú jemný zákal a krátkodobé zvýšenie vnútroočného tlaku
 • pooperačné zákaly, ktoré vznikajú hlavne u pacientov s vysokými dioptriami sa postupne úplne rozpustia – resorbujú
 • pri vyššej krátkozrakosti môže po určitom čase dôjsť k regresii /návratu zvyškovej dioptrie/ a preto sa u vyšších dioptrií musí niekedy vykonať dokorigovanie. Na tento následný výkon sa vzťahuje prehlásenie kliniky o „doživotnej záruke“ a je bezplatný. Výsledky operácií a stabilita dioptrií je u pacientov do -6 dioptrií veľmi dobrá.
 • pri operáciách ďalekozrakosti excimerovým laserom sú výsledky zatiaľ celosvetovo horšie ako pri krátkozrakosti. Môže dôjsť častejšie k regresii, čiže návratu dioptrií.

Výhody

 • PRK metóda je vhodná pre ďalekozrakých aj krátkozrakých, rieši aj astigmatizmus
 • nie je nutné vykonávať rez rohovkou
 • skrátenie času operačného zákroku
 • možnosť bez významného rizika vykonávať aj rizikové športy, rizikové povolania
 • zákrok je možné vykonať aj na tenšej rohovke
 • dajú sa vykorigovať aj vyššie dioptrie
 • riešenie problémov so zrakom na dlhé obdobie
 • nízka bolestivosť
 • krátka doba rekonvalescencie

V ktorej klinike sa operácia metódou PRK vykonáva

Názov kliniky   Hodnotenie Hradené zo ZP* Doplatok Cena operácie Cena operácie
pre samoplátcov
Online dopyt
  Excimer s.r.o. Názov kliniky: Excimer s.r.o.
Karlova Ves
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie: 375 €/ oko  Cena operácie pre samoplátcov: 375 €/ oko  Online dopyt: Mám záujem
* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné