Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Šedý zákal (katarakta) sa prejavuje zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb, akoby vám výhľad prekrýval šedý závoj, ktorý postupne tmavne. Šedý zákal je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia, pri ktorom očná šošovka stráca priehľadnosť a prepúšťa stále menej svetla na sietnicu. Objavuje sa najmä vo vyššom veku, po 65 roku života, na jednom alebo oboch očiach. Príčiny je vzniku šedého zákalu nie sú jasné. Šedému zákalu zatiaľ nie je možné nijako zabrániť. Pri šedom zákale sa nedá zlepšiť videnie okuliarmi alebo kontraktnými šošovkami. V súčasnosti neexistuje iná efektívna liečba šedého zákalu ako chirurgická náhrada starej vlastnej šošovky novou, umelou vnútroočnou šošovkou. Bez operácie môže šedý zákal stále viesť až k slepote.

Šedý zákal liečba šedého zákalu

Dĺžka operácie: 2030 min

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 2 mesiace

Dĺžka pobytu na klinike: niekoľko hodín

Návrat do práce: 1 týždeň

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Pre koho je určená

Operácia šedého zákalu sa vykonáva za účelom jeho liečby. Vo väčšine prípadov nie je operácia akútna a máte dostatočný čas zvážiť svoje možnosti. Ak máte stále dobrý zrak, operáciu nemusíte potrebovať aj niekoľko rokov.

Pred operáciou

Vyšetrenie pred operáciou pozostáva z podrobných meraní, vyšetrenia, výpočtu hodnoty umelej šošovky, odberu výteru zo spojovkového vaku, pohovoru s pacientom a určenia termínu operácie. Vyšetrenie trvá 1,5 až dve hodiny. Pred operáciou je potrebné absolvovať aj interné predoperačné vyšetrenie.

Priebeh operácie

Operácia šedého zákalu patrí medzi najčastejšie a najbezpečnejšie očné chirurgické zákroky. Trvá približne 20 minút, prebieha ambulantne, po ležiačky, bez celkovej anestézie a bez následnej hospitalizácie. Operácia šedého zákalu je bezbolestná, oko je znecitlivené kvapkami a zafixované proti žmurknutiu špeciálnym fixátorom. Po odsatí zakalenej očnej šošovky sa do oka zavedie umelá vnútroočná šošovka. Umelá šošovka zostáva vo vašom oku natrvalo. Po operácií sa oko preliepa náplasťou. Naraz sa operuje len jedno oko. Operáciu je možné vykonať klasicky, alebo laserom. Cenu operácie ovplyvňuje aj typ použitej umelej šošovky.

Po operácii

1 – 2 dni po operácii prídete na kliniku na kontrolu. Ďalšia kontrola nasleduje po 1 týždni a potom asi po 1 mesiaci. Celkové hojenie očí trvá približne 4 – 6 týždňov. Po operácii sa predpisujú okuliare. Bezprostredne po operácii budete potrebovať, aby vás niekto odviezol domov. Mali by ste sa vyhnúť utieraniu očí, tlačeniu na oči alebo ich zakrývaniu, tiež sa vyhnite umývaniu očí vodou, ktorá by mohla spôsobiť infekciu. Operované oči je potrebné ošetrovať kvapkami a masťami, ktoré vám predpíše lekár. Po operácii je potrebné vyhnúť sa fyzickej námahe a športom. Vaše videnie sa začne zlepšovať v priebehu niekoľkých dní.

Možné riziká a komplikácie

Komplikácie po operácii šedého zákalu sú zriedkavé a väčšina sa dajú úspešne vyliečiť. Riziká zákroku zahŕňajú:

 • zápal
 • infekcia
 • krvácanie
 • opuch
 • ovísanie viečka
 • dislokácia umelej šošovky
 • odštiepenie rohovky
 • glaukóm
 • sekundárna katarakta
 • strata zraku.

Výhody

 • nízke riziko komplikácií

V ktorej klinike sa operácia šedého zákalu vykonáva

Názov kliniky   Hodnotenie Hradené zo ZP* Doplatok Cena operácie Cena operácie
pre samoplátcov
Online dopyt
  OFTAL s. r. o. Názov kliniky: OFTAL s. r. o.
Zvolen
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Áno  Doplatok: podľa ceny
vnútroočnej šošovky 
Cena operácie: hradí ZP  Cena operácie pre samoplátcov: 500 € k cene
sa pripočíta cena
vnútroočnej šošovky 
Online dopyt: Mám záujem
* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné