Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Jačmeň na oku je pomerne časté očné ochorenie ide o zápalové ochorenie, ktoré vzniká upchatím mazovej žľazy na okraji horného či dolného viečka, pričom sa vytvorí hrčka naplnená hnisom. Najčastejšou príčinou je stafylokoková infekcia, upchatie mazových žliaz, ale môže ho spôsobiť aj zle odstránený make-up či prach.

Prejavuje sa najmä svrbením oka, trhavou bolesťou, začervenaním oka alebo očného viečka, slzením a pocitom cudzieho telesa v oku.

Jačmeň môže byť vonkajší alebo vnútorný (tzv. vlčie zrno, chalazión). Rozlíšiť ich môžete najmä podľa polohy hrčky. Jačmeň sa nachádza na vonkajšej časti viečka, pri okrajoch očného viečka, vlčie zrno býva pod viečkom, medzi mihalnicami alebo v polovici očného viečka.  Jačmeň je  bolestivejší, ale hojí sa spravidla zhruba do 14 dní. Vlčie zrno je síce nebolestivé, ale hojí sa dlhšie, liečba môže trvať aj mesiac.

Jačmeň môže byť aj sprievodným znakom zápalu očného viečka. Vtedy sa sú však príznakmi aj červené viečka, bolesť v oku, hnisavé karpiny na mihalniciach a svrbenie.

Odstránenie jačmeňa

Dĺžka operácie: krátky ambulantný zákrok

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 2 – 5 dní

Návrat do práce: ihneď

Cena: 50 €

Pre koho je zákrok určený

Väčšina jačmeňov na oku sa zahojí sama s podporou domácej liečby, a to v priebehu jedného až troch týždňov. Domáca liečba spočíva najmä v zvýšenej hygiene a prikladaní teplých obkladov.

Pacienti s narušeným imunitným systémom (cukrovkári, onkologickí pacienti, pacienti po transplantáciách, HIV pozitívne osoby) by mali navštíviť lekára, hneď po objavení prvých príznakov. Lekára hneď pri prvých príznakoch  vyhľadajte aj v prípade, že  vás jačmeň trápi opakovane.

Navštíviť očného lekára by ste rozhodne mali ak sa príznaky v priebehu dvoch – troch týždňov nezlepšujú, alebo sa vám zhoršuje videnie. Konzultáciu s lekárom rozhodne vyžaduje, ak sa začervenanie začne šíriť na tvár či krk, alebo vyskytnú ďalšie symptómy, ako napríklad zvýšená teplota.

Pred operáciou

Predoperačné vyšetrenie je zamerané na vyšetrenie vašich očí. Preto je možné absolvovať ho priamo pred zákrokom. Vyšetrenie je bezbolestné, lekár len vizuálne preskúma vaše očné viečko zblízka. Pokiaľ je to potrebné, lekár vám predpíše antibiotiká (očné antibiotické masti, alebo tablety), masti s kortikoidmi, alebo vám vpichne kortikosteroidnú injekciu. Len malé percento prípadov je potrebné vyriešiť drobným ambulantným chirurgickým zákrokom.

Priebeh operácie

Odstránenie jačmeňa na oku je jednoduchý, rýchly zákrok v lokálnej anestézií, ktorý spočíva  v odstránení nahromadeného sekrétu a tenkého puzdra, ktoré ho obaľuje.

Po operácii

V niektorých prípadoch je potrebné oko po zákroku previazať. Niekoľko dní sa aplikuje  antibiotická masť.

Blog – súvisiace články

Aký je rozdiel medzi meraním a vyšetrením zraku?

Meranie a vyšetrenia zraku sú dva pojmy, ktoré si ľudia častokrát mýlia. Aký je medzi nimi rozdiel, ktorý je vhodnejší pri kúpe nových okuliarov alebo pri prevencii očných ochorení? Poďme sa na celú tému bližšie pozrieť.  Oči patria medzi naše najdôležitejšie orgány. Vďaka nim dokážeme vnímať svet okolo nás, pričom podľa výskumov vedcov je to [...]

Aké poznáme choroby oka? Predstavujeme najčastejšie z nich

Choroby oka postihujú ľudí bez rozdielu veku. Dnes môžeme stretnúť u očných lekárov malé deti rovnako ako dôchodcov. Poďme sa teda pozrieť, ktoré ochorenia očí nás najčastejšie trápia. Šedý zákal Šedý zákal (katarakta) je jednou z najčastejších príčin slepoty vo svete. Našťastie, kým toto degeneratívne ochorenie očnej šošovky dospeje do spomínanej fázy, dá sa úspešne [...]

Laserová operácia astigmatizmu / cena

Operácia astigmatizmu laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že sa jedná o anizometropiu / rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie.

Laserová operácia presbyopie / cena

Presbyopia je tzv. starecká ďalekozrakosť. Pri presbyopii očná šošovka stráca pružnosť, starnúce oko stráca schopnosť zaostrenia.

Laserová operácia ďalekozrakosti / cena

Operácia ďalekozrakosti laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne hradia časť operácie jedného oka ak je rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Laserová operácia krátkozrakosti / cena

Laserová operácia krátkozrakosti sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že pacient má rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Ako prebieha laserová operácia očí

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia.

Kedy na súkromnej očnej klinike neplatíte

Väčšina súkromných očných kliník má uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. To znamená, že za to, čo vám bezplatne poskytnú v štátnych nemocniciach, nezaplatíte nič ani na súkromných očných klinikách.

Dispenzarizácia v očnej ambulancii

Dispenzarizácia v očnej ambulancii je pravidelné dlhodobé sledovanie pacientov s chronickými chorobami oka alebo anomáliami s možnosťou progresie. Pravidelnými kontrolami je možné predísť zhoršeniu stavu alebo ochorenie stabilizovať, či vyliečiť.

Očné šošovky

Očné šošovky sa rozdeľujú podľa chyby oka, ktorú korigujú:

Zelený zákal / liečba zeleného zákalu

Zelený zákal (glaukóm) vzniká najčastejšie z dôvodu vysokého vnútroočného tlaku, v dôsledku ktorého dochádza k poškodzovaniu (odumieraniu) zrakového nervu, ktoré sa prejavuje rôznymi poruchami videnia. Ochorenie často prebieha bez príznakov.

Šedý zákal/ liečba šedého zákalu

Šedý zákal (katarakta) sa prejavuje zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb, akoby vám výhľad prekrýval šedý závoj, ktorý postupne tmavne. Šedý zákal je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia, pri ktorom očná šošovka stráca priehľadnosť a prepúšťa stále menej svetla na sietnicu.

Tupozrakosť/ liečba tupozrakosti

Tupozrakosť (amblyopia) nie je rozpoznateľná voľným okom. Je to funkčná vada oka spôsobená stratou zrakovej schopnosti oka v dôsledku toho, že v detskom veku mozog potláča menej ostrý obraz z jedného oka, aby zabránil dvojitému videniu.

Strabizmus/ liečba strabizmu

Strabizmus (škúlenie) je očná chyba, ktorá je viditeľná vďaka nerovnobežnému postaveniu očí. Strabizmus spôsobuje dvojité videnie. Je spôsobené poruchou svalovej koordinácie oka.

Astigmatizmus oka – definícia, prejavy a operácia

Astigmatizmus (tzv. cylinder) je obvykle vrodená chyba oka, väčšinou spôsobená nerovnomerným zakrivením rohovky, pri ktorom rohovka nemá pravidelný pologuľovitý tvar, ale je v niektorých smeroch sploštená alebo naopak viac zakrivená.

Presbyopia (Vetchozrakosť) – liečba a operácia

Zhoršenie videnia na blízko po 40-tke je prirodzeným dôsledkom starnutia oka. Potreba „okuliarov na čítanie“ je zvlášť obmedzujúca pre tých z nás, ktorí zároveň trpia krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Musíme si zvykať na multifokálne sklá okuliarov, alebo nosiť dvoje okuliare.

Ďalekozrakosť – laserová operácia ďalekozrakosti a jej cena

Ďalekozrakosť (hypermetropia) je refrakčná chyba oka, pri ktorej sa vzdialenejšie predmety zobrazujú ostrejšie ako blízke (máte horšie videnie na krátke vzdialenosti). Lúče svetla prechádzajúce očnou šošovkou a rohovkou sa nestretávajú na sietnici, ale až za ňou a tak sa obraz na sietnicu nepremieta ostro, ale rozmazane.

Krátkozrakosť – prejavy, liečba a operácia

Krátkozrakosť (myopia) patrí medzi najčastejšie očné vady. Jej vznik je ovplyvnený hlavne genetickou predispozíciou, ale aj vonkajšími vplyvmi. Niekedy vzniká pri šedom zákale. Krátkozrakosť sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky, človek vidí blízke predmety ostrejšie ako vzdialené.

Metóda Prelex

PRELEX je skratka znamenajúca presbyobic lens exchange, čo znamená výmenu šošovky u pacientov so zníženou schopnosťou akomodácie oka (zaostrenia – napríklad na písmená pri čítaní). Je jednou z alternatívnych metód korekcie zraku využívajúcou implantáciu multifokálnej (bifokálnej či trifokálnej) vnútroočnej šošovky.

Laserová operácia očí – metódy, vyšetrenie a priebeh

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám všetky potrebné informácie.

Následná oftalmologická starostlivosť

V prípadoch vyžadujúcich doliečenie nadväzuje na ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť následná zdravotná oftalmologická starostlivosť, ktorú poskytujú:

Očné vyšetrenie – čo zahŕňa a aké choroby pomôže odhaliť

Očné vyšetrenie by malo začínať dôkladnou anamnézou. Teda oboznámením sa so zdravotným stavom pacienta, o jeho zdravotných problémoch, zrakových vadách a tiež aj o zdravotnom stave jeho najbližších príbuzných.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné