Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Jačmeň na oku je pomerne časté očné ochorenie ide o zápalové ochorenie, ktoré vzniká upchatím mazovej žľazy na okraji horného či dolného viečka, pričom sa vytvorí hrčka naplnená hnisom. Najčastejšou príčinou je stafylokoková infekcia, upchatie mazových žliaz, ale môže ho spôsobiť aj zle odstránený make-up či prach.

Prejavuje sa najmä svrbením oka, trhavou bolesťou, začervenaním oka alebo očného viečka, slzením a pocitom cudzieho telesa v oku.

Jačmeň môže byť vonkajší alebo vnútorný (tzv. vlčie zrno, chalazión). Rozlíšiť ich môžete najmä podľa polohy hrčky. Jačmeň sa nachádza na vonkajšej časti viečka, pri okrajoch očného viečka, vlčie zrno býva pod viečkom, medzi mihalnicami alebo v polovici očného viečka.  Jačmeň je  bolestivejší, ale hojí sa spravidla zhruba do 14 dní. Vlčie zrno je síce nebolestivé, ale hojí sa dlhšie, liečba môže trvať aj mesiac.

Jačmeň môže byť aj sprievodným znakom zápalu očného viečka. Vtedy sa sú však príznakmi aj červené viečka, bolesť v oku, hnisavé karpiny na mihalniciach a svrbenie.

Odstránenie jačmeňa

Dĺžka operácie: krátky ambulantný zákrok

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 2 – 5 dní

Návrat do práce: ihneď

Cena: 50 €

Pre koho je zákrok určený

Väčšina jačmeňov na oku sa zahojí sama s podporou domácej liečby, a to v priebehu jedného až troch týždňov. Domáca liečba spočíva najmä v zvýšenej hygiene a prikladaní teplých obkladov.

Pacienti s narušeným imunitným systémom (cukrovkári, onkologickí pacienti, pacienti po transplantáciách, HIV pozitívne osoby) by mali navštíviť lekára, hneď po objavení prvých príznakov. Lekára hneď pri prvých príznakoch  vyhľadajte aj v prípade, že  vás jačmeň trápi opakovane.

Navštíviť očného lekára by ste rozhodne mali ak sa príznaky v priebehu dvoch – troch týždňov nezlepšujú, alebo sa vám zhoršuje videnie. Konzultáciu s lekárom rozhodne vyžaduje, ak sa začervenanie začne šíriť na tvár či krk, alebo vyskytnú ďalšie symptómy, ako napríklad zvýšená teplota.

Pred operáciou

Predoperačné vyšetrenie je zamerané na vyšetrenie vašich očí. Preto je možné absolvovať ho priamo pred zákrokom. Vyšetrenie je bezbolestné, lekár len vizuálne preskúma vaše očné viečko zblízka. Pokiaľ je to potrebné, lekár vám predpíše antibiotiká (očné antibiotické masti, alebo tablety), masti s kortikoidmi, alebo vám vpichne kortikosteroidnú injekciu. Len malé percento prípadov je potrebné vyriešiť drobným ambulantným chirurgickým zákrokom.

Priebeh operácie

Odstránenie jačmeňa na oku je jednoduchý, rýchly zákrok v lokálnej anestézií, ktorý spočíva  v odstránení nahromadeného sekrétu a tenkého puzdra, ktoré ho obaľuje.

Po operácii

V niektorých prípadoch je potrebné oko po zákroku previazať. Niekoľko dní sa aplikuje  antibiotická masť.

V ktorej klinike sa odstránenie jačmeňa na oku vykonáva

Názov kliniky   Hodnotenie Hradené zo ZP* Doplatok Cena operácie Cena operácie
pre samoplátcov
Online dopyt
  OFTAL s. r. o. Názov kliniky: OFTAL s. r. o.
Zvolen
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie: 50 €  Cena operácie pre samoplátcov: 50 €  Online dopyt: Mám záujem
* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné