Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Lasek (Laser Epithelial Keratomileusis ) je moderná a bezpečná metóda na odstránenie strednej a vysokej krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu prostredníctvom excimerového laseru. Zákrok sa vykonáva pri lokálnom znecitlivení oka, trvá niekoľko minút a nie je bolestivý.

Lasek

Dĺžka operácie: 30 – 60 min

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 5 – 6 dní

Dĺžka pobytu na klinike: niekoľko hodín

Návrat do práce: 3 – 5 dní

Cena: 435 €/ oko

Pre koho je určená

Metóda Lasek je moderná a bezpečná metóda na odstránenie strednej a vysokej krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu. Používa sa hlavne na korekciu krátkozrakosti a astigmatizmu, keď sú rohovky príliš tenké na metódu LASIK. Lasekom sa odstraňuje:

 • krátkozrakosť až do max. -6 dioptrií, v niektorých prípadoch je možné korigovať krátkozrakosť až do -12 dioptrií
 • ďalekozrakosť až do max. +4,5 dioptrií
 • astigmatizmus až do max. -4,0 alebo +4,0 dioptrií.

Operácia ďalekozrakosti je kvôli stabilnejším výsledkom po operácii najvhodnejšia pre pacientov po 35 roku života.

Pozor, pacienti, ktorí majú viac ako 40 rokov a používajú okuliare len na čítanie, nie sú ďalekozrakí. Táto očná chyba sa nazýva presbyopia, čo je zhoršenie akomodácie oka spôsobené vekom. Presbyopia sa rieši operačnou metódou PRELEX, ktorá spočíva vo výmene pôvodnej ľudskej šošovky za umelú multifokálnu vnútroočnú  šošovku.

Pred operáciou

Predoperačné vyšetrenie je zamerané na vyšetrenie vašich očí. Preto je možné absolvovať ho aj v deň operácie. Štandardne vyšetrenie prebehne v rámci prvej konzultácie na klinike a trvá približne 2 hodiny. Lekár po komplexnom posúdení vášho zdravotného stavu a refrakčnej chyby oka rozhodne, či ste vhodný na operáciu excimerovým laserom a odporučí vám vhodnú metódu. Podrobne vám vysvetlí postup zákroku a zodpovie všetky vaše otázky. Pri vyšetrení očného pozadia sa kvapkami rozširujú zreničky, preto je po vyšetrení približne 2 hodiny zhoršené videnie.

Pred operáciou musíte na 2 až 4 týždne (podľa odporučenia lekára) vysadiť nosenie mäkkých aj tvrdých kontaktných šošoviek.

Priebeh operácie

Zákrok prebieha len pár minút v lokálnej anestézii aplikáciou očných kvapiek a pri plnom vedomí pacienta. Trvá 15 – 20 minút. Nie je bolestivý.

Pri technike LASEK sa pôsobením roztoku alkoholu uvoľní epitel rohovky nad operovanou zónou, ktorý sa odklopí a excimerovým laserom sa odstráni potrebná časť parenchýmu rohovky – vykoriguje sa potrebná dioptria. Po excimer laserovej ablácií /odparenie časti rohovky pomocou svetla/ sa epitel priloží na pôvodné miesto a nasadí sa kontaktná šošovka, ktorá sa v oku ponechá 2-4 dni.

Po operácii

Operácia je ambulantný výkon, hneď po nej odchádzate domov. Pri tomto zákroku je potrebná kontrola už v prvý deň po operácii, ďalšie kontroly sú týždeň, mesiac, 3-4 mesiace po zákroku.

Asi po 3 až 4 hodinách vám môžu oči začať slziť, môžete cítiť jemné pálenie alebo rezanie oka, alebo mať  pocit, akoby ste mali v oku niečo spadnuté. Oči vám môžu opuchnúť, slziť, začervenať a môžete mať aj pocit nádchy. Tieto bolesti nie sú nebezpečné a dajú sa dobre tlmiť bežnými liekmi proti bolesti /analgetikami/, ktoré si kúpite v lekárni a ktoré na klinike na prvé dni dostanete. Prvé 3 dni po zákroku sa odporúča dodržiavať kľudový režim, nenamáhať si oči pri počítači, šoférovaní, pozeraní televízie a bežnej pracovnej činnosti.

Možné riziká a komplikácie

Zákrok excimerovým laserom NIE JE vhodný pre pacientov:

 • mladších ako 18 rokov
 • s nestabilnou dioptrickou chybou
 • s ťažkými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami oka
 • v tehotenstve aj počas dojčenia
 • pri niektorých celkových ochoreniach (cukrovka, reumatické ochorenia, atď…)
 • s kardiostimulátorom
 • so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev.

Ako každá operácia, aj zákrok excimerovým laserom môže mať určité komplikácie. Všetky sa dajú vhodnou očnou liečbou dobre a bez následkov zvládnuť. Sú to napr.:

 • spomalené hojenie rohovky,
 • drobné pooperačné jazvičky, ktoré spôsobujú jemný zákal a krátkodobé zvýšenie vnútroočného tlaku,
 • pooperačné zákaly, ktoré vznikajú hlavne u pacientov s vysokými dioptriami sa postupne úplne rozpustia – resorbujú.
 • pri vyššej krátkozrakosti môže po určitom čase dôjsť k regresii /návratu zvyškovej dioptrie/ a preto sa u vyšších dioptrií musí niekedy vykonať dokorigovanie. Na tento následný výkon sa vzťahuje prehlásenie kliniky o „doživotnej záruke“ a je bezplatný. Výsledky operácií a stabilita dioptrií je u pacientov do -6 dioptrií veľmi dobrá.
 • pri operáciách ďalekozrakosti excimerovým laserom sú výsledky zatiaľ celosvetovo horšie ako pri krátkozrakosti. Môže dôjsť častejšie k regresii, čiže návratu dioptrií.

Výhody

 • menšia bolestivosť
 • rýchle hojenie rohovky
 • nižšia tvorba pooperačných jazvičiek
 • rýchlejšia rehabilitácia videnia
 • Lasek metóda je vhodná pre ďalekozrakých aj krátkozrakých, rieši aj astigmatizmus,
 • nie je nutné vykonávať rez rohovkou
 • skrátenie času operačného zákroku
 • možnosť bez významného rizika vykonávať aj rizikové športy, rizikové povolania
 • zákrok je možné vykonať aj na tenšej rohovke
 • dajú sa vykorigovať aj vyššie dioptrie
 • riešenie problémov so zrakom na dlhé obdobie
 • menšia cenová náročnosť.

Blog – súvisiace články

Aký je rozdiel medzi meraním a vyšetrením zraku?

Meranie a vyšetrenia zraku sú dva pojmy, ktoré si ľudia častokrát mýlia. Aký je medzi nimi rozdiel, ktorý je vhodnejší pri kúpe nových okuliarov alebo pri prevencii očných ochorení? Poďme sa na celú tému bližšie pozrieť.  Oči patria medzi naše najdôležitejšie orgány. Vďaka nim dokážeme vnímať svet okolo nás, pričom podľa výskumov vedcov je to [...]

Aké poznáme choroby oka? Predstavujeme najčastejšie z nich

Choroby oka postihujú ľudí bez rozdielu veku. Dnes môžeme stretnúť u očných lekárov malé deti rovnako ako dôchodcov. Poďme sa teda pozrieť, ktoré ochorenia očí nás najčastejšie trápia. Šedý zákal Šedý zákal (katarakta) je jednou z najčastejších príčin slepoty vo svete. Našťastie, kým toto degeneratívne ochorenie očnej šošovky dospeje do spomínanej fázy, dá sa úspešne [...]

Laserová operácia astigmatizmu / cena

Operácia astigmatizmu laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že sa jedná o anizometropiu / rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie.

Laserová operácia presbyopie / cena

Presbyopia je tzv. starecká ďalekozrakosť. Pri presbyopii očná šošovka stráca pružnosť, starnúce oko stráca schopnosť zaostrenia.

Laserová operácia ďalekozrakosti / cena

Operácia ďalekozrakosti laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne hradia časť operácie jedného oka ak je rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Laserová operácia krátkozrakosti / cena

Laserová operácia krátkozrakosti sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že pacient má rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Ako prebieha laserová operácia očí

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia.

Kedy na súkromnej očnej klinike neplatíte

Väčšina súkromných očných kliník má uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. To znamená, že za to, čo vám bezplatne poskytnú v štátnych nemocniciach, nezaplatíte nič ani na súkromných očných klinikách.

Dispenzarizácia v očnej ambulancii

Dispenzarizácia v očnej ambulancii je pravidelné dlhodobé sledovanie pacientov s chronickými chorobami oka alebo anomáliami s možnosťou progresie. Pravidelnými kontrolami je možné predísť zhoršeniu stavu alebo ochorenie stabilizovať, či vyliečiť.

Očné šošovky

Očné šošovky sa rozdeľujú podľa chyby oka, ktorú korigujú:

Zelený zákal / liečba zeleného zákalu

Zelený zákal (glaukóm) vzniká najčastejšie z dôvodu vysokého vnútroočného tlaku, v dôsledku ktorého dochádza k poškodzovaniu (odumieraniu) zrakového nervu, ktoré sa prejavuje rôznymi poruchami videnia. Ochorenie často prebieha bez príznakov.

Šedý zákal/ liečba šedého zákalu

Šedý zákal (katarakta) sa prejavuje zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb, akoby vám výhľad prekrýval šedý závoj, ktorý postupne tmavne. Šedý zákal je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia, pri ktorom očná šošovka stráca priehľadnosť a prepúšťa stále menej svetla na sietnicu.

Tupozrakosť/ liečba tupozrakosti

Tupozrakosť (amblyopia) nie je rozpoznateľná voľným okom. Je to funkčná vada oka spôsobená stratou zrakovej schopnosti oka v dôsledku toho, že v detskom veku mozog potláča menej ostrý obraz z jedného oka, aby zabránil dvojitému videniu.

Strabizmus/ liečba strabizmu

Strabizmus (škúlenie) je očná chyba, ktorá je viditeľná vďaka nerovnobežnému postaveniu očí. Strabizmus spôsobuje dvojité videnie. Je spôsobené poruchou svalovej koordinácie oka.

Astigmatizmus oka – definícia, prejavy a operácia

Astigmatizmus (tzv. cylinder) je obvykle vrodená chyba oka, väčšinou spôsobená nerovnomerným zakrivením rohovky, pri ktorom rohovka nemá pravidelný pologuľovitý tvar, ale je v niektorých smeroch sploštená alebo naopak viac zakrivená.

Presbyopia (Vetchozrakosť) – liečba a operácia

Zhoršenie videnia na blízko po 40-tke je prirodzeným dôsledkom starnutia oka. Potreba „okuliarov na čítanie“ je zvlášť obmedzujúca pre tých z nás, ktorí zároveň trpia krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Musíme si zvykať na multifokálne sklá okuliarov, alebo nosiť dvoje okuliare.

Ďalekozrakosť – laserová operácia ďalekozrakosti a jej cena

Ďalekozrakosť (hypermetropia) je refrakčná chyba oka, pri ktorej sa vzdialenejšie predmety zobrazujú ostrejšie ako blízke (máte horšie videnie na krátke vzdialenosti). Lúče svetla prechádzajúce očnou šošovkou a rohovkou sa nestretávajú na sietnici, ale až za ňou a tak sa obraz na sietnicu nepremieta ostro, ale rozmazane.

Krátkozrakosť – prejavy, liečba a operácia

Krátkozrakosť (myopia) patrí medzi najčastejšie očné vady. Jej vznik je ovplyvnený hlavne genetickou predispozíciou, ale aj vonkajšími vplyvmi. Niekedy vzniká pri šedom zákale. Krátkozrakosť sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky, človek vidí blízke predmety ostrejšie ako vzdialené.

Metóda Prelex

PRELEX je skratka znamenajúca presbyobic lens exchange, čo znamená výmenu šošovky u pacientov so zníženou schopnosťou akomodácie oka (zaostrenia – napríklad na písmená pri čítaní). Je jednou z alternatívnych metód korekcie zraku využívajúcou implantáciu multifokálnej (bifokálnej či trifokálnej) vnútroočnej šošovky.

Laserová operácia očí – metódy, vyšetrenie a priebeh

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám všetky potrebné informácie.

Následná oftalmologická starostlivosť

V prípadoch vyžadujúcich doliečenie nadväzuje na ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť následná zdravotná oftalmologická starostlivosť, ktorú poskytujú:

Očné vyšetrenie – čo zahŕňa a aké choroby pomôže odhaliť

Očné vyšetrenie by malo začínať dôkladnou anamnézou. Teda oboznámením sa so zdravotným stavom pacienta, o jeho zdravotných problémoch, zrakových vadách a tiež aj o zdravotnom stave jeho najbližších príbuzných.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné