Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

FemtoLasik je operačná technika, pri ktorej sa pred  samotným zákrokom vytvára povrchová lamela  špeciálnym nožom – mikrokeratómom. Ten sa pomocou vákua prisaje na oko a zreže lamelu hrubú 130 – 160 mikrometrov. Tá sa odklopí a excimerovým laserom sa odstráni potrebná časť parenchýmu rohovky. Na záver sa lamela priloží na pôvodné miesto. LASIK je metóda, ktorou sa dajú odstrániť aj vysoké dioptrie pri dostatočnej hrúbke rohovky.

Výhodou tejto metódy je rýchlejšia rehabilitácia videnia a zníženie rizika vzniku zákalov v jazve.

Femto Lasik

Dĺžka operácie: 30 – 60 min

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 5 – 6 dní

Dĺžka pobytu na klinike: niekoľko hodín

Návrat do práce: 24 hodín

Cena: 475 €

Pre koho je určená

FemtoLaser je vhodný najmä pre pacientov, ktorí sú krátkozrakí alebo ďalekozrakí:

  • krátkozrakosť do max. -10 dioptrií,
  • ďalekozrakosť až do max. +4,5 dioptrií
  • astigmatizmus do 5 dioptrií

Pozor: Pacienti, ktorí majú viac ako 40 rokov a používajú okuliare len na čítanie, nie sú ďalekozrakí. Táto očná chyba sa nazýva presbyopia, čo je zhoršenie akomodácie oka spôsobené vekom. Presbyopia sa rieši operačnou metódou PRELEX, ktorá spočíva vo výmene pôvodnej ľudskej šošovky za umelú multifokálnu vnútroočnú  šošovku.

Pred operáciou

Predoperačné vyšetrenie je zamerané na vyšetrenie očí. Preto je možné absolvovať ho aj v deň operácie. Štandardne vyšetrenie prebehne v rámci prvej konzultácie na klinike a trvá približne 2 hodiny. Lekár po komplexnom posúdení zdravotného stavu a refrakčnej chyby oka rozhodne, či ste vhodný na laserovú operáciu a odporučí vám vhodnú metódu. Podrobne vám vysvetlí postup zákroku a zodpovie všetky vaše otázky. Pri vyšetrení očného pozadia sa kvapkami rozširujú zreničky, preto je po vyšetrení približne 2 hodiny zhoršené videnie.

Pred operáciou musíte na 2 až 4 týždne (podľa odporučenia lekára) vysadiť nosenie mäkkých aj tvrdých kontaktných šošoviek.

Priebeh operácie

FemtoLasik je hĺbková metóda s použitím femtosekundového laseru aj excimerového laseru. Na začiatku operácie femtosekundovým laserom očný chirurg vytvorí laserovým lúčom ochrannú lamelu, odklopí ju a pomocou excimerového laseru odstráni očnú vadu. Potom lamelu zas priklopí. Zákrok prebieha len pár minút v lokálnej anestézii aplikáciou očných kvapiek a pri plnom vedomí pacienta. Trvá 15 – 20 minút. Nie je bolestivý. Môžu sa operovať obe oči naraz. Ostré videnie nastupuje už niekoľko minút po operácii. Lamela sa zahojí v priebehu nasledujúcich 12 hodín. Hojenie je rovnako ako operácia bezbolestné. Väčšina pacientov sa do bežného života vráti už na druhý deň po zákroku.

Po operácii

V prípade zákrokov FemtoLASIK alebo iLASIK je celková doba rekonvalescencie maximálne 2 týždne. Skorá pooperačná rekonvalescencia trvá menej ako 24 hodín, po ktorých sa môžete vrátiť do práce, školy, či svojim koníčkom. Obmedzenia sú minimálne, keďže pooperačná liečba trvá obvykle len týždeň.

Možné riziká a komplikácie

Zákrok NIE JE vhodný pre pacientov:

  • mladších ako 18 rokov
  • s nestabilnou dioptrickou chybou
  • s ťažkými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami oka
  • v tehotenstve aj počas dojčenia
  • pri niektorých celkových ochoreniach (cukrovka, reumatické ochorenia, atď…)
  • s kardiostimulátorom
  • so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev.

Komplikácie počas a po operácii Lasik sa vyskytujú zriedkavo. Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť zahŕňajú

  • riziká súvisiace s existenciou flapu – odtrhnutie flapu, posunutie, nariasenie flapu, vrastanie epitelu pod flap, difúzna lamelárna keratitída (zápal pod flapom)
  • syndróm suchého oka.

Výhody

  • jemný a takmer bezbolestný zákrok
  • minimálne poškodenie okolitého tkaniva
  • rýchlejšia optická rehabilitácia (skorý návrat do práce)
  • plná zraková ostrosť v priebehu niekoľkých hodín

Blog – súvisiace články

Aký je rozdiel medzi meraním a vyšetrením zraku?

Meranie a vyšetrenia zraku sú dva pojmy, ktoré si ľudia častokrát mýlia. Aký je medzi nimi rozdiel, ktorý je vhodnejší pri kúpe nových okuliarov alebo pri prevencii očných ochorení? Poďme sa na celú tému bližšie pozrieť.  Oči patria medzi naše najdôležitejšie orgány. Vďaka nim dokážeme vnímať svet okolo nás, pričom podľa výskumov vedcov je to [...]

Aké poznáme choroby oka? Predstavujeme najčastejšie z nich

Choroby oka postihujú ľudí bez rozdielu veku. Dnes môžeme stretnúť u očných lekárov malé deti rovnako ako dôchodcov. Poďme sa teda pozrieť, ktoré ochorenia očí nás najčastejšie trápia. Šedý zákal Šedý zákal (katarakta) je jednou z najčastejších príčin slepoty vo svete. Našťastie, kým toto degeneratívne ochorenie očnej šošovky dospeje do spomínanej fázy, dá sa úspešne [...]

Laserová operácia astigmatizmu / cena

Operácia astigmatizmu laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že sa jedná o anizometropiu / rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie.

Laserová operácia presbyopie / cena

Presbyopia je tzv. starecká ďalekozrakosť. Pri presbyopii očná šošovka stráca pružnosť, starnúce oko stráca schopnosť zaostrenia.

Laserová operácia ďalekozrakosti / cena

Operácia ďalekozrakosti laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne hradia časť operácie jedného oka ak je rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Laserová operácia krátkozrakosti / cena

Laserová operácia krátkozrakosti sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že pacient má rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Ako prebieha laserová operácia očí

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia.

Kedy na súkromnej očnej klinike neplatíte

Väčšina súkromných očných kliník má uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. To znamená, že za to, čo vám bezplatne poskytnú v štátnych nemocniciach, nezaplatíte nič ani na súkromných očných klinikách.

Dispenzarizácia v očnej ambulancii

Dispenzarizácia v očnej ambulancii je pravidelné dlhodobé sledovanie pacientov s chronickými chorobami oka alebo anomáliami s možnosťou progresie. Pravidelnými kontrolami je možné predísť zhoršeniu stavu alebo ochorenie stabilizovať, či vyliečiť.

Očné šošovky

Očné šošovky sa rozdeľujú podľa chyby oka, ktorú korigujú:

Zelený zákal / liečba zeleného zákalu

Zelený zákal (glaukóm) vzniká najčastejšie z dôvodu vysokého vnútroočného tlaku, v dôsledku ktorého dochádza k poškodzovaniu (odumieraniu) zrakového nervu, ktoré sa prejavuje rôznymi poruchami videnia. Ochorenie často prebieha bez príznakov.

Šedý zákal/ liečba šedého zákalu

Šedý zákal (katarakta) sa prejavuje zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb, akoby vám výhľad prekrýval šedý závoj, ktorý postupne tmavne. Šedý zákal je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia, pri ktorom očná šošovka stráca priehľadnosť a prepúšťa stále menej svetla na sietnicu.

Tupozrakosť/ liečba tupozrakosti

Tupozrakosť (amblyopia) nie je rozpoznateľná voľným okom. Je to funkčná vada oka spôsobená stratou zrakovej schopnosti oka v dôsledku toho, že v detskom veku mozog potláča menej ostrý obraz z jedného oka, aby zabránil dvojitému videniu.

Strabizmus/ liečba strabizmu

Strabizmus (škúlenie) je očná chyba, ktorá je viditeľná vďaka nerovnobežnému postaveniu očí. Strabizmus spôsobuje dvojité videnie. Je spôsobené poruchou svalovej koordinácie oka.

Astigmatizmus oka – definícia, prejavy a operácia

Astigmatizmus (tzv. cylinder) je obvykle vrodená chyba oka, väčšinou spôsobená nerovnomerným zakrivením rohovky, pri ktorom rohovka nemá pravidelný pologuľovitý tvar, ale je v niektorých smeroch sploštená alebo naopak viac zakrivená.

Presbyopia (Vetchozrakosť) – liečba a operácia

Zhoršenie videnia na blízko po 40-tke je prirodzeným dôsledkom starnutia oka. Potreba „okuliarov na čítanie“ je zvlášť obmedzujúca pre tých z nás, ktorí zároveň trpia krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Musíme si zvykať na multifokálne sklá okuliarov, alebo nosiť dvoje okuliare.

Ďalekozrakosť – laserová operácia ďalekozrakosti a jej cena

Ďalekozrakosť (hypermetropia) je refrakčná chyba oka, pri ktorej sa vzdialenejšie predmety zobrazujú ostrejšie ako blízke (máte horšie videnie na krátke vzdialenosti). Lúče svetla prechádzajúce očnou šošovkou a rohovkou sa nestretávajú na sietnici, ale až za ňou a tak sa obraz na sietnicu nepremieta ostro, ale rozmazane.

Krátkozrakosť – prejavy, liečba a operácia

Krátkozrakosť (myopia) patrí medzi najčastejšie očné vady. Jej vznik je ovplyvnený hlavne genetickou predispozíciou, ale aj vonkajšími vplyvmi. Niekedy vzniká pri šedom zákale. Krátkozrakosť sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky, človek vidí blízke predmety ostrejšie ako vzdialené.

Metóda Prelex

PRELEX je skratka znamenajúca presbyobic lens exchange, čo znamená výmenu šošovky u pacientov so zníženou schopnosťou akomodácie oka (zaostrenia – napríklad na písmená pri čítaní). Je jednou z alternatívnych metód korekcie zraku využívajúcou implantáciu multifokálnej (bifokálnej či trifokálnej) vnútroočnej šošovky.

Laserová operácia očí – metódy, vyšetrenie a priebeh

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám všetky potrebné informácie.

Následná oftalmologická starostlivosť

V prípadoch vyžadujúcich doliečenie nadväzuje na ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť následná zdravotná oftalmologická starostlivosť, ktorú poskytujú:

Očné vyšetrenie – čo zahŕňa a aké choroby pomôže odhaliť

Očné vyšetrenie by malo začínať dôkladnou anamnézou. Teda oboznámením sa so zdravotným stavom pacienta, o jeho zdravotných problémoch, zrakových vadách a tiež aj o zdravotnom stave jeho najbližších príbuzných.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné