Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Šedý zákal (katarakta) sa prejavuje zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb, akoby vám výhľad prekrýval šedý závoj, ktorý postupne tmavne. Šedý zákal je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia, pri ktorom očná šošovka stráca priehľadnosť a prepúšťa stále menej svetla na sietnicu. Objavuje sa najmä vo vyššom veku, po 65 roku života, na jednom alebo oboch očiach. Príčiny je vzniku šedého zákalu nie sú jasné. Šedému zákalu zatiaľ nie je možné nijako zabrániť. Pri šedom zákale sa nedá zlepšiť videnie okuliarmi alebo kontraktnými šošovkami. V súčasnosti neexistuje iná efektívna liečba šedého zákalu ako chirurgická náhrada starej vlastnej šošovky novou, umelou vnútroočnou šošovkou. Bez operácie môže šedý zákal stále viesť až k slepote.

Šedý zákal liečba šedého zákalu

Dĺžka operácie: 2030 min

Anestézia: lokálna – znecitlivenie očí kvapkami

Zotavenie: 2 mesiace

Dĺžka pobytu na klinike: niekoľko hodín

Návrat do práce: 1 týždeň

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Pre koho je určená

Operácia šedého zákalu sa vykonáva za účelom jeho liečby. Vo väčšine prípadov nie je operácia akútna a máte dostatočný čas zvážiť svoje možnosti. Ak máte stále dobrý zrak, operáciu nemusíte potrebovať aj niekoľko rokov.

Pred operáciou

Vyšetrenie pred operáciou pozostáva z podrobných meraní, vyšetrenia, výpočtu hodnoty umelej šošovky, odberu výteru zo spojovkového vaku, pohovoru s pacientom a určenia termínu operácie. Vyšetrenie trvá 1,5 až dve hodiny. Pred operáciou je potrebné absolvovať aj interné predoperačné vyšetrenie.

Priebeh operácie

Operácia šedého zákalu patrí medzi najčastejšie a najbezpečnejšie očné chirurgické zákroky. Trvá približne 20 minút, prebieha ambulantne, po ležiačky, bez celkovej anestézie a bez následnej hospitalizácie. Operácia šedého zákalu je bezbolestná, oko je znecitlivené kvapkami a zafixované proti žmurknutiu špeciálnym fixátorom. Po odsatí zakalenej očnej šošovky sa do oka zavedie umelá vnútroočná šošovka. Umelá šošovka zostáva vo vašom oku natrvalo. Po operácií sa oko preliepa náplasťou. Naraz sa operuje len jedno oko. Operáciu je možné vykonať klasicky, alebo laserom. Cenu operácie ovplyvňuje aj typ použitej umelej šošovky.

Po operácii

1 – 2 dni po operácii prídete na kliniku na kontrolu. Ďalšia kontrola nasleduje po 1 týždni a potom asi po 1 mesiaci. Celkové hojenie očí trvá približne 4 – 6 týždňov. Po operácii sa predpisujú okuliare. Bezprostredne po operácii budete potrebovať, aby vás niekto odviezol domov. Mali by ste sa vyhnúť utieraniu očí, tlačeniu na oči alebo ich zakrývaniu, tiež sa vyhnite umývaniu očí vodou, ktorá by mohla spôsobiť infekciu. Operované oči je potrebné ošetrovať kvapkami a masťami, ktoré vám predpíše lekár. Po operácii je potrebné vyhnúť sa fyzickej námahe a športom. Vaše videnie sa začne zlepšovať v priebehu niekoľkých dní.

Možné riziká a komplikácie

Komplikácie po operácii šedého zákalu sú zriedkavé a väčšina sa dajú úspešne vyliečiť. Riziká zákroku zahŕňajú:

  • zápal
  • infekcia
  • krvácanie
  • opuch
  • ovísanie viečka
  • dislokácia umelej šošovky
  • odštiepenie rohovky
  • glaukóm
  • sekundárna katarakta
  • strata zraku.

Výhody

  • nízke riziko komplikácií

Blog – súvisiace články

Aký je rozdiel medzi meraním a vyšetrením zraku?

Meranie a vyšetrenia zraku sú dva pojmy, ktoré si ľudia častokrát mýlia. Aký je medzi nimi rozdiel, ktorý je vhodnejší pri kúpe nových okuliarov alebo pri prevencii očných ochorení? Poďme sa na celú tému bližšie pozrieť.  Oči patria medzi naše najdôležitejšie orgány. Vďaka nim dokážeme vnímať svet okolo nás, pričom podľa výskumov vedcov je to [...]

Aké poznáme choroby oka? Predstavujeme najčastejšie z nich

Choroby oka postihujú ľudí bez rozdielu veku. Dnes môžeme stretnúť u očných lekárov malé deti rovnako ako dôchodcov. Poďme sa teda pozrieť, ktoré ochorenia očí nás najčastejšie trápia. Šedý zákal Šedý zákal (katarakta) je jednou z najčastejších príčin slepoty vo svete. Našťastie, kým toto degeneratívne ochorenie očnej šošovky dospeje do spomínanej fázy, dá sa úspešne [...]

Laserová operácia astigmatizmu / cena

Operácia astigmatizmu laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že sa jedná o anizometropiu / rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie.

Laserová operácia presbyopie / cena

Presbyopia je tzv. starecká ďalekozrakosť. Pri presbyopii očná šošovka stráca pružnosť, starnúce oko stráca schopnosť zaostrenia.

Laserová operácia ďalekozrakosti / cena

Operácia ďalekozrakosti laserom sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne hradia časť operácie jedného oka ak je rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Laserová operácia krátkozrakosti / cena

Laserová operácia krátkozrakosti sa hodnotí ako kozmetický zákrok, zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Niektoré poisťovne preplácajú časť operácie jedného oka v prípade, že pacient má rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka viac ako 3,5 dioptrie (anizometropia).

Ako prebieha laserová operácia očí

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia.

Kedy na súkromnej očnej klinike neplatíte

Väčšina súkromných očných kliník má uzatvorené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. To znamená, že za to, čo vám bezplatne poskytnú v štátnych nemocniciach, nezaplatíte nič ani na súkromných očných klinikách.

Dispenzarizácia v očnej ambulancii

Dispenzarizácia v očnej ambulancii je pravidelné dlhodobé sledovanie pacientov s chronickými chorobami oka alebo anomáliami s možnosťou progresie. Pravidelnými kontrolami je možné predísť zhoršeniu stavu alebo ochorenie stabilizovať, či vyliečiť.

Očné šošovky

Očné šošovky sa rozdeľujú podľa chyby oka, ktorú korigujú:

Zelený zákal / liečba zeleného zákalu

Zelený zákal (glaukóm) vzniká najčastejšie z dôvodu vysokého vnútroočného tlaku, v dôsledku ktorého dochádza k poškodzovaniu (odumieraniu) zrakového nervu, ktoré sa prejavuje rôznymi poruchami videnia. Ochorenie často prebieha bez príznakov.

Šedý zákal/ liečba šedého zákalu

Šedý zákal (katarakta) sa prejavuje zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb, akoby vám výhľad prekrýval šedý závoj, ktorý postupne tmavne. Šedý zákal je dôsledkom prirodzeného procesu starnutia, pri ktorom očná šošovka stráca priehľadnosť a prepúšťa stále menej svetla na sietnicu.

Tupozrakosť/ liečba tupozrakosti

Tupozrakosť (amblyopia) nie je rozpoznateľná voľným okom. Je to funkčná vada oka spôsobená stratou zrakovej schopnosti oka v dôsledku toho, že v detskom veku mozog potláča menej ostrý obraz z jedného oka, aby zabránil dvojitému videniu.

Strabizmus/ liečba strabizmu

Strabizmus (škúlenie) je očná chyba, ktorá je viditeľná vďaka nerovnobežnému postaveniu očí. Strabizmus spôsobuje dvojité videnie. Je spôsobené poruchou svalovej koordinácie oka.

Astigmatizmus oka – definícia, prejavy a operácia

Astigmatizmus (tzv. cylinder) je obvykle vrodená chyba oka, väčšinou spôsobená nerovnomerným zakrivením rohovky, pri ktorom rohovka nemá pravidelný pologuľovitý tvar, ale je v niektorých smeroch sploštená alebo naopak viac zakrivená.

Presbyopia (Vetchozrakosť) – liečba a operácia

Zhoršenie videnia na blízko po 40-tke je prirodzeným dôsledkom starnutia oka. Potreba „okuliarov na čítanie“ je zvlášť obmedzujúca pre tých z nás, ktorí zároveň trpia krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Musíme si zvykať na multifokálne sklá okuliarov, alebo nosiť dvoje okuliare.

Ďalekozrakosť – laserová operácia ďalekozrakosti a jej cena

Ďalekozrakosť (hypermetropia) je refrakčná chyba oka, pri ktorej sa vzdialenejšie predmety zobrazujú ostrejšie ako blízke (máte horšie videnie na krátke vzdialenosti). Lúče svetla prechádzajúce očnou šošovkou a rohovkou sa nestretávajú na sietnici, ale až za ňou a tak sa obraz na sietnicu nepremieta ostro, ale rozmazane.

Krátkozrakosť – prejavy, liečba a operácia

Krátkozrakosť (myopia) patrí medzi najčastejšie očné vady. Jej vznik je ovplyvnený hlavne genetickou predispozíciou, ale aj vonkajšími vplyvmi. Niekedy vzniká pri šedom zákale. Krátkozrakosť sa prejavuje zhoršeným videním do diaľky, človek vidí blízke predmety ostrejšie ako vzdialené.

Metóda Prelex

PRELEX je skratka znamenajúca presbyobic lens exchange, čo znamená výmenu šošovky u pacientov so zníženou schopnosťou akomodácie oka (zaostrenia – napríklad na písmená pri čítaní). Je jednou z alternatívnych metód korekcie zraku využívajúcou implantáciu multifokálnej (bifokálnej či trifokálnej) vnútroočnej šošovky.

Laserová operácia očí – metódy, vyšetrenie a priebeh

Rozhodnutie absolvovať laserovú operáciu očí nie je ľahké. Aby ste ho mohli urobiť, potrebujete dostatok zrozumiteľných informácií o svojej chybe oka a o ponúkaných metódach ich odstránenia. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám všetky potrebné informácie.

Následná oftalmologická starostlivosť

V prípadoch vyžadujúcich doliečenie nadväzuje na ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť následná zdravotná oftalmologická starostlivosť, ktorú poskytujú:

Očné vyšetrenie – čo zahŕňa a aké choroby pomôže odhaliť

Očné vyšetrenie by malo začínať dôkladnou anamnézou. Teda oboznámením sa so zdravotným stavom pacienta, o jeho zdravotných problémoch, zrakových vadách a tiež aj o zdravotnom stave jeho najbližších príbuzných.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné