Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Sklerotizácia patrí medzi moderné zákroky, ktoré sa vykonávajú ambulantne a nevyžadujú hospitalizáciu či práceneschopnosť. Sklerotizácia kŕčových žíl (varixov) sa používa na malé popraskané žilky – metličky a pavúčikovité varixy. Je to injekčná metóda.

Sklerotizácia predstavuje vpichnutie látky tzv. sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily. Tým sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily. Táto metóda odstránenia kŕčových žíl sa môže použiť na malé popraskané žilky, menšie ako 1mm a malé kŕčové žily 1-3 mm.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 10 – 30 min

Anestézia: žiadna alebo lokálna

Zotavenie: 1 deň

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: ihneď

Cena: 1 ampulka 150 €

Pre koho je určená

Sklerotizácia kŕčových žíl sa používa na malé popraskané žilky – metličky a pavúčikovité varixy. Sklerotizácia samotná nerieši príčinu kŕčových žíl, odstraňuje len vedľajšie postihnuté vetvy. Často sa používa ako doplnok po operácii kŕčových žíl.

Pred operáciou

Pred zákrokom vás lekár najskôr vyšetrí. Je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler. Sklerotizácia zvyčajne nevyžaduje anestéziu ani žiadnu špeciálnu prípravu. Pred chirurgickým zákrokom by ste sa mali riadiť pokynmi lekára. Je vhodné vyhnúť sa používaniu telového mlieka alebo olejov.

Priebeh operácie

Sklerotizácia trvá približne 10 – 30 min. Pri menších žilkách sa do nich injekčne aplikuje sklerotizačná tekutina, pri väčších pena. Na každých 3-5 cm žily sa realizuje 1 vpich, behom zákroku je realizovaných viac vpichov. Výkon nie je veľmi bolestivý, nevyžaduje podávanie žiadnych bolesť utišujúcich prostriedkov, nevyžaduje sa pracovná neschopnosť a dá sa opakovať (na tej istej končatine do 2-3 týždňov). Na miesto vpichu sa prikladá kompresívna bandáž a následne pacient nosí kompresívne pančuchy nepretržite niekoľko dní a potom ďalších cca 10 dní iba počas dňa. Rekonvalescencia je nenáročná, pacient hneď po operácii odchádza domov. Hneď po zákroku je odporúčaná chôdza.

Po operácii

V deň zákroku sa z dôvodu prevencie tvorby krvných zrazenín odporúča zvýšená pohybová aktivita. Vo všeobecnosti väčšina pacientov hodnotí obdobie po sklerotizácii ako bezbolestné. Po zákroku sa však môžu pozdĺž žíl objaviť modriny, prípadne zhrubnutá pokožka. Nemajte obavy, ide len o prirodzenú reakciu spojenú s uzatváraním žíl. Je vhodné vyhnúť sa  slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť, že na ošetrovanej oblasti vzniknú tmavé škvrny. Celkové zotavenie býva obvykle rýchle a bezproblémové.

Možné riziká a komplikácie

Najčastejšou kozmetickou komplikáciou po sklerotizácii bývajú pigmentové škvrny (zmiznú do niekoľkých mesiacov alebo sa odstraňujú laserom) a objavenie červených žiliek. Tiež sa môžu objaviť drobné modriny a začervenania, ktoré sa cca behom mesiaca vstrebú.

Skleroterapia je bezpečný postup. Je to menej invazívna a riskantnejšia možnosť ako operácia, pretože nevyžaduje anestéziu.

Výskumy naznačujú, že sklerotizácia účinne odstraňuje metličky v 75 – 90 percentách prípadov, ale zvyčajne je potrebná viacnásobná liečba. Keď skleroterapia nefunguje, môže byť potrebná ďalšia liečba, vrátane chirurgického zákroku.

Veľmi zriedkavo sa v liečenej žile môže vytvoriť krvná zrazenina. Krvné zrazeniny sa môžu dostať do oblastí tela a stať sa život ohrozujúcimi, ak sa neliečia. Ľudia by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa u nich po skleroterapii objaví bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním alebo závrat.

Výhody

  • časová nenáročnosť
  • minimálna záťaž
  • rýchla rekonvalescencia, žiadna práceneschopnosť
  • je možné ju opakovať

V ktorej klinike sa sklerotizácia vykonáva – porovnanie

Názov kliniky   Hodnotenie Hradené zo ZP* Doplatok Cena operácie Cena operácie
pre samoplátcov
Online dopyt
  Medchir, s.r.o. – cievna chirurgia Názov kliniky: Medchir, s.r.o. – cievna chirurgia
Kolárovo
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie:   Cena operácie pre samoplátcov:   Online dopyt: Mám záujem
  Blumental Clinic Názov kliniky: Blumental Clinic
Bratislava
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie: 1 ampulka/od 150 €  Cena operácie pre samoplátcov: 1 ampulka/od 150 €  Online dopyt: Mám záujem
  Imea – cievna klinika Názov kliniky: Imea – cievna klinika
Košice
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Áno  Doplatok: informácia o prípadných doplatkoch po vyšetrení na klinike  Cena operácie: hradené ZP  Cena operácie pre samoplátcov:   Online dopyt: Mám záujem
* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné