Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Sklerotizácia patrí medzi moderné zákroky, ktoré sa vykonávajú ambulantne a nevyžadujú hospitalizáciu či práceneschopnosť. Sklerotizácia kŕčových žíl (varixov) sa používa na malé popraskané žilky – metličky a pavúčikovité varixy. Je to injekčná metóda.

Sklerotizácia predstavuje vpichnutie látky tzv. sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily. Tým sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily. Táto metóda odstránenia kŕčových žíl sa môže použiť na malé popraskané žilky, menšie ako 1mm a malé kŕčové žily 1-3 mm.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 10 – 30 min

Anestézia: žiadna alebo lokálna

Zotavenie: 1 deň

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: ihneď

Cena: 1 ampulka 150 €

Pre koho je určená

Sklerotizácia kŕčových žíl sa používa na malé popraskané žilky – metličky a pavúčikovité varixy. Sklerotizácia samotná nerieši príčinu kŕčových žíl, odstraňuje len vedľajšie postihnuté vetvy. Často sa používa ako doplnok po operácii kŕčových žíl.

Pred operáciou

Pred zákrokom vás lekár najskôr vyšetrí. Je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler. Sklerotizácia zvyčajne nevyžaduje anestéziu ani žiadnu špeciálnu prípravu. Pred chirurgickým zákrokom by ste sa mali riadiť pokynmi lekára. Je vhodné vyhnúť sa používaniu telového mlieka alebo olejov.

Priebeh operácie

Sklerotizácia trvá približne 10 – 30 min. Pri menších žilkách sa do nich injekčne aplikuje sklerotizačná tekutina, pri väčších pena. Na každých 3-5 cm žily sa realizuje 1 vpich, behom zákroku je realizovaných viac vpichov. Výkon nie je veľmi bolestivý, nevyžaduje podávanie žiadnych bolesť utišujúcich prostriedkov, nevyžaduje sa pracovná neschopnosť a dá sa opakovať (na tej istej končatine do 2-3 týždňov). Na miesto vpichu sa prikladá kompresívna bandáž a následne pacient nosí kompresívne pančuchy nepretržite niekoľko dní a potom ďalších cca 10 dní iba počas dňa. Rekonvalescencia je nenáročná, pacient hneď po operácii odchádza domov. Hneď po zákroku je odporúčaná chôdza.

Po operácii

V deň zákroku sa z dôvodu prevencie tvorby krvných zrazenín odporúča zvýšená pohybová aktivita. Vo všeobecnosti väčšina pacientov hodnotí obdobie po sklerotizácii ako bezbolestné. Po zákroku sa však môžu pozdĺž žíl objaviť modriny, prípadne zhrubnutá pokožka. Nemajte obavy, ide len o prirodzenú reakciu spojenú s uzatváraním žíl. Je vhodné vyhnúť sa  slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť, že na ošetrovanej oblasti vzniknú tmavé škvrny. Celkové zotavenie býva obvykle rýchle a bezproblémové.

Možné riziká a komplikácie

Najčastejšou kozmetickou komplikáciou po sklerotizácii bývajú pigmentové škvrny (zmiznú do niekoľkých mesiacov alebo sa odstraňujú laserom) a objavenie červených žiliek. Tiež sa môžu objaviť drobné modriny a začervenania, ktoré sa cca behom mesiaca vstrebú.

Skleroterapia je bezpečný postup. Je to menej invazívna a riskantnejšia možnosť ako operácia, pretože nevyžaduje anestéziu.

Výskumy naznačujú, že sklerotizácia účinne odstraňuje metličky v 75 – 90 percentách prípadov, ale zvyčajne je potrebná viacnásobná liečba. Keď skleroterapia nefunguje, môže byť potrebná ďalšia liečba, vrátane chirurgického zákroku.

Veľmi zriedkavo sa v liečenej žile môže vytvoriť krvná zrazenina. Krvné zrazeniny sa môžu dostať do oblastí tela a stať sa život ohrozujúcimi, ak sa neliečia. Ľudia by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa u nich po skleroterapii objaví bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním alebo závrat.

Výhody

  • časová nenáročnosť
  • minimálna záťaž
  • rýchla rekonvalescencia, žiadna práceneschopnosť
  • je možné ju opakovať

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné