Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Laserová operácia kŕčových žíl (EVLT – Endevenous Laser Treatment) je bezpečná a účinná liečba veľkých kŕčových žíl a liečba väčšieho refluxu  žily. Od svojho vzniku sa na celom svete úspešne osvedčila v  stovkách tisíc prípadov. Táto liečba má celkovú úspešnosť vyššiu ako 97%. Tieto výsledky sú v krátkodobom a dlhodobom horizonte ešte lepšie ako výsledky tradičnej chirurgie. V porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou sa jedná o veľmi šetrný postup.

Pri operáciách kŕčových žíl pomocou najmodernejšej laserovej techniky sa používa špeciálne optické vlákno a ultrasonografický prístroj pre navigovanie zákrokov. Tieto najmodernejšie optické vlákna oproti starším verziám umožňujú použiť výrazne nižšie dávky energie, a vďaka tomu výraznou mierou minimalizujú možné vedľajšie nepriaznivé účinky liečby a zaručujú kratšiu dobu rekonvalescencie. Problému kŕčových žíl na nohách sa takto zbavíte ambulantne a bezbolestne. Úspešnosť liečby je vysoká a nežiadúce účinky takmer zanedbateľné.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 60 min

Anestézia: lokálna

Zotavenie: 3 týždne

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: 1-2 dni

Cena: od 1350 Eur

Pre koho je určená

Laserová operácia kŕčových žíl je vnútrožilová laserová liečba určená na liečbu veľkých kŕčových žíl, na liečbu refluxu v malých alebo veľkých skrytých žilách a na liečbu väčšieho refluxu žíl.

Najvhodnejšími kandidátmi  sú pacienti, ktorí sú schopní chodiť bez pomoci, sú schopní nosiť kompresné pančuchy (nemajú problémy s arteriálnou cirkuláciou) a nie sú alergickí na lokálne anestetiká. Prípadné aktívne infekcie, vyrážky alebo iné významné stavy kože musia byť vyriešené pred zákrokom.

Pomocou lasera sa úspešne odstraňujú aj

 • rozšírené žilky na tvári
 • pavúčikovité cievky
 • hemangiomy
 • metličkové kŕčové žily.

Pred operáciou

Pred operáciou kŕčových žíl váš lekár zistí aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetrí váš žilový systém a vyhodnotí mieru poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk, z ktorého lekár zistí nefunkčné žilové úseky, v ktorých je zistený spätný tok krvi (žilové chlopne prestávajú tesniť a nedostatočne bránia spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou). Následne vás lekár informuje o rozsahu prípadnej operácie a určí najmenej invazívny operačný výkon. 

Výber správneho druhu operácie kŕčových žíl by vám mal odporučiť lekár na základe posúdenia vášho zdravotného stavu a vyšetrenia vášho žilového systému prostredníctvom ultrazvuku. Väčšina pacientov je operovaná v režime jednodňovej chirurgie. Po 1 až 2 hodinách pacient odchádza domov.

Priebeh operácie

Počas operácie sa pod ultrazvukom zavedie malým vpichom alebo rezom laserové vlákno a následne sa za pomoci laserového generátora pri pomalom vyťahovaní laserového vlákna poškodená žila zataví a časom sa rozpadne.

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Ošetrenie trvá priemerne hodinu, dĺžka ošetrenia závisí od individuálneho nálezu u pacienta s rozšírenými kŕčovými žilami. Pacient po zákroku odchádza domov. Operácia kŕčových žíl laserom prináša vysoký pooperačný komfort v porovnaní s tradičnou chirurgickou liečbou. Jej najväčšou výhodou je minimálna bolestivosť po zákroku a krátka rekonvalescencia.

Po operácii

Pacient po zákroku:

 • dostane kompresnú pančuchu alebo elastickú bandáž,
 • do 2 hodín po výkone chodí,
 • prvý deň musí chodiť po 2-krát po 30 minút
 • 24 hodín po výkone absolvuje kontrolu a s kompresívnou pančuchou a s podaním profylaktickej dávky nízkomolekulárneho heparínu, môže 48 hodín po výkone absolvovať let lietadlom,
 • nesmie 3 týždne športovať,
 • odporúča sa 2 – 4 týždne pobytu mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.

Možné riziká a komplikácie

Tak ako každá operácia, laserová operácia kŕčových žíl má svoje riziká a možné komplikácie, ktoré zahŕňajú:

 • Na koži v blízkosti kŕčových žíl, najmä v blízkosti členkov, sa môžu tvoriť bolestivé vredy. pred Tvorba vredu zvyčajne začína objavením sa zafarbenej škvrny na koži. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavil vred, okamžite vyhľadajte svojho lekára.
 • Krvné zrazeniny. Občas sa žily hlboko v nohách zväčšia. V takýchto prípadoch môže byť postihnutá noha bolestivá a opuchnutá. Akákoľvek pretrvávajúca bolesť nôh alebo opuch si vyžaduje lekársku starostlivosť, pretože to môže znamenať krvnú zrazeninu -tromboflebitídu.
 • Krvácanie. V niektorých prípadoch môžu prasknúť žily veľmi blízko kože. To zvyčajne spôsobuje len menšie krvácanie. Ale akékoľvek krvácanie vyžaduje lekársku starostlivosť.
 • Recidíva. Recidíva je určená geneticky a závisí od kvality žilovej steny. V krátkodobom a strednodobom horizonte je však táto metóda porovnateľná s tradičnými operačnými postupmi.

Výhody

 • minimálne invazívna metóda vykonávaná v lokálnej anestézii,
 • šetrná, účinná a bezpečná, minimalizované riziko perforácie žily,
 • zníženie výskytu krvných hematómov, minimalizované riziko zmeny sfarbenia kože pri umiestnení žily v blízkosti povrchu kože,
 • malé pooperačné komplikácie,
 • rýchla rekonvalescencia – pacient začína chodiť v deň zákroku, ostatné normálne činnosti behom niekoľkých dní,
 • vysoká dlhodobá úspešnosť (5 rokov po operácii sa vyskytuje recidíva kŕčových žíl len u 5% pacientov).

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné