Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Laserová operácia kŕčových žíl (EVLT – Endevenous Laser Treatment) je bezpečná a účinná liečba veľkých kŕčových žíl a liečba väčšieho refluxu  žily. Od svojho vzniku sa na celom svete úspešne osvedčila v  stovkách tisíc prípadov. Táto liečba má celkovú úspešnosť vyššiu ako 97%. Tieto výsledky sú v krátkodobom a dlhodobom horizonte ešte lepšie ako výsledky tradičnej chirurgie. V porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou sa jedná o veľmi šetrný postup.

Pri operáciách kŕčových žíl pomocou najmodernejšej laserovej techniky sa používa špeciálne optické vlákno a ultrasonografický prístroj pre navigovanie zákrokov. Tieto najmodernejšie optické vlákna oproti starším verziám umožňujú použiť výrazne nižšie dávky energie, a vďaka tomu výraznou mierou minimalizujú možné vedľajšie nepriaznivé účinky liečby a zaručujú kratšiu dobu rekonvalescencie. Problému kŕčových žíl na nohách sa takto zbavíte ambulantne a bezbolestne. Úspešnosť liečby je vysoká a nežiadúce účinky takmer zanedbateľné.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 60 min

Anestézia: lokálna

Zotavenie: 3 týždne

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: 1-2 dni

Cena: od 1350 Eur

Pre koho je určená

Laserová operácia kŕčových žíl je vnútrožilová laserová liečba určená na liečbu veľkých kŕčových žíl, na liečbu refluxu v malých alebo veľkých skrytých žilách a na liečbu väčšieho refluxu žíl.

Najvhodnejšími kandidátmi  sú pacienti, ktorí sú schopní chodiť bez pomoci, sú schopní nosiť kompresné pančuchy (nemajú problémy s arteriálnou cirkuláciou) a nie sú alergickí na lokálne anestetiká. Prípadné aktívne infekcie, vyrážky alebo iné významné stavy kože musia byť vyriešené pred zákrokom.

Pomocou lasera sa úspešne odstraňujú aj

 • rozšírené žilky na tvári
 • pavúčikovité cievky
 • hemangiomy
 • metličkové kŕčové žily.

Pred operáciou

Pred operáciou kŕčových žíl váš lekár zistí aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetrí váš žilový systém a vyhodnotí mieru poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk, z ktorého lekár zistí nefunkčné žilové úseky, v ktorých je zistený spätný tok krvi (žilové chlopne prestávajú tesniť a nedostatočne bránia spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou). Následne vás lekár informuje o rozsahu prípadnej operácie a určí najmenej invazívny operačný výkon. 

Výber správneho druhu operácie kŕčových žíl by vám mal odporučiť lekár na základe posúdenia vášho zdravotného stavu a vyšetrenia vášho žilového systému prostredníctvom ultrazvuku. Väčšina pacientov je operovaná v režime jednodňovej chirurgie. Po 1 až 2 hodinách pacient odchádza domov.

Priebeh operácie

Počas operácie sa pod ultrazvukom zavedie malým vpichom alebo rezom laserové vlákno a následne sa za pomoci laserového generátora pri pomalom vyťahovaní laserového vlákna poškodená žila zataví a časom sa rozpadne.

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Ošetrenie trvá priemerne hodinu, dĺžka ošetrenia závisí od individuálneho nálezu u pacienta s rozšírenými kŕčovými žilami. Pacient po zákroku odchádza domov. Operácia kŕčových žíl laserom prináša vysoký pooperačný komfort v porovnaní s tradičnou chirurgickou liečbou. Jej najväčšou výhodou je minimálna bolestivosť po zákroku a krátka rekonvalescencia.

Po operácii

Pacient po zákroku:

 • dostane kompresnú pančuchu alebo elastickú bandáž,
 • do 2 hodín po výkone chodí,
 • prvý deň musí chodiť po 2-krát po 30 minút
 • 24 hodín po výkone absolvuje kontrolu a s kompresívnou pančuchou a s podaním profylaktickej dávky nízkomolekulárneho heparínu, môže 48 hodín po výkone absolvovať let lietadlom,
 • nesmie 3 týždne športovať,
 • odporúča sa 2 – 4 týždne pobytu mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.

Možné riziká a komplikácie

Tak ako každá operácia, laserová operácia kŕčových žíl má svoje riziká a možné komplikácie, ktoré zahŕňajú:

 • Na koži v blízkosti kŕčových žíl, najmä v blízkosti členkov, sa môžu tvoriť bolestivé vredy. pred Tvorba vredu zvyčajne začína objavením sa zafarbenej škvrny na koži. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavil vred, okamžite vyhľadajte svojho lekára.
 • Krvné zrazeniny. Občas sa žily hlboko v nohách zväčšia. V takýchto prípadoch môže byť postihnutá noha bolestivá a opuchnutá. Akákoľvek pretrvávajúca bolesť nôh alebo opuch si vyžaduje lekársku starostlivosť, pretože to môže znamenať krvnú zrazeninu -tromboflebitídu.
 • Krvácanie. V niektorých prípadoch môžu prasknúť žily veľmi blízko kože. To zvyčajne spôsobuje len menšie krvácanie. Ale akékoľvek krvácanie vyžaduje lekársku starostlivosť.
 • Recidíva. Recidíva je určená geneticky a závisí od kvality žilovej steny. V krátkodobom a strednodobom horizonte je však táto metóda porovnateľná s tradičnými operačnými postupmi.

Výhody

 • minimálne invazívna metóda vykonávaná v lokálnej anestézii,
 • šetrná, účinná a bezpečná, minimalizované riziko perforácie žily,
 • zníženie výskytu krvných hematómov, minimalizované riziko zmeny sfarbenia kože pri umiestnení žily v blízkosti povrchu kože,
 • malé pooperačné komplikácie,
 • rýchla rekonvalescencia – pacient začína chodiť v deň zákroku, ostatné normálne činnosti behom niekoľkých dní,
 • vysoká dlhodobá úspešnosť (5 rokov po operácii sa vyskytuje recidíva kŕčových žíl len u 5% pacientov).

V ktorej klinike sa laserová operácia kŕčových žíl vykonáva – porovnanie

Názov kliniky   Hodnotenie Hradené zo ZP* Doplatok Cena operácie Cena operácie
pre samoplátcov
Online dopyt
  Gévé Klinika Názov kliniky: Gévé Klinika
Košice
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie:   Cena operácie pre samoplátcov:   Online dopyt: Mám záujem
  Medchir, s.r.o. – cievna chirurgia Názov kliniky: Medchir, s.r.o. – cievna chirurgia
Kolárovo
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie:   Cena operácie pre samoplátcov:   Online dopyt: Mám záujem
  Blumental Clinic Názov kliniky: Blumental Clinic
Bratislava
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Nie  Doplatok:   Cena operácie:   Cena operácie pre samoplátcov:   Online dopyt: Mám záujem
  Imea – cievna klinika Názov kliniky: Imea – cievna klinika
Košice
Zobraziť profil kliniky
Hodnotenie:
Hradené zo ZP*:                    Áno  Doplatok: informácia o prípadných doplatkoch po vyšetrení na klinike  Cena operácie: hradené ZP  Cena operácie pre samoplátcov:   Online dopyt: Mám záujem
* ZP - výkon je hradený z verejného zdravotného poistenia a vami vybraná klinika má tento výkon zazmluvnený so zdravotnými poisťovňami

** ŠZM - špeciálny zdravotnícky materiál

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné