Laserová operácia kŕčových žíl (EVLT – Endevenous Laser Treatment) je bezpečná a účinná liečba veľkých kŕčových žíl a liečba väčšieho refluxu žily. Od svojho vzniku sa na celom svete úspešne osvedčila v stovkách tisíc prípadov. Táto liečba má celkovú úspešnosť vyššiu ako 97%. Tieto výsledky sú v krátkodobom a dlhodobom horizonte ešte lepšie ako výsledky tradičnej chirurgie. V porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou sa jedná o veľmi šetrný postup.
Pri operáciách kŕčových žíl pomocou najmodernejšej laserovej techniky sa používa špeciálne optické vlákno a ultrasonografický prístroj pre navigovanie zákrokov. Tieto najmodernejšie optické vlákna oproti starším verziám umožňujú použiť výrazne nižšie dávky energie, a vďaka tomu výraznou mierou minimalizujú možné vedľajšie nepriaznivé účinky liečby a zaručujú kratšiu dobu rekonvalescencie. Problému kŕčových žíl na nohách sa takto zbavíte ambulantne a bezbolestne. Úspešnosť liečby je vysoká a nežiadúce účinky takmer zanedbateľné.
Dĺžka operácie: 60 min
Anestézia: lokálna
Zotavenie: 3 týždne
Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny
Návrat do práce: 1-2 dni
Cena: od 1350 Eur
Pre koho je určená
Laserová operácia kŕčových žíl je vnútrožilová laserová liečba určená na liečbu veľkých kŕčových žíl, na liečbu refluxu v malých alebo veľkých skrytých žilách a na liečbu väčšieho refluxu žíl.
Najvhodnejšími kandidátmi sú pacienti, ktorí sú schopní chodiť bez pomoci, sú schopní nosiť kompresné pančuchy (nemajú problémy s arteriálnou cirkuláciou) a nie sú alergickí na lokálne anestetiká. Prípadné aktívne infekcie, vyrážky alebo iné významné stavy kože musia byť vyriešené pred zákrokom.
Pomocou lasera sa úspešne odstraňujú aj
- rozšírené žilky na tvári
- pavúčikovité cievky
- hemangiomy
- metličkové kŕčové žily.
Pred operáciou
Pred operáciou kŕčových žíl váš lekár zistí aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetrí váš žilový systém a vyhodnotí mieru poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk, z ktorého lekár zistí nefunkčné žilové úseky, v ktorých je zistený spätný tok krvi (žilové chlopne prestávajú tesniť a nedostatočne bránia spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou). Následne vás lekár informuje o rozsahu prípadnej operácie a určí najmenej invazívny operačný výkon.
Výber správneho druhu operácie kŕčových žíl by vám mal odporučiť lekár na základe posúdenia vášho zdravotného stavu a vyšetrenia vášho žilového systému prostredníctvom ultrazvuku. Väčšina pacientov je operovaná v režime jednodňovej chirurgie. Po 1 až 2 hodinách pacient odchádza domov.
Priebeh operácie
Počas operácie sa pod ultrazvukom zavedie malým vpichom alebo rezom laserové vlákno a následne sa za pomoci laserového generátora pri pomalom vyťahovaní laserového vlákna poškodená žila zataví a časom sa rozpadne.
Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii. Ošetrenie trvá priemerne hodinu, dĺžka ošetrenia závisí od individuálneho nálezu u pacienta s rozšírenými kŕčovými žilami. Pacient po zákroku odchádza domov. Operácia kŕčových žíl laserom prináša vysoký pooperačný komfort v porovnaní s tradičnou chirurgickou liečbou. Jej najväčšou výhodou je minimálna bolestivosť po zákroku a krátka rekonvalescencia.
Po operácii
Pacient po zákroku:
- dostane kompresnú pančuchu alebo elastickú bandáž,
- do 2 hodín po výkone chodí,
- prvý deň musí chodiť po 2-krát po 30 minút
- 24 hodín po výkone absolvuje kontrolu a s kompresívnou pančuchou a s podaním profylaktickej dávky nízkomolekulárneho heparínu, môže 48 hodín po výkone absolvovať let lietadlom,
- nesmie 3 týždne športovať,
- odporúča sa 2 – 4 týždne pobytu mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.
Možné riziká a komplikácie
Tak ako každá operácia, laserová operácia kŕčových žíl má svoje riziká a možné komplikácie, ktoré zahŕňajú:
- Na koži v blízkosti kŕčových žíl, najmä v blízkosti členkov, sa môžu tvoriť bolestivé vredy. pred Tvorba vredu zvyčajne začína objavením sa zafarbenej škvrny na koži. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavil vred, okamžite vyhľadajte svojho lekára.
- Krvné zrazeniny. Občas sa žily hlboko v nohách zväčšia. V takýchto prípadoch môže byť postihnutá noha bolestivá a opuchnutá. Akákoľvek pretrvávajúca bolesť nôh alebo opuch si vyžaduje lekársku starostlivosť, pretože to môže znamenať krvnú zrazeninu -tromboflebitídu.
- Krvácanie. V niektorých prípadoch môžu prasknúť žily veľmi blízko kože. To zvyčajne spôsobuje len menšie krvácanie. Ale akékoľvek krvácanie vyžaduje lekársku starostlivosť.
- Recidíva. Recidíva je určená geneticky a závisí od kvality žilovej steny. V krátkodobom a strednodobom horizonte je však táto metóda porovnateľná s tradičnými operačnými postupmi.
Výhody
- minimálne invazívna metóda vykonávaná v lokálnej anestézii,
- šetrná, účinná a bezpečná, minimalizované riziko perforácie žily,
- zníženie výskytu krvných hematómov, minimalizované riziko zmeny sfarbenia kože pri umiestnení žily v blízkosti povrchu kože,
- malé pooperačné komplikácie,
- rýchla rekonvalescencia – pacient začína chodiť v deň zákroku, ostatné normálne činnosti behom niekoľkých dní,
- vysoká dlhodobá úspešnosť (5 rokov po operácii sa vyskytuje recidíva kŕčových žíl len u 5% pacientov).