Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

CLaCS  je moderná metóda sklerotizácie, ktorá sa používa na odstránenie malých popraskaných žiliek menších ako 1mm (metličiek) a malých pavúčikovitých varixov do 3 mm. Vykonáva  sa ambulantne, nevyžadujú hospitalizáciu ani práceneschopnosť. Sklerotizácia je injekčná metóda,  vykonáva sa vpichnutím sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, vyvolá zápalovú reakciu, ktorá spôsobí rozpad poškodenej žily. Metóda CLaCS spočíva v zobrazení drobných metličiek v koži a podkoží pomocou špeciálneho svetla, v ich „popálení“  laserom a následnom napichnutí sklerotizačnou látkou, kde ako „lokálna anestézia“ pôsobí silné chladenie (preto aj názov kryolaser a kryoskleroterapia).

Krčové žily

Dĺžka operácie: 30 – 60 min

Anestézia: žiadna alebo lokálna

Zotavenie: 1 deň

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: ihneď

Cena: 150 € / 1 ampulka

Pre koho je určená

Sklerotizácia metódou CLaCS  sa používa na malé popraskané žilky menšie ako 1mm (metličky) a pavúčikovité varixy do 3 mm. Sklerotizácia samotná nerieši príčinu kŕčových žíl, odstraňuje len vedľajšie postihnuté vetvy. Často sa používa ako doplnok po operácii kŕčových žíl.

Pred operáciou

Zákrok sa realizuje ambulantne, bez nutnej predoperačnej prípravy a bez predoperačných vyšetrení. Pred ošetrením je potrebné len cievne vyšetrenie, kde lekár určí štádium žilového ochorenia. Je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler. Sklerotizácia zvyčajne nevyžaduje anestéziu ani žiadnu špeciálnu prípravu. Pred chirurgickým zákrokom by ste sa mali riadiť pokynmi lekára. Je vhodné vyhnúť sa používaniu telového mlieka alebo olejov.

Ako to prebieha

Metličky, ktoré vidíme na koži sú len dôsledkom problému, ktorý sa nachádza hlbšie pod kožou.  Metódou  CLaCS  sa bezpečne identifikuje žila, ktorá vyživuje metličky, zasiahne sa laserom špeciálnej vlnovej dĺžky, následne sa do nej vpichne sklerotizačná látka, ktorá znásobuje účinok lasera. Pokiaľ by sa vyživovacia žila neodstránila, metličky by sa znova objavili.

Aplikácia lasera je bezbolestná vďaka silnému prúdu chladného vzduchu (Kryo), s teplotou -20°C, čo ochladí kožu o približne 5°C. Pri zákroku sa používajú najtenšie ihly, priemeru 0,4mm.

Rozdiel medzi metódou CLaCS a bežnou sklerotizáciou spočíva v zobrazení drobných metličiek v koži a podkoží pomocou špeciálneho svetla, v ich „popálení“  laserom a následnom napichnutí sklerotizačnou látkou, kde ako „lokálna anestézia“ pôsobí silné chladenie (preto kryolaser a kryoskleroterapia). Doba ošetrenia je individuálna, približne od 30-60 minút, podľa nálezu, množstva potrebných impluzov laserom a želania pacienta. Na metličku veľkosti dlane je potrebných v priemere 100 -150 impulzov.

Po operácii

Rekonvalescencia je nenáročná, pacient hneď po operácii odchádza domov.

V deň zákroku sa z dôvodu prevencie tvorby krvných zrazenín odporúča zvýšená pohybová aktivita. Na miesto vpichu sa prikladá kompresívna bandáž a následne pacient nosí kompresívne pančuchy nepretržite niekoľko dní a potom ďalších cca 10 dní iba počas dňa. Je vhodné vyhnúť sa  slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť, že na ošetrovanej oblasti vzniknú tmavé škvrny.

Vo všeobecnosti väčšina pacientov hodnotí obdobie po sklerotizácii ako bezbolestné, zotavenie býva rýchle a bezproblémové. Po zákroku sa však môžu pozdĺž žíl objaviť modriny, prípadne zhrubnutá pokožka. Ide o prirodzenú reakciu organizmu spojenú s uzatváraním žíl.

Možné riziká a komplikácie

Najčastejšou kozmetickou komplikáciou po sklerotizácii bývajú pigmentové škvrny (zmiznú do niekoľkých mesiacov alebo sa odstraňujú laserom) a objavenie červených žiliek. Tiež sa môžu objaviť drobné modriny a začervenania, ktoré sa cca behom mesiaca vstrebú.

Skleroterapia je bezpečný postup. Je to menej invazívna a riskantnejšia možnosť ako operácia, pretože nevyžaduje anestéziu.

Výskumy naznačujú, že sklerotizácia účinne odstraňuje metličky v 75 – 90 percentách prípadov, ale zvyčajne je potrebná viacnásobná liečba. Keď skleroterapia nefunguje, môže byť potrebná ďalšia liečba, vrátane chirurgického zákroku.

Veľmi zriedkavo sa v liečenej žile môže vytvoriť krvná zrazenina. Krvné zrazeniny sa môžu dostať do oblastí tela a stať sa život ohrozujúcimi, ak sa neliečia. Ľudia by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa u nich po sklerotizácii objaví bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním alebo závrat.

Výhody

  • časová nenáročnosť
  • minimálna záťaž
  • rýchla rekonvalescencia, žiadna práceneschopnosť
  • je možné ju opakovať

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné