CLaCS je moderná metóda sklerotizácie, ktorá sa používa na odstránenie malých popraskaných žiliek menších ako 1mm (metličiek) a malých pavúčikovitých varixov do 3 mm. Vykonáva sa ambulantne, nevyžadujú hospitalizáciu ani práceneschopnosť. Sklerotizácia je injekčná metóda, vykonáva sa vpichnutím sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, vyvolá zápalovú reakciu, ktorá spôsobí rozpad poškodenej žily. Metóda CLaCS spočíva v zobrazení drobných metličiek v koži a podkoží pomocou špeciálneho svetla, v ich „popálení“ laserom a následnom napichnutí sklerotizačnou látkou, kde ako „lokálna anestézia“ pôsobí silné chladenie (preto aj názov kryolaser a kryoskleroterapia).
Dĺžka operácie: 30 – 60 min
Anestézia: žiadna alebo lokálna
Zotavenie: 1 deň
Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny
Návrat do práce: ihneď
Cena: 150 € / 1 ampulka
Pre koho je určená
Sklerotizácia metódou CLaCS sa používa na malé popraskané žilky menšie ako 1mm (metličky) a pavúčikovité varixy do 3 mm. Sklerotizácia samotná nerieši príčinu kŕčových žíl, odstraňuje len vedľajšie postihnuté vetvy. Často sa používa ako doplnok po operácii kŕčových žíl.
Pred operáciou
Zákrok sa realizuje ambulantne, bez nutnej predoperačnej prípravy a bez predoperačných vyšetrení. Pred ošetrením je potrebné len cievne vyšetrenie, kde lekár určí štádium žilového ochorenia. Je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler. Sklerotizácia zvyčajne nevyžaduje anestéziu ani žiadnu špeciálnu prípravu. Pred chirurgickým zákrokom by ste sa mali riadiť pokynmi lekára. Je vhodné vyhnúť sa používaniu telového mlieka alebo olejov.
Ako to prebieha
Metličky, ktoré vidíme na koži sú len dôsledkom problému, ktorý sa nachádza hlbšie pod kožou. Metódou CLaCS sa bezpečne identifikuje žila, ktorá vyživuje metličky, zasiahne sa laserom špeciálnej vlnovej dĺžky, následne sa do nej vpichne sklerotizačná látka, ktorá znásobuje účinok lasera. Pokiaľ by sa vyživovacia žila neodstránila, metličky by sa znova objavili.
Aplikácia lasera je bezbolestná vďaka silnému prúdu chladného vzduchu (Kryo), s teplotou -20°C, čo ochladí kožu o približne 5°C. Pri zákroku sa používajú najtenšie ihly, priemeru 0,4mm.
Rozdiel medzi metódou CLaCS a bežnou sklerotizáciou spočíva v zobrazení drobných metličiek v koži a podkoží pomocou špeciálneho svetla, v ich „popálení“ laserom a následnom napichnutí sklerotizačnou látkou, kde ako „lokálna anestézia“ pôsobí silné chladenie (preto kryolaser a kryoskleroterapia). Doba ošetrenia je individuálna, približne od 30-60 minút, podľa nálezu, množstva potrebných impluzov laserom a želania pacienta. Na metličku veľkosti dlane je potrebných v priemere 100 -150 impulzov.
Po operácii
Rekonvalescencia je nenáročná, pacient hneď po operácii odchádza domov.
V deň zákroku sa z dôvodu prevencie tvorby krvných zrazenín odporúča zvýšená pohybová aktivita. Na miesto vpichu sa prikladá kompresívna bandáž a následne pacient nosí kompresívne pančuchy nepretržite niekoľko dní a potom ďalších cca 10 dní iba počas dňa. Je vhodné vyhnúť sa slnečnému žiareniu, ktoré môže spôsobiť, že na ošetrovanej oblasti vzniknú tmavé škvrny.
Vo všeobecnosti väčšina pacientov hodnotí obdobie po sklerotizácii ako bezbolestné, zotavenie býva rýchle a bezproblémové. Po zákroku sa však môžu pozdĺž žíl objaviť modriny, prípadne zhrubnutá pokožka. Ide o prirodzenú reakciu organizmu spojenú s uzatváraním žíl.
Možné riziká a komplikácie
Najčastejšou kozmetickou komplikáciou po sklerotizácii bývajú pigmentové škvrny (zmiznú do niekoľkých mesiacov alebo sa odstraňujú laserom) a objavenie červených žiliek. Tiež sa môžu objaviť drobné modriny a začervenania, ktoré sa cca behom mesiaca vstrebú.
Skleroterapia je bezpečný postup. Je to menej invazívna a riskantnejšia možnosť ako operácia, pretože nevyžaduje anestéziu.
Výskumy naznačujú, že sklerotizácia účinne odstraňuje metličky v 75 – 90 percentách prípadov, ale zvyčajne je potrebná viacnásobná liečba. Keď skleroterapia nefunguje, môže byť potrebná ďalšia liečba, vrátane chirurgického zákroku.
Veľmi zriedkavo sa v liečenej žile môže vytvoriť krvná zrazenina. Krvné zrazeniny sa môžu dostať do oblastí tela a stať sa život ohrozujúcimi, ak sa neliečia. Ľudia by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa u nich po sklerotizácii objaví bolesť na hrudníku, ťažkosti s dýchaním alebo závrat.
Výhody
- časová nenáročnosť
- minimálna záťaž
- rýchla rekonvalescencia, žiadna práceneschopnosť
- je možné ju opakovať