Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené žily, zväčša na dolných končatinách. Pri klasickej operácii kŕčových žíl sa chirurgické vyradí z obehu žilovej krvi celý rozšírený, nefunkčný úsek kmeňa veľkej, alebo malej skrytej žily (safény). Prerušia sa a podviažu prítoky skrytej žily tesne pod vtokom do hĺbkovej stehnovej žily. Vďaka tomuto postupu sa zamedzí opakovanému vzniku kŕčových žíl, čo je najväčšou výhodou klasického chirurgického postupu. Klasická operácia kŕčových žíl je zvlášť vhodná pri extrémne rozšírených skrytých žilách.
Dĺžka operácie: 30 – 120 min
Anestézia: celková, spinálna alebo lokálna
Zotavenie: 2 – 6 týždňov
Návrat do práce: 1 – 3 týždne
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
Klasická operácia kŕčových žíl je zvlášť vhodná pri extrémne rozšírených skrytých žilách.
Pred operáciou
Podľa pokynov lekára je potrebné určitý čas pred operáciou vysadiť niektoré lieky, ak ich užívate. (napr. ženské hormonálne lieky, antikoncepciu, lieky na riedenie krv. Pokiaľ to Váš zdravotný stav vyžaduje, lieky na riedenie krvi je možné nahradiť podávaním injekcií.
Pred operáciou pacient absolvuje predoperačné vyšetrenie (odber krvi, RTG vyšetrenie hrudníka, EKG vyšetrenie, zhodnotenie celkového zdravotného stavu lekárom v odbore interná medicína a anestéziológom).
Priebeh operácie
Dĺžka operačného výkonu sa pohybuje od 30 až do 120 min., priemerne okolo 60 min.. Pri operácii sa kožné rezy vedú v slabine pred vnútorným členkom a v mieste kŕčových žíl. Žily sa vypreparujú, podviažu a prerušia sa prítoky krvi. Cez rez pred vnútorným členkom sa odstráni žila, ktorá vstupuje do hlbokého žilného systému. Cez rezy v mieste kŕčových žíl sa odstránia jednotlivé kŕčové žily. Rany sa zošijú, niekedy môže byť zavedený drén.
Po operácii
Niekoľko hodín po operácii je možné začať chodiť, rany môžete sprchovať od druhého dňa po operácii.
Pooperačné bolesti sú tlmené liekmi proti bolesti. Zároveň sú ako prevencia tvorby zrazeniny aplikované injekcie, ktoré sa obvykle aplikujú ešte 10 dní po operácii aj doma.
V rámci komplexnej starostlivosti o pacientov s varikóznym ochorením sa po operácii podávajú malé dávky antitrombotík (lieky zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín) podkožnými injekciami.
Pokiaľ nenastanú žiadne komplikácie, odchádzate domov v deň operácie, kde musíte dodržiavať kľudový režim. Nezabudnite si zabezpečiť odvoz zo zdravotníckeho zariadenia. Stehy sa podľa veľkosti rany a priebehu hojenia odstraňujú 7 – 12 deň po operácií. Nástup do zamestnania je 1-3 týždne po operácii, je však potrebné aspoň 6 týždňov používať elastické pančuchy. 2 – 4 týždne sa odporúča pobyt mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.
Možné riziká a komplikácie
Tak ako každá operácia, aj odstránenie kŕčových žíl svoje riziká a možné komplikácie. Porozprávajte sa o nich so svojim chirurgom. Sú to napríklad:
- infekcia, ako pri každom chirurgickom zákroku
- alergická reakcia na lieky alebo dezinfekciu
- dočasná necitlivosť alebo neuralgická bolestivosť predkolenia
- hyperpigmentácia kože nad operovanou žilou počas vstrebávania krvných zrazenín (obvykle odoznie v priebehu niekoľkých týždňov)
- na koži v blízkosti kŕčových žíl, najmä v blízkosti členkov, sa môžu tvoriť bolestivé vredy. pred Tvorba vredu zvyčajne začína objavením sa zafarbenej škvrny na koži. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavil vred, okamžite vyhľadajte svojho lekára
- krvné zrazeniny. Občas sa žily hlboko v nohách zväčšia. V takýchto prípadoch môže byť postihnutá noha bolestivá a opuchnutá. Akákoľvek pretrvávajúca bolesť nôh alebo opuch si vyžaduje lekársku starostlivosť, pretože to môže znamenať krvnú zrazeninu -tromboflebitídu
- krvácanie. V niektorých prípadoch môžu prasknúť žily veľmi blízko kože. To zvyčajne spôsobuje len menšie krvácanie. Ale akékoľvek krvácanie vyžaduje lekársku starostlivosť.
- keloidná jazva
- recidíva kŕčových žíl.
Výhody
- zmiernenie, alebo odstránenie ťažkostí u pacientov s kŕčovými žilami, ako bolesti, únava dolných končatín, nočné kŕče, opuchy, svrbenie, ale aj zhoršená kvalita kože a podkožia.
- prevencia vzniku možných komplikácii varixov – povrchová, alebo hĺbková žilová trombóza, krvácanie pri poranení varixov.
- predchádzanie, alebo zmiernenie už existujúcich kožných zmien. Neliečené kŕčové žily môžu viesť k vytvoreniu vredov predkolenia
- zlepšenie estetického vzhľadu dolných končatín.