Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Rádiofrekvenčná ablácia kŕčových žíl (VNUS) patrí k najmodernejším a zároveň najšetrnejším metódam liečby varixov. VNUS Closure Fast je miniinvazívna, nebolestivá, revolučná metóda liečby kŕčových žíl. Najskôr sa postihnuté oblasti označia ultrazvukom a potom sa vykoná  zákrok s využitím rádiofrekvencie, ktorej tepelná energia umožní stiahnutie ochabnutej žilovej steny.

Pomocou katétra, zavedeného do žily punkčnou ihlou sa priamo vo vnútri žily vyvolá teplo, ktorým sa poškodená žila zataví a časom sa rozpadne. Pri operácii sa do okolia žilového kmeňa spolu s anestetikom aplikuje studený fyziologický roztok, ktorý žilu schladí a zabráni tepelnému poškodeniu okolitých tkanív. Anestetikum obsiahnuté v roztoku zabráni vnímaniu bolesti. Výkon je mimoriadne šetrný, bezpečný a pacienti ho dobre znášajú. Nevznikajú hematómy, pacient necíti bolesť a môže sa v krátkej dobe vrátiť k bežným činnostiam.

Krčové žily

Dĺžka operácie: 60 minút

Anestézia: lokálna

Zotavenie: 3 týždne

Dĺžka pobytu na klinike: 2 hodiny

Návrat do práce: 1-2 dni

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Pre koho je určená

Rádiofrekvenčná ablácia VNUS metóda je určená na liečbu veľkých kŕčových žíl, na liečbu refluxu v malých alebo veľkých skrytých žilách a na liečbu väčšieho refluxu žíl saphenous.

Najvhodnejšími kandidátmi  sú pacienti, ktorí sú schopní chodiť bez pomoci, sú schopní nosiť kompresné pančuchy (nemajú problémy s arteriálnou cirkuláciou) a nie sú alergickí na lokálne anestetiká. Prípadné aktívne infekcie, vyrážky alebo iné významné stavy kože musia byť vyriešené pred zákrokom.

Pred operáciou

Pred operáciou kŕčových žíl váš lekár zistí aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetrí váš žilový systém a vyhodnotí mieru poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk, z ktorého lekár zistí nefunkčné žilové úseky, v ktorých je zistený spätný tok krvi (žilové chlopne prestávajú tesniť a nedostatočne bránia spätnému toku krvi priťahovanej gravitáciou). Následne vás lekár informuje o rozsahu prípadnej operácie a určí najmenej invazívny operačný výkon.

Výber správneho druhu operácie kŕčových žíl by vám mal odporučiť lekár na základe posúdenia vášho zdravotného stavu a vyšetrenia vášho žilového systému prostredníctvom ultrazvuku. Väčšina pacientov je operovaná v režime jednodňovej chirurgie. Po 1 až 2 hodinách pacient odchádza domov.

Priebeh operácie

Princípom tohto zákroku je vyvolanie teploty 100-120 stupňov priamo vo vnútri nefunkčnej skrytej žily pomocou katétra, ktorý je spojený s generátorom produkujúcim rádiofrekvenčné vlnenie. Katéter sa zavádza pomocou punkčnej ihly bez nutnosti použitia väčších rezov. Celý zákrok prebieha pod ultrazvukovou kontrolou v lokálnej anestézii. Pri anestézii sa do okolia žilového kmeňa spolu s anestetikom aplikuje studený fyziologický roztok, ktorý žilu schladí a zabráni tepelnému poškodeniu okolitých tkanív. Anestetikum obsiahnuté v roztoku zabráni vnímaniu bolesti. Zákrok trvá približne 1 hodinu.

Po operácii

Pacient po zákroku:

  • dostane kompresnú pančuchu alebo elastickú bandáž,
  • do 2 hodín po výkone chodí,
  • prvý deň musí chodiť po 2-krát po 30 minút
  • 24 hodín po výkone absolvuje kontrolu a s kompresívnou pančuchou a s podaním profylaktickej dávky nízkomolekulárneho heparínu, môže 48 hodín po výkone absolvovať let lietadlom,
  • nesmie 3 týždne športovať,
  • odporúča sa 2 – 4 týždne pobytu mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.

Možné riziká a komplikácie

  • Na koži v blízkosti kŕčových žíl, najmä v blízkosti členkov, sa môžu tvoriť bolestivé vredy. pred Tvorba vredu zvyčajne začína objavením sa zafarbenej škvrny na koži. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavil vred, okamžite vyhľadajte svojho lekára.
  • Krvné zrazeniny. Občas sa žily hlboko v nohách zväčšia. V takýchto prípadoch môže byť postihnutá noha bolestivá a opuchnutá. Akákoľvek pretrvávajúca bolesť nôh alebo opuch si vyžaduje lekársku starostlivosť, pretože to môže znamenať krvnú zrazeninu -tromboflebitídu.
  • Krvácanie. V niektorých prípadoch môžu prasknúť žily veľmi blízko kože. To zvyčajne spôsobuje len menšie krvácanie. Ale akékoľvek krvácanie vyžaduje lekársku starostlivosť.
  • Recidíva. Recidíva je určená geneticky a závisí od kvality žilovej steny. V krátkodobom a strednodobom horizonte je však táto metóda porovnateľná s tradičnými operačnými postupmi.

Výhody

  • minimálne invazívna metóda vykonávaná v lokálnej anestézii,
  • šetrná, účinná a bezpečná, minimalizované riziko perforácie žily,
  • zníženie výskytu krvných hematómov, minimalizované riziko zmeny sfarbenia kože pri umiestnení žily v blízkosti povrchu kože,
  • malé pooperačné komplikácie,
  • rýchla rekonvalescencia – pacient začína chodiť v deň zákroku, ostatné normálne činnosti behom niekoľkých dní,
  • vysoká dlhodobá úspešnosť (5 rokov po operácii, sa vyskytuje  recidíva kŕčových žíl len u 5% pacientov).

Blog – súvisiace články

Domáca liečba, pomôcky a lieky na kŕčové žily

Okrem chirurgického zákroku môžete pre liečbu kŕčových žíl urobiť veľa aj vy sami. Tieto opatrenia vám dokážu pomôcť spomaliť vývoj kŕčových žíl.

Flebektómia

Flebektómia je metóda chirurgického odstraňovania kŕčových žíl. Používa sa na menšie kŕčové žily. Kŕčové žily sa buď podviažu alebo odstraňujú pomocou drobných mikrorezov alebo vpichov v úsekoch 6-10 cm pomocou špeciálnych háčikov. Ranky alebo vpichy väčšinou nie je potrebné šiť.

ClariVein™

ClariVein je jednou z nových metód liečby kŕčových žíl. Bola vyvinutá v USA v roku 2010. ClariVein spočíva mechanickom porušení vnútornej výstelky žilového kmeňa za súčasného podávania sklerotizačného roztoku. Do žily sa zavedie tenký infúzny katéter, ktorý obsahuje rotujúci vodič.

VenaSeal™

Jednou z najnovších miniinvazívnych metód liečby kŕčových žíl, je terapia VenaSeal. Metóda VenaSeal bola vyvinutá v USA kde sa pravidelne používa od roku 2014. Systém VenaSeal uzatvára kŕčové žily pomocou špeciálneho lepidla len jediným vpichom na nohe.

Operácia kŕčových žíl – druhy, priebeh a ceny

Operácia kŕčových žíl (varixov) sa vykonáva z kozmetických dôvodov, pri vzniknutých problémoch, ktoré spôsobujú kŕčové žily a ako prevencia vážnych zdravotných komplikácií. Je potrebné si uvedomiť, že operácia kŕčových žíl nelieči genetickú príčinu, ale lieči jej dôsledok.

Operácia kŕčových žíl – cena

Cena operácie kŕčových žíl závisí od spôsobu jej prevedenia, pracoviska pre ktoré sa rozhodnete a jeho prístrojového a personálneho vybavenia.  Pred každou operáciou by ste mali absolvovať konzultáciu/predoperačné vyšetrenie, kde by mal skúsený cievny chirurg posúdiť váš zdravotný stav, aké problémy vám kŕčové žily spôsobujú, vyšetriť váš žilový systém a mieru jeho poškodenia. Najkvalitnejším vyšetrením je ultrazvuk.

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov (VNUS)

Rádiofrekvenčná ablácia žilových kmeňov patrí k najmodernejším a najšetrnejším metódam liečby kŕčových žíl (varixov).

Operácia kŕčových žíl laserom

Laserová operácia kŕčových žíl je moderná ambulantná miniinvazívna metóda vhodná na aj relatívne rozsiahle varixy. Pred operáciou kŕčových žíl laserom sa vyžaduje kvalitné predoperačné sonografické vyšetrenie. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Jedná sa o veľmi šetrný postup v porovnaní s klasickou chirurgickou operáciou.

Liečba kŕčových žíl

Konzervatívna  liečba kŕčových žíl spočíva hlavne v úprave životosprávy, zvýšení fyzickej aktivity (turistika, beh, plávanie, bicyklovanie a pod.), užívaní liekov (venofarmák). Dôležitá je tlaková liečba sťahovacími (kompresívnymi) pančuchami.

Kŕčové žily – druhy a príznaky

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily (varixy) je oslabenie žilovej steny. Žila sa dobre nevyprázdňuje, hromadí sa v nej krv, a tak sa rozšíri. Kŕčové žily sú spôsobené poruchou cesty krvi späť ku srdcu, kedy v dôsledku gravitácie choré žily nedokážu zabrániť spätnému toku.

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné