Čo to je kladivkový prst
Kladivkový prst (dogitus hammatus) je častou deformitou prstov na nohách. Vzniká tak, že sa prst na nohe (najčastejšie druhý prst) postupne ohýba, nedá sa narovnať a tlakom sa na vrchu prvého článku prsta vytvorí bolestivý otlak. Kladivkový prst vzniká najčastejšie ako následok nosenia nevhodnej obuvi (krátka, špicatá, vysoký podpätok), v ktorej sú prsty skrčené. Môže však byť aj vrodenou vadou – vtedy postihuje viac prstov a prsty na oboch nohách.
Dĺžka operácie: od 15 min (v prípade operácie jedného prsta)
Anestézia: lokálna
Zotavenie: 6 – 8 týždňov
Dĺžka pobytu na klinike:
Návrat do práce: 1 týždeň (v závislosti od druhu práce)
Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu
Pre koho je určená
K chirurgickému zákroku sa pristupuje najmä v prípadoch, kedy deformity spôsobujú pacientom bolesti, otlaky, zápaly v oblasti vyčnievajúcich kostí malých kĺbov prstov a v prednej časti spodnej plochy nohy.
Pred operáciou
Operácia kladivkového prsta nevyžaduje špeciálnu prípravu. Vykonáva sa v lokálnej anestézii.
Priebeh operácie
Pacient prichádza na klinku v deň operácie. Operáciu vykonáva chirurg tak, aby dlhodobo zabezpečil vyhovujúce postavenie palca a prstov nohy. Cez krátke kožné rezy prerušuje kontinuitu záprstných kostí alebo jednotlivých článkov palca a prstov a následne upravuje ich postavenie.
Po operácii
Pacient opúšťa kliniku už po niekoľkých hodinách. Bezprostredne po operácii môže pacient pociťovať bolesť a môžu pretrvávať opuchy v mieste operácie. Úľavu od bolesti, ako aj zmiernenie opuchov dosiahneme držaním operovanej končatiny vo zvýšenej polohe a chladivými obkladmi. Po operácii musí byť chodidlo počas najbližších 4 až 6 týždňov fixované dlahou alebo špeciálnou topánkou. Plná záťaž chodidla je možná už 6 až 8 týždňov po operácii.
Možné riziká a komplikácie
Ide o bezpečnú operáciu, komplikácie sa vyskytujú veľmi zriedkavo – môžu to byť poranenia nervov, nadmerné krvácanie, infekcia, alergia na anestéziu, zlé hojenie jaziev alebo tvorba keloidných jaziev.
Po operácii kladivkového prstu veľmi zriedka dochádza k recidíve na tom istom operovanom prste. Deformita sa však môže vyskytnúť na okolitých prstoch.