Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Čo to je kladivkový prst

Kladivkový prst (dogitus hammatus) je častou deformitou prstov na nohách. Vzniká tak, že sa prst na nohe (najčastejšie druhý prst) postupne ohýba, nedá sa narovnať a tlakom sa na vrchu prvého článku prsta vytvorí bolestivý otlak. Kladivkový prst vzniká najčastejšie ako následok nosenia nevhodnej obuvi (krátka, špicatá, vysoký podpätok), v ktorej sú prsty skrčené. Môže však byť aj vrodenou vadou – vtedy postihuje viac prstov a prsty na oboch nohách.

Operácia kladivkového prsta

Dĺžka operácie: od 15 min (v prípade operácie jedného prsta)

Anestézia: lokálna

Zotavenie: 6 – 8 týždňov

Dĺžka pobytu na klinike:

Návrat do práce: 1 týždeň (v závislosti od druhu práce)

Cena: operácia je preplácaná zdravotnými poisťovňami, o prípadných doplatkoch sa dozviete na predoperačnom vyšetrení po zhodnotení vášho celkového zdravotného stavu

Pre koho je určená

K chirurgickému zákroku sa pristupuje najmä v prípadoch, kedy deformity spôsobujú pacientom bolesti, otlaky, zápaly v oblasti vyčnievajúcich kostí malých kĺbov prstov a v prednej časti spodnej plochy nohy.

Pred operáciou

Operácia kladivkového prsta nevyžaduje špeciálnu prípravu. Vykonáva sa v lokálnej anestézii.

Priebeh operácie

Pacient prichádza na klinku v deň operácie. Operáciu vykonáva chirurg tak, aby  dlhodobo zabezpečil vyhovujúce postavenie palca a prstov nohy. Cez krátke kožné rezy prerušuje kontinuitu záprstných kostí alebo jednotlivých článkov palca a prstov a následne upravuje ich postavenie.

Po operácii

Pacient opúšťa kliniku už po niekoľkých hodinách. Bezprostredne po operácii môže pacient pociťovať bolesť a môžu pretrvávať opuchy v mieste operácie. Úľavu od bolesti, ako aj zmiernenie opuchov dosiahneme držaním operovanej končatiny vo zvýšenej polohe a chladivými obkladmi. Po operácii musí byť chodidlo počas najbližších 4 až 6 týždňov fixované dlahou alebo špeciálnou topánkou. Plná záťaž chodidla je možná už 6 až 8 týždňov po operácii.

Možné riziká a komplikácie

Ide o bezpečnú operáciu, komplikácie sa vyskytujú veľmi zriedkavo – môžu to byť poranenia nervov, nadmerné krvácanie, infekcia, alergia na anestéziu, zlé hojenie jaziev alebo tvorba keloidných jaziev.

Po operácii kladivkového prstu veľmi zriedka dochádza k recidíve na tom istom operovanom prste. Deformita sa však môže vyskytnúť na okolitých prstoch.

Blog – súvisiace články

Artróza kolena (gonartróza) – príznaky a liečba

Artróza kolena (gonartróza) je pomerne častým problémom s kĺbmi. Hoci toto ochorenie vieme liečiť, ide o zdĺhavý proces. Preto je dôležité dbať čo najviac na prevenciu a svoje kolená si chrániť. Čo je to artróza kolena? Artróza kolena, odborne nazývaná aj gonartróza, je ochorenie počas ktorého dochádza k rozpadu a miznutiu chrupavky v kolene. Nejde [...]

Aký je rozdiel medzi meraním a vyšetrením zraku?

Meranie a vyšetrenia zraku sú dva pojmy, ktoré si ľudia častokrát mýlia. Aký je medzi nimi rozdiel, ktorý je vhodnejší pri kúpe nových okuliarov alebo pri prevencii očných ochorení? Poďme sa na celú tému bližšie pozrieť.  Oči patria medzi naše najdôležitejšie orgány. Vďaka nim dokážeme vnímať svet okolo nás, pričom podľa výskumov vedcov je to [...]

Aké poznáme choroby oka? Predstavujeme najčastejšie z nich

Choroby oka postihujú ľudí bez rozdielu veku. Dnes môžeme stretnúť u očných lekárov malé deti rovnako ako dôchodcov. Poďme sa teda pozrieť, ktoré ochorenia očí nás najčastejšie trápia. Šedý zákal Šedý zákal (katarakta) je jednou z najčastejších príčin slepoty vo svete. Našťastie, kým toto degeneratívne ochorenie očnej šošovky dospeje do spomínanej fázy, dá sa úspešne [...]

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné