Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok.

Rozumiem

Zdvihnutie prsníkov alebo mastopexia je operácia pri ktorej vám plastický chirurg vykoná zmenu tvaru vašich prsníkov. Odstraňuje sa prebytočná koža a pretvorí sa prsné tkanivo tak, aby sa zdvihli prsia. Operácia výrazne nemení veľkosť prsníkov, môže sa však vykonať spolu so zväčšením prsníkov (augmentáciou) alebo zmenšením prsníkov.

Mastopexia môže zmenšiť pokles prsníkov a zvýšiť polohu bradaviek a tmavšiu oblasť okolo bradaviek (areola, dvorec). Veľkosť dvorca môže byť tiež touto operáciou zmenšená tak, aby bola v pomere k novo vytvarovaným prsiam.

Zdvihnutie prsníkov - mastopexia

Dĺžka operácie: 2 – 3 hodiny

Anestézia: celková

Zotavenie: 1 – 2 týždne

Dĺžka pobytu na klinike: 1 – 2 dni

Návrat do práce: 1 týždeň

Cena: od 950€

Pre koho je určená

Postupom veku sa prsia menia, strácajú pevnosť a pružnosť. Pre mastopexiu sa môžete rozhodnúť ak vaše prsia poklesnú alebo vaše bradavky a dvorce smerujú nadol, prípadne jeden z prsníkov klesá nižšie ako druhý. Môže to byť spôsobené tehotenstvom, kolísaním hmotnosti alebo pôsobením gravitácie. Operácia tak môže zvýšiť vašu sebadôveru a sebavedomie.

Pred operáciou

Minimálne jeden deň pre operáciou najskôr skonzultujete s plastickým chirurgom vaše predstavy o veľkosti a celkovom vzhľade vašich prsníkov. Na klinike vám následne urobia predoperačné vyšetrenia. Na kliniku prídete v deň vykonávania zákroku v presne stanovenú hodinu, nalačno (nejesť a nefajčiť od polnoci pred operáciou). Najvhodnejším obdobím na operáciu je prvý týždeň po menštruácii, kedy sú prsia menej prekrvené.

Priebeh operácie

Priebeh operácie záleží od techniky ktorú pre vás váš plastický chirurg vyberie a ktorá je pre vás najvhodnejšia. Môže vykonať rezy

 • okolo dvorca
 • od dvorca smerom dolu k prsnému záhybu
 • horizontálne pozdĺž celých prsníkov.

V prípade potreby chirurg zmenší veľkosť prsníkov alebo odstráni prebytočnú kožu a posunie bradavky vyššie.

Po operácii

Po operácii budete cítiť napätie, bolesť a citlivosť na dotyk. Je možný tiež vznik podliatin. Po niekoľkých dňoch tieto príznaky ustúpia. Podľa pokynov plastického chirurga budete nosiť kompresný obväz alebo špeciálnu podprsenku (približne 6 – 8 týždňov). Lekár vám tiež môže predpísať lieky proti bolesti. Asi dva mesiace po operácii je potrebné vyhýbať sa namáhavým a športovým aktivitám.

Možné riziká a komplikácie

Operácia zväčšenia pŕs predstavuje rôzne riziká, najmä:

 • jazvy – do jedného až dvoch rokov po operácii však budú menej viditeľné
 • zmeny bradavky a citlivosti prsníkov
 • veľmi zriedkavo môže dôjsť k poškodeniu prsného tkaniva čo môže viesť k odumretiu bradavky alebo dvorca (v takomto prípade sa dá vykonať rekonštrukcia bradavky a dvorca pomocou kožných štepov odobratých z iných miest na tele)
 • nadmerné krvácanie
 • infekcia
 • nežiaduce reakcie na anestéziu.

Skôr ako sa rozhodnete pre operáciu, mali by ste zvážiť viacero faktorov. Ak uvažujete o tehotenstve, mali by ste operáciu odložiť. Počas tehotenstva sa vaše prsia totiž môžu natiahnuť. V prípade rekonštrukcie bradaviek môžu mať niektoré ženy problémy s dojčením. Nezanedbateľným faktorom je veľkosť vašich pŕs – väčšie prsia sú ťažšie a je pravdepodobnejšie že znova poklesnú, pri malých prsiach je pravdepodobnejšie že operácia bude mať trvalejšie účinky.

Výhody

 • zvýšenie sebavedomia
 • vypnutejšie prsia
 • mladistvejší vzhľad pŕs
 • vyššie postavenie bradaviek

Táto webová stránka používa cookies, aby Vám umožnila čo najlepší zážitok z našich webových stránok. Rozumiem

Odborná pomoc? Napíšte nám
zásady ochrany osobných údajov a súhlasím s nimi

* Vyplnenie týchto položiek je povinné